Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1232
 

Fizyoterapist

Fizyoterapist
 

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, dağıtımı Ankara Sağlık Müdürlüğünce yapılan yeni bir tebliğ yayınlamış. Bu tebliğe göre fizyoterapist eksikliğini gidermek ve verilen rehabilitasyon hizmetinin kalitesini arttırmak amacıyla hemşirelerin hizmetiçi eğitimlerle yetiştirilmesini ilgili kurumlardan rica etmiş.

Zaten bugünlerde herkes fizyoterapist olmaya pek bir hevesli. Beden eğitimcisi, hemşiresi... İşini gerçekten seven beden eğitimi öğretmenlerimizden ve hemşire arkadaşlarımızdan özür dileyerek başlayacağım yazıma. Lütfen kızmayınız hak veriniz.

Öncelikle ÖSS'de ilklere gireceksin ki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kazanabilesin. Sonra 4 yıllık zorlu bir eğitime katlanacaksın. Anatomisi, fizyolojisi, elektroterapisi, nörolojisi, ortopedisi... Öyle böyle değil hem de, en detaylısından. Teorik yazılı sınavlar, uygulama sınavları, bitirme sınavları, stajlar, stajların sınavları... Her dönem en az 11 ders alarak bitirdik biz okulu. Madem kısa süreli hizmetiçi kurslarla oluyordu da bizim zorumuz neydi?

Hem rehabilitasyon öyle basite alınacak bir şey değil ki muhattap olduğun hasta özürlü bir çocuk olabilir ya da felçli bir yaşlı. Özel bir hasta grubudur kısacası, nasıl güvenilir de emanet edilir işi iyi bilmeyen birilerine ki ben 4. sınıf stajlarımı yaparken bile elime hasta vermeyen hastaneler biliyorum sırf zarar vermeyeyim diye.

Birileri bir şeyler yapsın da milletin ağzı kapansın mantığıyla mı gidiyoruz? Peki bunun neresinde şu arttırılmaya çalışılan kalite?

Bu fikri ortaya atan insanlara sormak lazım aslında kendi anne babaları ya da evlatları hasta olsa bir fizyoterapiste mi emanet ederlerdi yoksa kendi eğittikleri personele mi?

Bırakın herkes kendi işini yapsın, başka iş yapmak isteyen de önce o işin gereklerini yerine getirsin. Yazımın başında da dedim bugünlerde herkes pek bir hevesli fizyoterapist olmaya buyurun meydan sizin bu işin yolu belli!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Selda; Yaklaşık 20 yıl önce bir seminere gitmiş ve bir üniversite öğrencisi olarak "Fizyoterapistler Hak ettikleri Yere Gelemediler" diye küçük bir haber yazmıştım. Detaya gitmeyeceğim ama Fizyoterapistler yurt dışında kendi başlarına muayenehane açabildikleri halde Türkiye'de bunun yolunu açacak mevzuat değişikliğine gidilmiyor. Sağlık Bakanlığı'nda zihniyetin bunu anlamaya yeterli olmadığını düşünüyorum. Ya "fizyoterapistler haksızlar, ya da dertlerini anlatabilecek fizyoterepist yok" diye düşünüyorum. Eşimin fizyoterapist olması nedeniyle konuyla yakından ilgilensem de fizyoterapistler kendileri istemedikçe benim bir şey yapmamın mümkün olmadığını düşünüyorum. 20 Yıl önceki yazımı ve idealist günlerimi hatırlattığın için teşekkür ediyor, bu idealini hiç kaybetmemeni diliyorum.

Sinan Berkdemir 
 01.01.2008 16:39
Cevap :
Eğer yakından ilgileniyorsanız birçok şeyi biliyorsunuzdur. Okulu bitirir bitirmez iş bulabiliyoruz, iyi maaşlar alabiliyoruz, istediğimiz şartları konuşarak çalışıyoruz vs vs... Durum böyle olunca kim ne hakkı almak için uğraşsın ki??? Daha derneğimize kayıtlı fizyoterapist sayısı 2000'i bulmamıştı en son Türkiyede kaç fizyoterapist olduğunu bir düşünün... İşine gerçekten sahip çıkan ve işini hakkıyla yapan meslektaşlarımı ayrı tutarak yazıyorum bunları. Yorum için teşekkürler  04.01.2008 22:57
 

size katılıyorum.ancak bunun yanında fizyoterapist olupta kendi işini yanlarında çalışan,sağlıkla alakası olmayan yardımcı elemanlara havale edenlerde var.egzersiz yaptırmak,ultrason yapmak ya da traksiyonda hasta bağlamak basit işler değil kanımca.bu işe talip olanları kınamanın yanında meslektaşlarınıza da bir çift laf etmeniz güzel olur. sevgilerime Ody.Erdem Akbaba

ERDEM AKBABA 
 30.12.2007 1:46
Cevap :
Ben zaten durumun bu hale gelmesinde meslektaşlarımın payının olduğunu düşünüyorum işini çok iyi yapanların yanında maalesef dediğiniz gibi çalışan fizyoterapistler de var.  04.01.2008 22:40
 

Bu gerçeği Sağlık Bakanlığına anlatmak lazım galiba.Evet sizinde anlattığınız gibi bunu yapanlar acaba anne babalarını kime teslim ediyorlar?gerçek fizyoterapist bulup ona teslim ediyorlar.ben çok kez yaşadım bu durumu.yazınız çok anlamlı ve güzel.teşekkür ederim.hoşçakalın.

AHMET DOĞAN 
 29.12.2007 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3348
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

Fizyoterapist & Osteopat & klinik pilates mat 1 eğitmeni & PNİ öğrencisi Bir sağlıkçı olarak Türk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster