Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '17

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
111
 

Flash mod

Flash mod
 

Dünyamız barışa ve sevgiye, mutlu ve neşe içinde yaşamayı hak ediyor. Kardeşçe bir arada sınırları olmayan bir dünya istiyoruz. Bu işin temel taşlarından biri de müzik. Şarkı söylemek, dans etmek. Dünyamızın ortak dili. Müziksever biri olarak ben de sıkıldığım zaman kendimi müziğe veririm. 

Son yıllarda internet aracılığı ile büyük kitlelere ulaşan meydanlarda dans aktivitesi dikkatimi çekmeye başladı. Hoşuma giden bu aktiviteyi sizinle geç de olsa paylaşmak istedim.

Flash Mob

Flash mob eylemleri genel olarak herhangi bir siyasi amaç içermiyor. Her şey bir flash mob eylemine konu olabiliyor. Yüzlerce örneği olabiliyor.

Dünya genelinde ilk flash mob 2003 yılında Manhattan'da Harper's Magazine dergisinin editörü Bill Wasik tarafından organize edilmiş. Bu etkinlikte 130 kişiden fazla insan, bir mağazanın dokuzuncu katında bulunan halı departmanında, pahalı bir halının etrafında toplanmışlar. Katılımcılara, yanlarına bir satış sorumlusu gelmesi durumunda, kendilerinin New York'da bir depoda toplu şekilde yaşayan bir grup insan olduklarını, bir "aşk halısı" satın almak istediklerini ve bütün kararlarını grupça verdiklerini söylemeleri bildirilmiş.

Türkiye'nin bilinen ilk Flash Mob'u ise 2007 yılında İstanbul Flash Mob grubunun organizasyonunu yaptığı 30.12.2007 tarihinde bir alıveriş merkezinde gerçekleşen "Kanyon'da Halay" flash mobu olduğu düşünülmekte.

Sözlük anlamı olarak "flash" (Türkçe'de kullanımı "flaş"): bir anda yanıp sönen ya da bir anda belirip kaybolan anlamını taşımakta. "Mob": kalabalık, insan kalabalığı, çete, halk tabakası anlamlarına gelmekte. "flash mob" kelime anlamı olarak da bir anda belirip bir eylemi ortaya koyan ve ardından hızlı bir şekilde dağılan insan topluluğu olarak Türkçeye çeviriyorlar.

Müziğin gücü, dansın gücü yadsınamaz. Bugün internetten milyonlarca müziksever müzik dinliyor, dansları izliyor.  Bir toplum sanatla, müzikle ve dansla ne kadar iç içe olurlarsa o kadar mutlu olurlar. Barış dalga dalga geniş kitlelere yayılır.

Siz siz olun müzikle, dansla kalın. Sevgi ile kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 479
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1524
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster