Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '16

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
136
 

Fleming'in davranışçı kuramı

Fleming'in davranışçı kuramı
 

Alexander Fleming'in Davranışı...


Hiç, herhangi bir davranışın ,benzer bir davranışı çağırdığını fark ettiniz mi? Biri sizi isteyerek iterse, sizde onu itmek ister misiniz ? Biri size bağırırsa ,sizde  ona bağıırırmısınız ?

Davranış biçimi ne olursa  olsun verilen tepki benzerdir. Biri sizi kucaklarsa ,sizin de o kişiyi kucaklamanız çok daha kolay olacaktır. Bir diğeri, sevgi dolu bir ses tonuyla konuşursa ,sizin de yumuşak bir ses tonu kullanmanız kaçınılmazdır.

Prof.Dr.Ertuğrul Köroğlu'nun "Hiç Kendimi Üzemem" adlı eserinden bir alıntı...

 

BİR HİKAYE

Fleming adında yoksul bir İskoç köylüsünün hikayesi...

Fleming yaşam koşulları zor olan İskoç topraklarında ailesini geçindirmek için minicik tarlasında büyük çaba harcayan biriydi. Günlerden bir gün, tam tarlasını sürerken, yakınlardaki bataklıktan gelen bir çığlıkla irkildi. Hemen sabanını yere bırakıp , var gücüyle bataklığa doğru koştu.Küçük bir erkek çocuğu bataklığa düşmüştü ve kurtulmak için büyük çaba harcıyordu.Ancak ne kadar çırpınırsa o kadar derine battığı da görülebiliyordu. Gözleri dehşetten kocaman açılmıştı. Bataklığın onu yutacağı düşüncesiyle avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Uzanıp tutunacağı ve kendini çekerek bataklıktan kurtarabileceği hiçbir şey bulunmuyordu.

Fleming küçük oğlanı bataklıktan kurtardı.Oğlanı bataklıktan çekerken kendi hayatını da tehlikeye atmıştı. Daha sonra miniği yoksul kulübesine götürdü ve karısının da yardımıyla temizleyip sakinleştirdi. Daha sonra oğlanı evine götürüp kendi elleriyle teslim etti. Eşiyle birlikte tüm bu işleri yaparken ,çocuğun kim olduğu ya da  nereden geldiği hakkında  en ufak bir bilgileri olmadığı gibi , bunu öğrenmek için de bir çaba  harcamadılar.

Ertesi sabah ,şatafatlı bir atlı araba , yoksul köylünün kapısının önünde durduğunda çok şaşırmışlardı.Arabacı, yere atlayarak arabanın kapısını açtı ve şık giysiler içindeki bir asilzadenin inmesine yardımcı oldu. Asil adam ellerini uzattı ve köylünün nasırlarla dolu ,kaba elini hararetle sıktı.

"Ben, dün hayatını kurtardığınız çocuğun babasıyım" dedi." Böyle yüce bir davranış karşısında sadece ' teşekkür ederim' demek yetmez. Oğlum benim içi hayatta sahip olduğum her şeyden daha çok değerlidir. Size nasıl bir ödeme yapabilirim ? Bu güzel davranışınızın karşılığını size nasıl verebilirim ?"

Yoksul çiftçi " Bir şey değil", diye yanıt verir. " Bende size teşekkür ederim. Alçakgönüllü davranışınız benim için yeter de artar bile. Hiçbir ödeme kabul edemem.Benim yerimde kim olsa aynı şekilde davranırdı. Eminim siz de  bataklıkta benim oğlumu  çırpınırken görseniz aynı davranışı gösterirdiniz."

Tam bu sırada çiftçinin küçük oğlu kapıya çıkıp babasının yanında durdu. Yoksul evlerinin önüne gelen muhteşem araba ve kapılarında duran soylu adam dikkatini çekmişti. Asilzade ," Bu senin oğlun mu?" diye sordu.

Fleming, kolunu oğlunun omzuna attı  ve gururla onu kendine biraz daha yaklaştırırken " Evet efendim," diye yanıt verdi..

Asilzade " Sen benim oğlumun hayatını kurtardın. Benim de senin oğlun için birşeyler yapmama izin ver. Onu alıp en iyi eğitimi görmesini sağlayabilirim. Babasının sahip olduğu yürek ve cesaret onda da varsa, bir gün çok gurur duyacağın biri olacağından eminim"

Çiftçi asilzadenin önerisini ,kendisi için değil ama oğlu için kabul etti.Çünkü böylesi bir eğitimi onun sağlaması olanaklı değildi. Fleming'in oğlu çok çalışkan ve zeki biri olduğunu kanıtladı. Temel eğitiminden sonra tıp okudu ve başkalarına yardım için çırpınan yüreği onu araştırma yapmaya yönlendirdi. Bulduğu ilaç tıp dünyasında bir çığır açtığı gibi pek çok kişinin de hayatını hayatının kurtulmasına neden olmuştu. Yoksul bir çiftçinin iyi niyetle yaptığı bir yardım milyonlarca insanın hayatının kurtulmasına yol açmıştı. Çiftçinin oğlu Alexander Fleming'e tıbba yaptığı katkılar ve penisilini bulduğu için şövalyelik ünvanı verildi.

Ancak öykümüz burada sonlanmamaktadır. Yıllar sonra asilzadenin oğlu yine hayati bir tehlikeyle karşı karşıya  geldi. Zatürreye yakalanmıştı ve ve ozamana dek bu hastalık neredeyse  her yakalanan için ölümcül bir hastalıktı. Penisilin, genç adamın hayatını kurtardı ve onun da ünlü biri olarak yaşamını sürdürmesine  neden oldu.

Çiftçi Fleming'in oğlunun eğitimini sağlayan asilzade Lord Randolph Churchill'di. İki kez Fleming ailesi tarafından hayatı kurtarılan genç adam ise Sör Winston Churchill'di.

Erdal Ceyhan, Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tarihte neler oluyor.. Bazı gerçekçi hikayelerden ders almak gerekir. Kısaca : "İyilik yapan iyilik bulur..." Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 30.01.2016 5:57
Cevap :
değerli yorumunuz için teşekkür ederim..  02.02.2016 16:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 258
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster