Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1793
 

Flütte bir virtüoz; Gülşen Tatu

Flütte bir virtüoz; Gülşen Tatu
 

Uluslararası alanda ülkemizi başarıyla temsil eden bir flüt virtüozünü, bir flüt hocasını konuk etti Antalya Devlet Senfoni Orkestrası; Flütist Gülşen Tatu'yu.

Aslında bu blog da, gecikmiş bir konser yazısı.

Konser, hem ADSO'nın değerli flüt sanatçımız Gülşen Tatu'yu konuk etmesi , hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü anma açısından önemliydi.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, İsmet İnönü'yü Anma Konseri'ne W.A. Mozart'ın Don Giovanni Operası Uvertürü ile başladı.

Daha sonra Devlet Sanatçısı Gülşen Tatu'ya eşlik etti orkestramız. W.A. Mozart'ın az sayıdaki flüt konçertolarından birisini, Re Majör Flüt Konçertosu'nu seslendirdi konuk sanatçımız.

Mozart'ın bu 2 Numaralı Flüt Konçertosu, kayıtlara, K.271 Do Majör Obua Konçertosu'nun flüt için düzenlenmiş versiyonu diye geçmiş. Salzburg Katedrali'nin obuacısı Giuseppe Ferlandis için yazılmış bu yaratı, 1920 yılında Bernhard Paumgartner tarafından bulunmuş. Canlı, yumuşak, hafif atmosferiyle dönemin Fransız müziğine özgü bir karakter taşıdığını yazmış Üner Birkan.

Flüt sanatçımız Gülşen Tatu, Mozart'ın bu eserini virtüozitesine uygun seslendirdi. Tatu'yu, Ankara'dan gelen Bilkent Üniversitesi'nden öğrencisi Hazar Birkan da dinledi. Bir sonraki gün de Tatu, Hazar Birkan'ı dinledi, öğrenci-hoca ilişkisi içinde.

Konserin ikinci yarısında, L.van Beethoven 6. Senfoni(Pastoral) seslendirildi. Bu senfoniyi birçok kez dinleme şansım oldu ADSO'ından ama bu kez bir başka güzel geldi tınılar bana. Özellikle nefesliler; obua, flüt, fagot, klarinet sololarda çok başarılıydılar.

Konser akşamında ADSO'nı konuk şef Claude Villaret yönetti.

Bir de not; Değerli flütistimiz Gülşen Tatu, konser afişlerinde Devlet Sanatçısı olarak yazılı. Vikipedi'nde, bu ünvanın verildiği tarihlerde 'devlet sanatçılığı' ünvanlarının tartışmalı hale gelmesinden duyduğu rahatsızlıkla reddettiği yazılı. http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCl%C5%9Fen_Tatu

***

Önümüzdeki hafta Yeni Yıl Konseri var. Solist olarak Piyanist Burçin Büke ve Şef, Antalya Opera ve Balesi Korosu Şefi Krastin Nastev. Yeni Yıl Konseri duyuruları program olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Konsere gideceğim. Umuyorum ki, şaşırtan bir performans yazısıyla övgüler ileteyim sizlere.

Yararlanılan kaynak: Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

keyifli ve keyif verici bir konser olmuş anlaşılan Hüseyin Bey.Flütist Gülşen Tatu konseri ayrıcalığı bu olsa gerek...Müzik enstrümanları içinde çok keyif alarak dinlediğim,keman,piyano gitar ve yan flüt'tür.Klarneti de tek başına dinlemek ayrı haz veriyor bana...Geçenlerde bir açılışta keman,gitar ve yan flütle birlikte müzik ziyafeti vardı;harika bir akşamdı. Şu anda,Beethoven Pastoral Senfoni'sini cd'den dinliyorum.Hüzünlerle karışık bir keyif duygusu,öyle bir ruh hali,nedense? Beethoven'un,ruh hali bana mı yansıdı ne?:)) Güzel ve keyif verici paylaşımınıza teşekkürler.Selam ve saygılar.

Zaman Tüneli 
 25.12.2009 13:41
Cevap :
Bülent Evcil, Şefika Kutluer ve Gülşen Tatu gibi bir elin parmaklarından daha az sayıda uluslararsı flütistimiz var. Eh, bu isimlerden birini yakalayıp da dinleme şansı da elde ederseniz ne olur? Doyumsuz bir dinleti olur değil mi, değerli dostumuz. Bizim için de o akşam böyleydi. Benim favori enstrumanlarım, obua ve trompettir. Orkestralarımız bu iki enstruman konçertolarına çok az yer vermekteler. arz talep dengesinde kaybeden taraf oluyorum:) Anlaşılan siz güzel bir oda müziği dinlemişsiniz. Eserlerin, yaratıcılarının ruh halini mutlaka dinleyene de aktardığını düşünüyorum. Beethoven de size o duyguları yaşatmış olabilir. Katkınıza ben teşekkür ederim. Hacıbeyov'un eseriyle ilgili yazınızı yeni gördüm, bakacağım. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  26.12.2009 14:00
 

Orada olmak vardı... Bethoven'lar... Mozartlar... Üstelik flütle... Oy oy oy, demek geliyor içimden... Kulaklarımın pasının silinmeye ihtiyacı var... Paylaşımınıza teşekkürlerimle...

Emine Supçin 
 24.12.2009 15:58
Cevap :
Burada da olabilirsiniz:) Yarın yeni yıl konseri var. Vakit sıkıntınız yoksa ve gelebilirseniz benim davetlim oldunuz öğretmenim. Valsler ve polkalar var yarın, demedi demeyin:) Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  24.12.2009 17:00
 

Mozart'ın ablasına yazdığı bir mektupta sevmediğim bir çalgı dediği flüt için spariş üzerine böyle muhteşem bir eser yazması onun mucizevi dehasına hayranlığını artırıyor insanın. Sevmedikleri bir işi yapmak istemediklerinde çocuklara verilecek etkili bir örnek. Zorunlu olarak yapılan bazı işler de güzel sonuçlar verebilir bağlamında. Beethoven'in Pastoral Senfoni'sinin, özü doğaya dönük; doğa sevgisiyle kendine dönen insana verdiği huzur duygusu; kuşların ötüşleri;şimşek, gök gürültüsü, fırtına yağmur sesleri; üçüncü bölümdeki tatlı dans melodileri; doğa -insan etkileşiminin izdüşümleri sanki... Yazınızda bahsettiğiniz öğretmen öğrenci ilişkisi de ayrı bir "mutluluğun resmi" gibi. Gülşen Talu'yu dinlemek isterim. Kayıtları vardır herhalde. Bakacağım çıktığımda. Konserine gitme fırsatı yakaladığımda da kaçırmamaya çalışacağım. Teşekkürler güzel paylaşım için. Saygılar, selamlar.

Yaz Hamra Aydemir 
 23.12.2009 14:28
Cevap :
Merhaba öğretmenim. Mozart'ın flütle ilgili öyküsünü biliyorum. Ama yine de birkeaç tane yazmış; 3 konçerto var yanılmıyorsam. Sevmedikleri bir işle ilgili, çocuklara örnek olması öneriniz de ilginç; neden olmasınki!.. Pastoral Senfoni, o akşam gerçekten çok farklı geldi bana. Ya o günkü ruh halim öyle kabul etti, ya da orkestra gerçekten çok güzel çaldı:) Solist sanatçımız, birçok ödüllü ve Almanya'da profesörlük yapan bir flütistimiz. Ancak kayıtlarına rastlamadım. İnternetten de aradım rastlamadım. Doğru ve net bilgi sahibi değilim bu konuda, aslında. Öğrenci-öğretmen konusu da çok güzel. Alanında usta olan Tatu, gençlere de hocalık yapıyor. Bunlardan Hazar da, benim yakından tanıdığım, gelecek vaad eden yetenekli bir flütist. Hazar'ın annesi de sanat dünyasından, Ankara Operası'ndan soprano Güner Birkan. Aile boyu sanatçılar Birkan ailesi yani. Tatu'yu konserlerde izlemenizi öneririm. Ben de size teşekkür ederim bu güzel katkınız için. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  24.12.2009 9:05
 

Çok keyifli bir konser olmuş. Gülşen Tatu'yu ben de zevkle dinliyorum. İkici bölümdeki Pastoral senfoni ise tek kelime ile muhteşemdir. İzmir'de iken her Cuma senfoni konserlerine giderdim,şimdi uzak kalmanın hüznünü yaşıyorum. Yeni yıl konseri de her halde çok güzel olacaktır. İyi dinletiler. Sevgi ve saygılarımla.

Enfal Törün 
 23.12.2009 10:31
Cevap :
Çok teşekkür ederim, değerli müzik ve sanat dostumuzun katkılarına. Gerçekten güzel bir konser oldu. Hem değerli flütçümüz, hem de orkestramız çok güzel seslendirdiler programlarını. Yeni yıl konserinin beni şaşırtan programındaki eksiklik giderilmiş, afişlerde ; valsler ve polkalar sıralanmış. Güzel bir konser olacağına ilişkin umudum arttı. Müzikli günler dileklerimle... Selamlar, saygılar.  23.12.2009 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster