Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '06

   
  Kategori
  Fotoğraf
  Okunma Sayısı
  3058
   

  Fotoğrafçılığa giriş

  Fotoğrafçılığa giriş
   

  Bu yazımda fotoğrafçılığa ilgi duyanlara giriş seviyesinde bilgi vermeye çalışacağım. İlk başta yanlış bilinen bir gerçek vardır. İyi bir fotoğrafçının çok iyi bir fotoğraf makinesi olması gerekmiyor. Bu cümleyi açacak olursak iyi bir fotoğraf çekimi gözün gördüğü gönlün algıladığı ile sınırlıdır. İyi bir fotoğraf makinesine sahip olmak tabiki de çekilen karelerin izlenebilirliğini artıracak fakat o kareyi belki de çok iyi bir fotoğraf yapmayacaktır.

  Bu durumda fotoğraf çekme sanatını yakından tanımak gerekiyor. Fotoğraf makinelerini SLR yani objekttifli ve Compact makineler olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

  Başlangıç aşamasında compact bir makineyle başlanacak fotoğrafçılık daha çok haz verecektir. Çünkü bu tür makineler kontrast, saturation gibi ayarları otomatik yaparak fotoğraf üzerinde yapmanız gereken işlemleri minimuma indirmektedir.

  Oysa SLR makineler daha karmaşık ve orta-ileri düzeyde fotoğrafçılık bilgisine sahip olanların alması gereken bir makinedir. Bir de kullanmanız gereken objektif sayısının ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak 2-3 tane olması ve her birinin minimum 500-600 YTL tuttuğunu göz önünde bulundurmalısınız. Hatta bir çok objektif 1000 doları aşan bir meblağa satılmaktadır ki bu da SLR makinenin puzzleda bir parça olduğunu göstermektedir.

  Bu tür fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğraflar genelde yazılımlarla düzenlenmelidir. Yukarıda belirttiğim gibi compact makinelerde çekilen fotoğraflarda genelde buna ihtiyaç duyulmaz. En çok bilinen yazılım Photoshop CS2 son versiyonudur. Bu giriş seviyesindeki yazımdan sonra SLR makine alırken göz önünde bulundurmanız gerekenleri de belirterek yazıma son noktayı koyacağım.

  Crop oranı mümkün olduğunca minimum seçilmelidir.
  Çözünürlükten ziyada sensor boyutu önemlidir.
  Iso değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. 100-1600 iso değerleri kapsanmalıdır.
  LCD ekranın büyük olması çekilen fotoğrafların blur olup olmadığın kontrolü için faydalı olacaktır. 2.5" tercih edilmesi gereken LCD ekran boyutudur.
  CMOS teknolojisi CCD teknolojisine göre tercih edilebilir.
  Alacağınız makineyi elinize alarak test etmeniz gerekmetedir zira Canon 350D alıp eline küçük geldiği için satan bir çok kullanıcı biliyorum.
  Shutter speed de göz önünde bulundurulabilir.
  Herşeyden önemlisi yatırımı objektife yapmalıdır. Çünkü Bodyler geçici Objektifler kalıcıdır ve uzun süreler kullanılabilir.
  Giriş seviyesindeki bir fotoğrafçı için Canon 350D, Canon 400D veya Nikon D70S önerilir.

  Orta seviyedeki bir fotoğrafçı için Canon 20D, Canon 30D, Nikon D80 veya Nikon D200 önerilir.

  Daha fazla bilgi edinmek için önerebileceğim siteler ise:

  www.fotokritik.com Fotoğraflara yorum yapabileceğiniz ve makinelerle objektifler hakkında bilgi edinebileceğiniz bir site
  www.netfotograf.com Makineler ve objektifler hakkında bilgi edinebileceğiniz bir site
  www.dpreview.com İngilizce bir site olup makineler hakkında bilgi edinebileceğiniz çok sık güncellenen profesyonel bir site

  Işığınız bol ve daim olsun..

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 1
  Ort. okunma sayısı
  : 3058
  Kayıt tarihi
  : 10.09.06
   
   

  İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği son sınıfta okuyor. Fotoğrafçılığı çok seviyor...

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster