Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '18

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
34
 

Fotoğrafa Giriş

Fotoğrafa Giriş
 

Diyafram; değeri alan derinliğini yani fotoğrafta netleme yapılan noktanın, önünde ve arkasında net olarak görülen alanın miktarını etkiler. Diyafram ayarı kısıldıkça aynı mesafeden yapılan çekimlerde alan derinliği artar, diyafram açıklığı arttıkça derinlik azalır.

Enstantane;  perde hızı olarak da adlandırılır.Temel olarak deklanşöre bastığımızda, obtüratör (perde) açılıp kapanarak sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirler. Buna aynı zamanda pozlama süresi de denilmektedir. Bilindiği gibi fotoğraf ışık demektir. 

ISO; kısaca ışığa duyarlılıktır. Filmli makineler zamanında filmin ışığa duyarlılığı iken, şu anda dijital çağda sensörün ışığa duyarlılığı olarak geçiyor. Eskiden beri fotoğraflar ilgileniyorsanız filmlerin üzerinde 100-200-400-800 gibi rakamların yazdığını görmüşsünüzdür.

Diyafram, Enstantane, ISO; üçlüsüne birbirinden ayrılmaz üçlüdür. Fotoğrafçılığın en temel öğeleri bu üçlüdür.  Yani fotoğrafın olmazsa olmazlarıdır. Bu üçlünün kullanımını iyi öğrenmek iyi fotoğraflar elde etmenin  temelini oluşturur. 

Görüşmek Üzere...

 

Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Merhaba herkese öncelikle yaşım şuan 23 bir girişimciyim ve hayatımı özgür kılmak için her fırsat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster