Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr Çağatay Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/drcagatayozturk

11 Ağustos '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

FİZİKSEL GÖRÜNÜM RUH SAĞLIĞINI ETKİLEYEBİLİYOR

Ameliyat sonrası fiziksel görünüm değişiyor
Fiziksel görünüme etki eden hastalıklar kişinin yaşam kalitesine doğrudan travmatik bir etki yapıyor. Skolyoz, kifoz gibi fiziksel görünüme doğrudan etki eden omurga bozuklukları da özellikle kadınlarda ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Ameliyat sonrası büyük oranda normal bir fiziksel görünüme kavuşan hastaların ruh sağlığında da olumlu gelişmeler yaşanıyor.
 
Omurga hastalıklarında ameliyat öncesi fiziksel görünümden şikayet eden hastaların ruh sağlığı da olumsuz etkilenebiliyor. Duygusal travmalar yaşanan bu süreci doğru yönetmek gerekiyor. Ameliyat sonrası fiziksel görünümü de düzelen hastalar, bir süre sonra ruh sağlığına da kavuşuyor. Omurga hastalıklarının erken teşhisinde hastalığın olumsuz tüm etkilerinin ameliyatla düzeltilebilir dolayısıyla da ruh sağlığına olumlu etki eder. 
 
Doktor faktörü önem arz ediyor
Her ciddi hastalıkta olduğu gibi hasta psikolojisinde “inkar” evresi, hastanın teşhis koyulduğu anda yaşadığı ve travmatik durumlara yol açan bir evre. Hasta hastalığını ve sürecini ne kadar çabuk kabullenir ve tedavisine başlarsa, iyileşme süreci de o kadar çabuk oluyor. Hastalığın ilk teşhisinden itibaren doktora büyük bir sorumluluk düşüyor. Ameliyatlarda bire bir bulunan doktor, hastanın aynı zamanda hastalık sürecindeki yol göstericisi olmalı. Doktorun hastasını dinlemeye vakit ayırması, sorularını özenle yanıtlaması ve hasta ile yapılan görüşmede hastanın ifade ettiği duygularına saygı göstermesi gerekiyor. Doktorun duruşu, tutumu, beden dili ve dinlerken jest ve mimikleri bile hasta için çeşitli olumlu ya da olumsuz anlamlar ifade edebilir
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 105
Kayıt tarihi
: 24.06.15
 
 

Ortopedi ve Travmatoloji alanında Türkiye'nin sayılı isimlerinden olan Doç. Dr. Çağatay Öztürk, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster