Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '20

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
6
 

Fotoğrafı öğrenmek kolay mı?

Fotoğraf, ilk ortaya çıktığından bu yana gittikçe gelişme göstererek günümüze kadar gelmiştir. Birçok fotoğraf ve fotoğrafları çeken fotoğrafçılar var ve var olmaya da devam etmektedir. Fotoğraf süreci böyle devam etmekte ve teknoloji ile birlikte hızlı şekilde ilerlemektedir. Peki, fotoğraf öğrenmek kolay mı? Biz, nasıl fotoğrafçı oluruz soruları bizim için çok önemlidir. Neler yapabileceğimiz hususunda sizlere öneriler vermeye çalışacağız. Elbette bir fotoğraf makinesi alınca fotoğrafçı olmuyoruz, fotoğraf kursu tamamlandığında fotoğrafçı diye ortalarda dolaşmamalıyız. Fotoğraf öğrenmek, uzun bir sürece bağlı olmakla beraber aslında fotoğrafı tam öğrenmiş olmuyoruz. Çünkü her zaman yenilikler var olmaya devam edecek ve insan sürekli fotoğraf konusunda kendini geliştirmeye yönelik bir alan bulacaktır.
 
Emre İkizler, fotoğraf için şöyle demiştir; fotoğraf, duygu ve düşüncelerimizi iletmek için kullandığımız bir araçtır, ama teknolojik bir altyapıya sahip olduğu için, eline fotoğraf makinesi alan herkesin hemen başarılı sonuçlar alması söz konusu değildir. Altyapı, kullanılan araç-gereç, bilgi ve beceri son olarak teknik bizim için önemli olmaktadır.
 
Fotoğrafı öğrenmek için birçok bilgi ve zaman gereklidir. Özellikle de fotoğraf makinesini tanımak, ışığı bilmek ve terimleri biliyorsak temek gereksinimleri çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Bazen çok iyi fotoğraf çekiyoruz ama bu gerçekten bizim için ne anlam ifade ediyor ya da etrafıma ne anlam katıyor. Fotoğraf iyi olsa bile gerçekten doğru bir pozlama mı olmuş, değerleri nelerdir ve gerçekten doğru bir teknik mi kullanıldı gibi sorular her zaman önemli olmalıdır.
 
Fotoğraf öğrenmek kolay mı?
Fotoğrafı kendi kendinize araştırarak öğrenebilirsiniz.
Bulabildiğiniz her kaynaktan yararlanabilir ve çektiğiniz fotoğraflardan kendinize bir şeyler katarak öğrenirsiniz. Çok fazla fotoğraf çekmenin yanında farklı fotoğraf incelemeleri yaparsınız. Burada devreye aslında deneme-yanılma yöntemi girmektedir. Ayrıca günümüzde Youtube gibi sosyal medya mecreları ve internetten online eğitim olarak birçok kaynak elde edilebilir.
 
Fotoğrafı, ustanın yanında kendinize bir şeyler katarak öğrenirsiniz.
Günümüzde gerçekten şanlıysanız kendinize bir yol gösterip deneyimlerini size aktracak ve size bir şeyler katacak bir usta bulursanız bu en sağlam yollardan bir tanesidir.
 
Fotoğraf eğitim kitapları ve fotoğraf kulüpleri
Okumak, izlemek ve birlikte hareket edeceğiniz arkadaşlarınızın desteği sizler için çok önemlidir. Her ikisinde de bol bol pratik yapma imkanı vardır.
 
Fotoğraf atölyeleri, fotoğraf kampları ve gezileri
Eğer belirli bir aşamaya geldiyseniz fotoğraf için sizler adına çok önemli etkinlikler olabilir. Hem fotoğrafın olduğu hem de fotoğrafçı olma yolunda deneyim kazanabildiğiniz oldukça keyifli bir süreçtir.
 
Akademik fotoğraf eğitim programları
Belki de en zor ve gerçekten disiplin getiren bir yol olabilir. Daha çok gençlere hitap etse bile süreç zor ve zahmetlidir. En sistematik ve kapsamlı eğitim odaklıdır. Fotoğrafçılığı seçenler için pek az insanın şansı olabilir.
 
Fotoğraf kurslarına giderek öğrenebiliriz
Fotoğraf kursları fotoğrafa temel olarak başlayanlar için yaygın olarak en iyi öğrenme yöntemi olarak görülebilir. Hatta öğrenmenin en iyi yollarından birisinin fotoğraf kurslarına katılmak olduğu söylenmesi de çok sık karşılaşılabilecek bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 
Nasıl fotoğrafçı oluruz?
Fotoğrafçı olmak ya da fotoğraf sanatçısı olmak demek deyimi her geçen zaman sık sık duymaktayız. Gerçekten fotoğrafçı olur muyuz? Nasıl fotoğrafçı oluruz sorusu gerçekten zor bir sorudur. Öncelikle fotoğrafa nasıl baktığın ve gerçekten fotoğraftan ne elde ettiğin önemlidir. Bu zaman gerektirir, bu biraz da birikim gerektirir ve sürekli bir öğrenme durumu gerektirir. Nasıl fotoğrafçı oluruz konusu gerçekten bizler için önemli olsa bile kolay değil ve kolaylaştıran bir şey de yok maalesef.
 
En çok sorulan sorulardan birisi ise kursa gidilip tamamlandığında fotoğrafçı olabiliyor muyuz ya da fotoğrafı tam olarak öğrenebiliyor muyuz? Bu tamamen sizinle ilgilidir. Öğrenme kapasitenize, merakınıza ve tamamen fotoğrafa olan ilginize bağlıdır. Siz fotoğrafı öğrendikten sonra belki de işi profesyonel olarak devam etmek isteyecek belki de hobi amaçlı bir fotoğrafçı olacaksınız. Aslında her şey kendinizde bitiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 515
Kayıt tarihi
: 06.08.13
 
 

1988 İstanbul'un küçük bir semtinde doğdum. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster