Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '13

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
291
 

Fotoğraf ekipmanlarındaki bazı kısaltmalar

Merhabalar. Biraz uzunca bir aradan sonra fotoğrafçılık üzerine bir yazı daha yazayım dedim.
Daha önceki yazımda günümüzde fotoğrafçılık teknolojisinden ve fotoğrafçılığın tarihçesinden (kısa ve öz de olsa) bahsetmiştim. Bugün biraz daha ayrıntıya girerek DSLR makineler ve objektiflerle ilgili bir bilgi vereceğim. Ancak genel başlık altında değil. Şöyle ki; kullandığımız makine ve objektiflerde görülen kısaltmaların ne olduğundan bahsedeceğim.

Öncelikle sık sık bahsettiğim DSLR'nin açılımından bahsedeyim. DSLR, İngilizce de "Digital Single-Lens Reflex"in kısaltmasıdır ve dilimizdeki karşılığı "Sayısal Tek Mercek Yansımalı"dır. Tek mercek kullanan eski tip filmli makineler ise "SLR" olarak adlandırılır.

Şimdi de bazı markaların kullandığı bir takım kısaltmalardan bahsedeyim.
Günümüzde DSLR teknolojisinde gövde (body) ve lens (objektif) üreten bir çok firma olmasına karşın bu sektörde yaygınlaşan ve hatta bir çok kişi için vazgeçilmez olan markalar mevcuttur. Bunlardan bazıları Nikon, Canon, Sony, Pentax ve diğerleridir. Bu markaların hepsi de özünde aynı olan aksam ve mekanizmaları kullanırken kendilerince kısaltma ifadeler kullanır. Ancak bazı ifadeler, tüm makine ve objektiflerde standarttır. Öncelikle bunların açılımından bahsedeyim.

1. AF: AF terimi, makinelerde odaklamayı ifade eder. Yani vizörden baktığınız zaman fotoğrafın neresine odaklanacağından bahseder. AF, Auto Focus yani otomatik odaklama anlamına gelir. Makineyi kullanan kişi öncelikle vizör üzerinde odaklama yerini belirler ve fotoğrafı çekeceği zaman deklanşöre yarım basar. Böylece makine veya lens, objeye otomatik olarak odaklanır. AF sistemi iki şekilde olmaktadır: Objektifde AF moturu bulunması ve/veya gövde üzerinde AF motoru bulunması. Eğer gövdede AF moturu varsa kullandığınız objektif, AF özellikte değilse bu sayede otomatik odaklama sağlanmış olur. 

2. MF: MF terimi, elle yapılan netlemeyi ifade eder ve Manuel Focus anlamına gelir. Elle odaklama daha çok profesyonel fotoğrafçıların tercih ettiği bir yöntemdir.

3. APS-C: Crop sensörlü makineleri tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Crop sensörlü makinelerde görüntünün oluştuğu yapı yani sensörün boyutu 16.7 x 25.1 mm'dir. Nikonlar’da kullanılan DX ve Canonlar’da kullanılan EF-S de aslında crop sensör yani APS-C’dir.

4. FX: Full Frame'in kısaltması olup 35 mm film boyutlu makinelere eşdeğerdir. Yani sensör boyutu 24x36 mm'dir.

5. Titreşim Engelleme Özelliği: Günümüzde üretilen bazı lenslerde titreşime bağlı olarak görüntü kayması ve bulanıklığı engelleyen bir özelliktir. Daha çok yüksek yakınlaştırma yapan telefoto lenslerde olması istenen bu özellik markalara göre farklı kısaltmalara sahiptir. Örneğin:

Nikon’da VR (Vibration Reduction)

Canon’da IS (Image Stabilization)

Sigma’da OS (Optical Stabilization)

Tamron’da VC (Vibration Control)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6298
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 Mart 1989 yılında doğdum. 1991 yılında babamın devlet memuru olarak atanması üzerine çocukluğumu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster