Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '09

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
3868
 

Fotoğraf türleri

Sinemada türler (janr) vardır. Görsel dili kullanan fotoğrafta da benzeri türler olabilir ama biraz daha farklı bir biçimde… Sinema konusunda en yaygın kullanılan ve en geniş veri tabanlı ‘imdb com’ internet sitesi 25 temel film türü tanımlıyor. Alfabetik sırayla bunlardan aile (ama başka bir anlam düzleminde), belgesel, biyografi, fantastik, haber, komik, müzik, romantik, savaş ve spor türleri (yani 10 tanesi) fotoğrafla ortaktır.

Avrupa yağlıboya resminde ise soyut, figüratif, nü, portre, otoportre, manzara ve ölü doğa (veya duruk yaşam) türleri vardır. (Ancak, bunların dışında, geçmişte yasaklar nedeniyle dayatılan ‘dini resim’ gibi başka türlerin de bulunduğunu belirtelim.) Fotoğrafta da bunlar ismen ve cismen aynen korunmuştur. Yalnızca fotoğrafın gelişimi çizgisinde, insana ilişkin fotoğraflar abartılı bir biçimde, çekilen tüm fotoğrafların neredeyse tamamına yakınını kapsayacak denli yayılmıştır. İnsanlar çoğunluk kendilerini ya da tanıdıklarını fotoğraflarlar.

Fotoğrafı metalaştıran ünlü imajbanklar ise, ticari fotoğrafları başlıca şu kategorilerde topluyor: Doğa (hayvan (evcil ve yaban), bitki, manzara (orman, dağ, çöl, deniz, ada, gök (gündoğumu ve günbatımı), vd altkümeleri), insanlar (aile, çocuk, genç, kadın, erkek, yaşlı, çift aile altkümeleri), nesneler, moda, sanayi, iş, sağlık, soyut, vd…

Türkiye’de her yıl verilen ‘kristal elma’da reklam fotoğrafı ödülü tek bir kategoride veriliyor. Bunun dışında, hemen hepsi fotoğraf içeren ‘basın reklamı’ dalı ise şu başlıkları kapsıyor: Gıda; Çikolata / Şekerleme / Çerez, İçecekler; Kozmetik ve Kişisel Bakım; Bankacılık; Sigortacılık ve Diğer Finansal Hizmetler; Ev Araç ve Gereçleri; Sınai Kimya; Yapı ve Yapı Malzemeleri; Elektronik; Bilgi Teknolojileri; Moda ve Aksesuar; Hobi, Oyuncak, Spor Araç ve Gereçleri, Kırtasiye; Otomotiv; Otomotiv Ürünleri; Medya ve Yayın; Turizm, Eğlence ve Taşımacılık.

Fotoğrafın teknolojisinden gelen türler de vardır: Mikroskopik (böceklerden mikroplara, hatta atomlara inen ölçekte), makroskopik (ülkelerden gökadalara, hatta süper gökada kümelerine veya bir milyar ışık yılı çaplı küreye), dar açılı, orta açılı, geniş açılı, siyahbeyaz, renkli, vd…

Demek ki fotoğraf, komşu olduğu iki görsel sanat dalından etkilenerek, ayrıca kendi dinamiklerini kullanarak, kendi içinde türler oluşturmuştur.

Aslına bakılırsa, fotoğraflanmayan hemen hiçbirşey bırakılmadığı için, kategori sayısı da, adı anılanların dışında epeyi şişirilebilir. Aslına bakılırsa fotoğraflar temelde yalnızca 4 konuda yoğunlaşır: İnsan, hayvan, nesne ve mekan (doğa kastedilmiyor, kent diyelim).

Fotoğrafı baştan türlemenin yararı, herkes her konuyu çekmeyeceği için, dene-yanılın tümevarımı yerine, tümdengelimsel bir biçimde daha baştan bazı türleri çekmeyi bertaraf ederek, israftan kurtulmaktır. İlgi bilgiyi kolaylaştırır. Fotoğrafçının neyi çekmeye ilgisinin olduğunu saptaması, işi kolaylaştıracaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 465
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster