Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '16

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
233
 

Fotoğraf çekmek, bir san'at mıdır?.

Fotoğraf çekmek, bir san'at mıdır?.
 

Ersoy Bank. Fotoğrafçılıkta ümit vaat ediyor.


Bartın, yazı ile kışı ile her daim yeni yeni değişimlere gebe bir şehir.  Karadeniz'in bu şirin ili, Türkiye’nin en küçük ili. Şehirde fotoğraf sanatçısı çok az. İçlerinden en parlağı Foto Yüksel. Sanat fotoğrafları çekiyor. Bir de Ersoy Bank var ki, keyfi uğruna, iri cüssesi ile  100 metrelik kulelere çıkıp, panoramik resim çekenleri var. İsmi Ersoy, soyadı da Bank. Onu bazen, düğünlerde resim çekerken görürsünüz.

Kendisiyle tanışmıyorduk. Bu gittiğimizde, Bartın'da  tanıştık. Yayınladığı resimleri arşivlemiştim. Fotoğraf bilgisi oldukça yüksek. Memleketimizdeki sanatçılar böyle doğuyor ve yol alıyorlar.

Onu bazen arabayla şehir turunda video çeker görürsünüz. Fotoğraflara imzasını, “Ersoybank” olarak atıyor. Biz kendisini bankacı

Fotoğrafçılık eskiden küçümsenirdi. Pek çok insanın, basit gordugu bir sanat dalıydı.. aslında usta elinden veya egitimli bir elden, kaliteli de bir ekipmanın hakkıyla kullanımı halinde, pek çok yaratılan harikalar, bu mesleğe saygıyı artırdı.

Bir yere gittiğinizde rastlıyorsunuz. Yöresel kıyafetler giymişlerin arasındasınız. Etrafınızda yüzü buruşuk insanlar görüyorsunuz. Kadın saçlarını yerlere değecek kadar uzatmış…Buram buram tüten sigaranın dumanları arasında şiir yazmağa çalışan bir insan görüyorsunuz.

Daha dahası, yolda hiçbir şeyden habersiz bir inek görüyorsunuz. İpinden tutularak mezbahaya götürülüyor. Yüzünün aldığı şekli resmetmek istemez misiniz?

Kışın damdan sarkan buzların ucundan oluşan parlak bilyalar halindeki damlalar ha düştü ha düşecek halleri enteresan değil mi_

Etrafta o kadar çok konu var ki, saymakla  bitmez.

Resimlerinden, karşılıklı seçmeler yaptık. İşte bazıları. Kış fotoğrafları geçen yıl, Bartın’da yaşandı. Ersoy Bank çekti.

BÖYLELİKLE BARTIN SEVDALILARINA DA GÜN DOĞMUŞ OLDU.

BARTIN' IN GEÇEN  YILDAN KALAN KAR MANZARALARINDAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

    

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster