Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '06

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
605
 

Franchising

Franchising
 

Evet arkadaşlar belli bir sermayesi olan belli bir birikimi olan girişimciler için franchising konusun ele almak istiyorum.

Franchising nedir: Franchising bir ürün veya hizmetin, imtiyaz hakkına sahip tarafın belirli bir süre, koşul ve sınırları kapsayan anlaşma ile, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli bilgi ve destek ( know-how ) sağlayarak, bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistemini ve markasını kullandırmasıdır

İşletmelerin mal ve hizmetlerini pazarlamada ortaya çıkan güçlükleri aşmak, Pazar paylarını artırmak, pazarlama maliyetlerini düşürmek istemeleri gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmıştır. Teknolojinin hızlı gelişmesine paralel olarak franchising sistemi de hızla gelişmiştir. Dünya çapında önemli bir iş hacmine ulaşan pazarlama ve dağıtım kanallarından biri haline gelmiştir.

Franchising taraflar arasında bir sözleşme ile başlar. Taraflar, sözleşmenin kapsamını diledikleri genişlikte tutabilmektedirler. Sözleşme ile tarafların birbirlerine olan hak ve yükümlülükleri belirlenir. Bu hak ve yükümlülükler Franchising sözleşmesine taraf olan işletmelerin varlık ve kaynak unsurları ile faaliyet sonuçlarına etki etmektedir.

Son zamanlarda dünyada hizmet sektörünün çok hızlı bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. Hizmet sektörünün büyümesine paralel franchising sisteminde de çok hızlı bir büyüme olmuştur. Franchising sisteminin bu hızlı büyümesinin nedenleri arasında, sistem için gerekli sermaye tutarı, girişimcinin motivasyonu, sistemin standart olması kabul görmüş bir marka, ve kontrol mekanizmasını sayabiliriz. Günümüzde müşteriler, zamanı etkin kullanmak istemektedirler. Dolayısıyla en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almak arzu etmektedirler. Bu da kalitesini ve markasını kabul ettirmiş ürünlerin satıldığı mağazalardan alış-verişle mümkün olmaktadır. Bu aşamada franchising’in önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. (Freble,Hoffman,1998:64-65)

Franchise bağımsız olarak kurulan işletmelere oranla yaşama şansı çok daha fazladır yapılan istatistiki araştırmalarda franchise yoluyla açılan her 100 işletmenin 95 ihayatını sürdürebilirken başka bir deyişle 5 'i başarısız olurken bağımsız olarak kurulan işletmelerde bu rakam %65 'nin tamamen kapandığını gösteriyor yani 100 işletmeden sadece 35 'i yaşamlarını sürdürebiliyor

Bununla alakalı daha detaylı bilgi almak için ülkemizde kurulan uluslararası franchise derneği olan UFRAD tan daha detaylı bilgi alına bilir

Franchisingin bir çok yararları ve de sakıncalı taraflarıda var elbette bununla alakalı görüşleriniz yorumlarınız sorularınız olursa daha detaylı inceleme arştırma imkanımız olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 6404
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

İstanbul'da yaşıyorum, iktisat mezunuyum. Evliyim, 1 kızım,1 oğlum  var.... Siyaset, ekonomi ve s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster