Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '20

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
73
 

Fıstığımız Bol Olsun

Bir çikolata ne kadar tatlı ve güzel olabilir? Bunu şeker miktarı ve ağızda bıraktığı tat olarak sormuyorum. Alanımız gıda ama şeker oranıymış, kakao yağıymış, süt oranıymış falan onlardan bahsetmiyorum bu sefer. İlgimi çeken başka bir tarafı oldu, koşa koşa yazmaya geldim yine.

Güzel şeyler oluyor, başlıyorum bak anlatmaya.

Ülkemizdeki bir çikolata üreticisi farklı bir proje başlatıyor. Projenin ismi “ Fıstığımız bol olsun. “ Türkiye için antepfıstığı ne kadar önemli biliyorsunuz.  Projedeki amaç antepfıstığı üretiminin kalitesini ve verimini arttırmak, bölgedeki ekonomik refaha katkı sağlamak. Bunun için Orta Fırat Havzası'nda yer alan Gaziantep'te Yavuzeli ve Araban ilçeleri; Şanlıurfa'da Birecik ilçesi; Adıyaman'da ise Besni ilçesinin bulunduğu bölge belirlenmiş. Proje kapsamında çiftçilere eğitim veriliyor ve antepfıstığı yetiştiriciliği en doğru şekilde öğretiliyormuş. Sulama, budama, toprak işleme, bakım… Hepsi bir bütün.

En hoşuma giden şeylerden biri de kadınlarımıza bu sayede meslek edinme fırsatı doğmuş olması. Yani fıstığa da kadın eli değmiş. Hem eğitim, hem verimli bir üretim, hem de meslek edinme. Bunların hepsi bir çikolatadan fazlası değil mi sizce de?  Bugün etiketin içinde görüp karşılaştım bu güzel projeyle tesadüfen ben de…

Canım çikolata! Sen zaten içindeki o yeşil fıstığınla ve ağızda bıraktığın tatla zirvelerdesin, böyle projeler başlatarak diğer çikolataları iyice kızıştırıyorsun bence?

Herkese örnek olması ve tüm üreticilerimizin böyle güzel haberlerini yazmak dileğiyle…

Sağlıkla Kalın!

Not: “ Tadı Damakta. “

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 309
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster