Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
9833
 

Fok katliamı başladı. İnsanlar foktan ne ister?

Fok katliamı başladı. İnsanlar foktan ne ister?
 

Geleneksel fok katliamı bu gün Kanada'da resmen başladı. Her yıl Mart ayının son haftasında başlayan ve tüm dünyanın "vahşet” olarak nitelendirdiği fok avı için gemiler yola çıktı bile… Hayvan hakları derneklerine göre, bu sezon boyunca kürkü için yaklaşık 338 bin fok katledilecek.

Yıllardır, dünyanın hemen her yerindeki hayvan severlerin nefretini üzerlerine çeken fok avcıları yine işbaşında. Yetkililer ilk gün avcıların 200 kadar fok avladığını açıkladı. Balıkçılık Bakanlığı geçen sene 5, 5 milyon olan fok sayısı, bu yıl 6, 4 milyona çıktı. Avlanma olmazsa sorun daha da büyüyecek" dedi. Kanada, bu yıl 338 bin fokun avlanmasına izin verdiğini açıkladı.

Kanada'nın fok kürkü, ayrıca eti, balık ve sebzeler için geleneksel bir sos olarak kullanılan fok yağı, kalp ve damar sağlığı için omega-3 bakımından son derece zengin fok yağlarını ihraç ettiği en büyük müşterisi ABD, Kanada’dan yavru fok kürkü dış satımında ise en büyük alıcıları Norveç, Rusya ve Çin.

Kanada Balıkçılık Bakanlığı tarafından sadece yetişkin fokların avlanmasına izin verildiği açıklansa da, avlanan fokların büyük bölümünü, derilerinin daha pahalı olması sebebiyle 3- 4 aylık foklar oluşturuyor. Bu yavru foklar, avcıları gördüklerinde kaçmadıklarından, kalın sopalarla kafalarına vurulurken de savunmasız kalakalıyor. Ölesiye dövülen yavru foklar, daha sonra çengelli sopalarla buzların üzerinde teknelere sürükleniyor. Bu sırada hala ölmeyen birçok yavru fok canlı canlı yüzülüyor.

Batı dünyası Kurban Bayramları'nda kurban kesilmesini defalarca "barbarca" olarak niteledi. Aynı Batı'ya ait Kanada ise yıllardır dünyanın tepkisini çeken vahşi fok avına devam ediyor. Tepkilerden rahatsız olan Kanada, şimdi fok avına görüntü yasağı getirdi. Kararı Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar Bakanlığı tarafından alındı.

Yaklaşık 5, 5 milyon fokun yaşadığı Kanada'da geçen yıl 270 bininin avlanmasına izin verilmiş, ancak 330 bin fokun avlandığı iddia edilmişti. Fok avı, derileri zarar görmemesi için fokların sopalarla dövülmesi ve canlı canlı yüzülmesi sebebiyle tepki görüyor.

Kanada'da her yıl Mart-Mayıs ayları arasında yapılan ve dünya çapında tepki çeken fok avı, bu yıl küresel ısınma tehdidi altında. Bilim adamları, fok yavrularının doğduğu buz tabakalarının kırılması nedeniyle, pek çok yavru fokun kendine bakacak büyüklüğe erişemeden boğulduğunu söylüyor.

Bu katliamlar az gelişmiş ülkelerde veya kazara bizde olmuş olsaydı dünya insan ve hayvan hakları savunucuları kıyameti koparırlardı çok geçmeden de dünya devletleri resmen bizi dışlardı.

Ama bunu yapan en gelişmiş ülkelerden Kanada... Var mı itirazı olan?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5661
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster