Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '12

 
Kategori
Koleksiyon
Okunma Sayısı
149
 

Fotoğraf piyasası

Açık ve anlaşılır olmak için, konuya doğrudan fiyatla gireyim:

Fotoğrafların tanesi 50 kuruşla 50.000 lira arasında değişir. 50 kuruş olanlar, Beyoğlu’ndaki hemen tüm kitapçıların önündeki kutularda bulunabilen cinstendir. 50.000 liralık fotoğraf, ya Atatürk’ünki olacaktır, ya da İstanbul’un görülmemiş ve çok eski bir fotoğrafı (örneğin internette bir fotoğrafın vesikalık ebatında tek kerelik kullanımının 10.000 dolar olduğu enderlikte fotolar var).

İstanbul’un 1840’lara, yani fotoğrafın icadı dönemine dek uzanabilen eskilikte fotoğrafları var.

En çok bulunanlar ise, aile fotoğrafları. Fotoğraflar, tek tek, lot olarak veya albümle birlikte satılabiliyor.

Resmi evraklarda İstanbul’da fotoğraf kullanımı 1900’larda-1910’larda başlıyor. Bunları evrak olarak, yani yazısı için toplayanlar var.

1920’lere dek fotoğraflar CDV (kartvizit) ve kabin foto olarak basılmış. CDV’nin 2x4 cm olanını da gördüm, 7x10 cm olanını da. Kabin fotolar daha büyük: 10x15 cm. CDV’nin ender bulunanları akrası kartonsuz olanları ve özel boyutta (diyelim tam boy olarak ve 3x12 cm gibi) oluyor. Bunlar fiyatı etkilemiyor, henüz tabii.

İstanbul’da 1910’larda 150’ye yakın fotoğraf stüdyosu varmış. Bunun neredeyse, tam koleksiyonunu yapana rasladım.

Cumhuriyetin başlangıç döneminde ise, o zamanlar 400 küsur olan ilçe kadar fotoğrafçı olmak durumunda. Bunun dökümü yok. 2 kişi topladı, biri kitap yapıldı (Seyit Ali Ak’ınki). En bulunmayanlar bunlar. Anadolu fotokartlarının kartpostallardan daha nadir olması gibi, erken Cumhuriyet dönemi de, koleksiyonerler açısından, nadir fotoğrafçı stüdyosu birikimine az sahip.

Buraya kadar tüm saydıklarımı, tanesi 1-10 liradan piyasadan bulabilirsiniz.

Cumhuriyet dönemi fotoğrafları genelde 3 boy olur: Kartpostal, vesikalık ve sinek boy (4x6 cm ve daha aşağı ölçeklerdekiler). Sinek boylar, daha çok 1940’lara, yani 2. Dünya Savaşı dönemine, dolayısıyla yokluk dönemine ait fotolardır, kartlar da daha ince olur. Bunlarıh hepsi de, tek tek veya albüm dolusu olarak tipaçılarda bulunur.

Hem nadirlik açısından, hem de gelecek yatırımı için önerdiğim alan ise, selüloit negatif toplamak. 100 tanesini 1 liraya bile alabilirsiniz, çünkü bunları henüz kimse toplamıyor. Bunlar bilgisayarda kolayca pozitife çevrilebiliyor ve dijital onarım yapılabiliyor.

Fotoğraf koleksiyonu sevgisi olanlara önerim şu: Kıyafet, tören, mekan gibi dar ve özel bir alan seçip toplamaya başlayın. Koleksiyonunuz birkaç kere dağılıp yeniden toparlanacak. Sonunda asıl hedefinize kilitlenirsiniz. En az 5 yıl gerek.

Dipnot: Türkiye’nin ilk ve tek fotoğraf müzayedesi, Mayıs 2011’de gerçekleştirildi ama henüz piyasay emsal oluşturacak durumda değil. Kataloğunu yine kitapçılarda bulabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 496
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster