Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
121
 

Fotokopi yoksa koro da yok

Milli Eğitim Bakanlığının okullara yeterli ödenek gönderemediği herkesçe bilinen bir konu. Okullar, veli bağışlarıyla ihtiyaçlarını karşılıyor. Fakat bu yıl Bakanlığın kayıt döneminde velilerden bağış talep edilmemesi yönündeki genelgesi durumu çok değiştirdi. Okullar, başlangıçta  yardımcı hizmetli ve kırtasiye giderleri olmak üzere  ihtiyaçlarını karşılamak için düşük miktarlarda da olsa velilerden bağış talep etmeye mecbur kaldılar. Bu emre  uymayanlar hakkında soruşturma açılmasının emredilmesiyle okul yönetimleri zor  durumda kaldı. Bakanlığın yazısındaki maksatı aşan ifadeler  nedeniyle oluşan  “okul-aile birliği hesabında para olamaz” algısı, çok tedirginlik yarattı. Artık kimse ağzına bağış lafını almak istemiyor. 

Peki sorun çözüldü mü? Elbette hayır. Geçen hafta yaşadığım bir olay  gelinen noktayı göstermesi açısından önemli.

Bir okul müdürünün odasındayım, içeri çalışkanlığını duyduğum ama hiç tanışmadığım müzik öğretmeni girdi. Yüzünde şaşkın bir ifade ile “Müdür Bey, koro için fotokopi çektirecektim, kağıt yok dediler. Koca okulda hiç kağıt olmaz mı?”

Okul müdürü, mahcup bir tebessümle “Maalesef hoca hanım, biliyorsunuz, tek kaynağımız veli bağışları idi artık onu da talep edemiyoruz. Bu nedenle okulda kağıt ta yok, kağıt alacak para da”

Çalışkan öğretmenin hevesinde bir deprem kırığı oluştu. Kendisi gönüllü olarak koro çalıştırmak isterken Devlet korodaki çocuklara bir fotokopiyi bile çok görüyordu. Gururla başını kaldırdı.

Fotokopi yoksa koro da yok!”

Müdür Bey, çekmecesinden bir yazı çıkardı. Bakanlığımızın geçen yıl yayımladığı değerler eğitimine ilişkin bir resmi yazı. 

“Sayın müfettişim, bu 15 sayfalık hikayeyi 6, 7, 8. sınıflardaki bütün öğrenciler için çoğaltmamızı emrediyorlar. Bu sınıflarda 600 öğrencimiz var. 9000 kağıt ediyor. Bundan sonra da benzer birçok çalışma gelecek. Biz ne yapalım?

Eğitimle ve eğitimcilerin sorunlarıyla hemhal olan, devletin temsilcisi bir eğitim müfettişi olarak sadece başımı önüme eğdim. 

Yıl boyunca birçok okulumuzda benzer olayların yaşanacağı gerçek. Bakanlığa düşen ortadaki sorun için çözüm üretmesi. 

Öğretmenimizin yüreğindeki deprem kırığından Bakanlığımıza sesleniyorum.

KİMSE YOK MU?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1263
Kayıt tarihi
: 31.03.08
 
 

Maarif Müfettişi. 1989 Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, 1996 İnönü Üiversitesi Eğitim Yöneti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster