Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '20

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
24
 

Fotoğraf makinesini seçimi!

Son zamanlarda herkesin ama herkesin neredeyse fotoğraf makinesi var. Peki fotoğraf makinesi alırken neye dikkat etmemiz gerekiyor. Bu seçimi nasıl yapmalıyız? Amatör olanların genellikle sıkıntı yaşadığı en önemli konulardan birisi makineye karar verme süreci ve alırken yaşadığı tereddüt. Özellikle makine alırken kime sorarsanız kendi kullandığı makineyi tavsiye edecektir. Bu konuda sizlere yardımcı olacak bu yazımız ile sizlerin karşınızdayız.
 
Bütçeniz oldukça önemli! Bütçe ne kadar?
İnsanlar makine alacağı zaman ilk olarak olaya duygusal yaklaşıyor yani ekonomik olarak bütçeye göre hareket etmek istiyor. Benim ise ilk sorduğum ne kadar paran var? Bütçe…! İlk olarak oldukça biraz sert bir durum olsa da en temel olan aslında paradır. Ne kadar paran var, bütçeyi neye göre ayarlıyorsun, makine fiyatlarından haberin var mı? Ne kadar çok paran varsa makine ve objektifler o kadar iyi gelecektir diyebiliriz.
 
Elinizdeki paraya göre bütçeyi belirleyin ve buna göre bir durum tespiti gerçekleştirin. Önünüzü görmek adına bir liste yapın. Neyi alabileceksiniz ya da neleri alabileceksiniz onu görmeniz çok önemlidir. Bir sınır yoksa o zaman para var huzur var diyebiliriz.
 
Peki ikinci el makine düşünmez misiniz?
Aslında olur ama güven en büyük problemdir. Hele, böyle bir zamanda insanlara güven problemi olan bir zaman diliminde çok zor. Tanıdık bir kişiye denk gelmediyseniz bence düşünmeyin. Eğer tanıdık birileri varsa onlardan alabilirsiniz.
 
İkinci el makinenin en önemli avantajı sıfır alamadığımızda paramızın yetmediği makineyi alabilmemiz için imkan sağlar.  Dezavantajı garanti olmaması ve ilk anda bir kusuru fark edememiş olmamız başımızı daha sonra ağrıtabilir. Özellikle sonralarda fazlasıyla sıkıntı çekebiliriz.
 
Hangi özellik benim ne işime yarayacak!
İSO – Pixel- AF – Vizör gibi temel fotoğrafçılık gerektiren tabirler sizin için yabancı şeylerse bu konularda internette bir sürü bilgi var. Bu tür bilgiler artık her yerde ve kısa bir sürede okumayla sizi daha da ileriye taşıyacak bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Artık bu bilgiler ile fotoğraf konusunda ne yapacağınıza karar verme zamanı geldi. Nasıl kareler çekeceksiniz? Sadece tatilde eğlence olsun ya da özel günlerde iyi bir kare olsun diye alıyorsanız kolay kullanılabilen özellikli bir fotoğraf makinesi olabilir.
 
 
 
Hobi sahibi olmak ve fotoğraf konusunda gelişime açığım diyorsanız eğer daha fazla özellik gerektiren makine alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus biraz daha çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kağıt üzerinde daha kötü gibi görünen bir makine sizin için oldukça kullanışlı olabilir ve sizi mutlu edebilir.
 
Alacağınız makineyi mutlaka elinize alın, deneyin ve özelliklerine bir göz gezdirin. Vakit harcamayı ve biraz gezmeyi göz önünde bulundurun.
 
En büyük sıkıntılarımızdan biri bu sanırım. Değil desek de yine öyle diyenler de olacak. Pixel size daha büyük fotoğraf verir. Her zaman iyi fotoğrafı siz kendi gözünüzle çekersiniz, bu eğitim ve yeteneğiniz ile ilgilidir. Fotoğraf makineleri pixel standartları vardır. Eğer çok baskı yapmayacaksınız öyle çok yüksek pixel düşünmeyin. Ayrıca profesyonel olarak iş için yapacağım baskım da olacak diyorsanız elbette bu sizin için önemlidir.
 
Peki ISO önemli mi?
Evet çok önemli. Düşük ışıkta sizi üzmeyecek bir makine almayı asla ve asla unutmayın. Bu konuda referans İSO en yüksek olanı seçin. Belli bir değerin altına inmemeye çalışın. Makinelerin bu konuda ki becerilerini karşılaştırabileceğiniz en başarılı sitelerden biri dpreview‘dur.
 
Çok üst düzey İSO becerisi gösteren makineler da var. Fakat fiyatları İSO değerleriyle paraleldir. Bu durum şöyle özetlenebilir, ne kadar para o kadar İSO.
 
AF noktası ne oluyor ki?
AF noktası arttıkça netleme başarısı da daha iyi oluyor. Son yıllarda çıkan makinelerde bu faktörü çok net görüyoruz. Hatta son çıkan makinelerde kötü AF‘si olan kalmadı neredeyse hızlı netleme yapan makineler var ama aralarındaki fark saliselerle ölçülüyor diyebiliriz. Burada önemli olan loş ışıkta ne kadar iyi olduklarıdır. İmkanınız dahilinde az ışıktaki becerilerini mutlaka bakın.
 
Araştırdım buna daha iyi diyorlar ama ben bunu beğendim
Makine oldukça güzel ve özellikleri de baya iyi görünüyor ama siz öteki makineden daha da etkilendiniz. İlk gördüğünüzde işte bu dediniz. Hobi maksatlı ise bu o kadar önemli değil ama eğer profesyonele kayma eğiliminiz varsa ve daha da ileri gitmek istiyorsanız seçiminizi olan göre yapmanız lazım. Fiyatı arttıkça özellik ve beceriler artar. Asıl önemli sizin temel ihtiyaçlarını karşılamayıp karşılamadığı ve ileriye dönük sizde ne kadar kalacağıdır.
 
DSLR mi alayım yoksa Aynasız mı?
 
Bu başlı başına günümüzde üzerine durulması gereken asıl konulardan birisi. Temel olarak imaj kaliteleri aynı farkları kullanımlarında. Ele oturan havalı büyük bir makine istiyorsanız DSLR alın. Taşınabilir ve hafif olsun istediğim her yere götüreyim diyorsanız Aynasız sizin için biçilmiş kaftan.
 
En etkili özellik tercih meselesi
Teknolojinin gelişmesiyle birebir oldukça etkili özellikler eklendi. WİFİ bağlantısı olmayan makine neredeyse yok denecek kadar az. Eğer çektiğiniz kareleri anında paylaşmak istiyorsanız ve ayrıca cep telefonundan da makineye bağlanmak istiyorsanız WİFİ olan bir makine tercih etmelisiniz. Herkes evine gidip fotoğraflarla uğraşırken siz uğraşmadan bilgisayara bağlanmadan hemen sıcak sıcak sosyal medyaya gönderebilirsiniz.
 
Hangi markanın daha iyi olduğunu düşünüyorsun
Günümüzde birçok fotoğraf makinesi üretiliyor ve neredeyse kötü makine yok artık. Alacağınız her marka sizi mutlu edecektir. Sony, Fujifilm, Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Samsung, Panasonic gibi markalar her geçen gün birbiri ile yarışıyor ve yeni yeni özellikler çıkartıyor.
 
Servis ve satış sonrası hizmetlerde size sunacakları hizmet her zaman önemlidir. Bu konuyu sormadan hareket etmeyin. Aldığınız elektronik eşyalar her an sürpriz çıkarabilir. Bu olası bir durumdur ama sıkıntı ise bundan sonra muhatap bulup bulamadığımızdır.
 
 
 
Büyük mağazalara gidip makineleri inceleyebilir ve etkinliklere katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Makinelerin birçok markası bulunuyor ve çoğu zaman hafta sonları özel etkinliklerle kampanyalar dahi yapılıyor. Birçok markanın sorumlusu da orada bulunuyor. Soru sormaktan çekinmeyin ve karar verdiyseniz mutlaka araştırın. Elbette birçok marka olacağından hemen hemen her markayı da denemeyi unutmayın.
 
Fotoğraf makinesinin lens yani objektifleri de çok önemlidir. İşinize yarayacak lensleri bulamayacağınız bir makine sizi fazlasıyla üzer.
 
Herkesin fotoğraf makinesi olduğundan bahsetmiştik. Etrafınızda olanlara bakın ve hangi lensi kullanıyor? Makinesi ile neler çekiyor? Belki kafanızda olan soru işaretlerini gidermek anlamında cevaplar bulabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 515
Kayıt tarihi
: 06.08.13
 
 

1988 İstanbul'un küçük bir semtinde doğdum. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster