Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '14

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
51649
 

Fotoğraf Makinesi aksamları ve isimleri

Fotoğraf Makinesi aksamları ve isimleri
 

DSLR (Digital Single-lens Reflex) fotoğraf makineleri de eskiden kullandığımız 35 mm filmi makinelere benzer şekilde bir çok aksama sahiptir ve bunların kendine özel fonksiyonu ile adı vardır. Dijitalleşen dünyada fotoğraf makineleri de payına düşeni almış ve kendine has karmaşık bir yapıyla elimize ulaşmıştır. Gelin o aksamları teker teker inceleyelim:

1. Deklanşör: Çoğu kullanıcının ya da eline daha önce makineyi çok az almış kişilerin sık sık "Düğme" diye isimlendirdiği aksamdır deklanşör. Makinenin sağ ön köşesinde bulunur. Deklanşör iki kademeli çalışır; birinci kademede yarım bastırılır ve otomatik netleme (AF) devrede ise objektifimiz alan derinliği ayarını otomatik olarak yaparak netlemeyi sağlar. Basmaya devam edersek ikinci aşamaya geçeriz ve ayna hareket ederek görüntüyü sensör üzerine (35 mm filmli makinelerde film) düşürerek görüntüyü oluşturur.

2. Bayonet: Objektifi makineden çıkardığımızda alüminyum bir halka görürüz. O halkaya bayonet denmektedir. Bayonetlerin çapı ve dişleri, makinenin markasına özgüdür. Örneğin Canon uyumlu bir objektif, Nikon gövdeye adaptör olmadan takılamaz.

3. Ayna: Ayna, DSLR makinelerde bulunur ve normal durumda objektifi çıkardığımız an bayonetin iç kısmında bize bakar. Aynanın arkasında, görüntünün oluştuğu yer olan sensör bulunmaktadır. Deklanşöre basıldığında ayna yukarı doğru hareket ederek pozlama süresi boyunca sensör üzerine ışık düşürür.

4. Objektif: Bir diğer adı lens olan objektif, bir çok farklı amaç için kullanım özelliğine de sahip merceklerden oluşan yapıdır. Lens olmadan elde ettiğimiz görüntü, fotoğraf değildir. Objektifler kullanım amacına göre şu kategorilerden oluşur; tak-gez lens, makro lens, telefoto lens, geniş açılı lens, balık gözü lens. Amatör bir fotoğrafçı için 18-250 mm tak-gez lens son derece pratiktir ve iş görür. Çiçek, böcek gibi küçük ve ayrıntı isteyen konularla çalışanlar içinse bir makro lens gereklidir. Kuş fotoğrafı ya da konuya yakınlaşmadan çekim yapmak isteyenler içinse telefoto hatta süper telefoto (500 mm ve daha üzeri odak uzaklığı) lens gerekir.

5. Flaş: Herkesin bildiği bir aksam olan flaş, ışığın yetersiz olduğu zamanlarda fotoğrafçı için bulunmaz bir nimettir. Tüm DSLR makineler dahili flaşla üretilirken özellikle portre çekimleri yapan bazı fotoğrafçılar için ayrı bir tepe flaşı şarttır.

6. Sensör: 35 mm filmli makinelerde filme tekabül eden sensör görüntünün oluşturulduğu kısımdır. DSLR makinelerde iki tip sensör bulunmaktadır; CCD ve CMOS sensör. CCD sensörler, alt düzey ve giriş makinelerinde kullanılır.

7. Perde: Sık kullanılan adıyla Shutter; fotoğraf makinesinin en önemli parçalarından biridir. Perde, makinenin kalbi gibidir. Yani makine ömrü perdeye bağlıdır. Zamanla eskidikçe görüntünün de kalitesi düşmeye başlar ve 100-300 TL arası değişen fiyatlarla alanında uzman olan kişilerce makinelerin perdeleri değiştirilir. Bu nedenle DSLR makineniz ile gereksiz çekim yapmanızı önermiyorum.

8. Hafıza Kartı: Piyasada bir çok boyutta ve şekilde olan hafıza kartı, makinelerimizin pozu gibidir. Biz görüntü aldıkça hafıza kartında yer kaplar fotoğraflarımız. Bugün fotoğraf makinelerinde iki boyutta kart kullanılmaktadır; SD kart ve CF (Compact Flash) kart. CF kart daha çok üst düzey makinelerde kullanılır ve veri işleme hızları oldukça yüksektir.

9. LCD Ekran: DSLR makinelerin 35 mm filmli makinelere olan bence tek üstünlüğü budur. Çünkü çektiğimiz fotoğrafı, tab ettirilmesini beklemeden görebiliyoruz. DSLR makinelerde değişen boyutlarda olmasına rağmen eski modellerde 2.5 inç olan LCD ekran artık 3 ve 4 inç olarak yerini almıştır.

10. Perde Düzenleyici ve Apertür: Bu iki aksam olmazsa, makineyi manuel kullanmamız imkansız olur ve her şeyi otomatik yapmak zorunda kalırdık. Perde düzenleyici ile pozlama süresini belirlerken apertür ile diyafram, ISO gibi bir çok değeri değiştiririz.

11. Vizör: Kompakt makinelerde fotoğrafı çekerken LCD panele bakarız. Ancak 35 mm filmli makinelerde olduğu gibi bu işlemi profesyonel fotoğrafçılar vizörden bakarak yaparlar. DSLR makinelerde vizör yerine LCD panele bakarak da bu işlemi yapmak mümkündür ancak profesyonelliğin ambiyansını bozduğundan vizörsüz DSLR fotoğrafçılığı da anlamsız olacaktır. Vizör kullanım bakımından mikroskopların okülerine benzer. Bakınca bir diyoptri ayarı yapmamız da gerekir böylece vizörü verimli ve doğru bir şekilde kullanabiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5350
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster