Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

14 Ekim '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1194
 

Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Konuk Ülke:Türkiye

Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Konuk Ülke:Türkiye
 

Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Türkiye Logosu: Tasarımcısı Bülent Erkmen


Frankfurt Kitap Fuarı açılışıyla Kültür Sanat gündemine damgasını vurdu!

Türkiye, bu yıl onur konuğu!

60. Frankfurt Kitap Fuarı yaklaşık 700 sanatçıyla, 300 ayrı etkinliğe imza atacak.

Türkiye'nin, edebiyatı, müziği, sahne sanatları ve sinemasıyla, ''Bütün Renkleriyle Türkiye'' sloganına uygun şekilde tanıtılacağı fuarın, resmi açılışı bugün oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk yaptığı konuşmalarla fuara damgasını vurduğu gelen haberler arasında.

Açılışa ait:

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Ahmed Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu yorumlayacağı, Orkestrayı Şef Rengim Gökmen'in yöneteceği, Frankfurt Müzik Akademisi Korosu'nun da sahne alacağı konserde, eserin Almanca seslendiriliceği bildirildi..

Fuardaki Türkiye:

Türkiye adına 300'ü yazar olmak üzere yaklaşık 700 sanatçının katılacağı fuarda, sergi, sanatsal programlar, konferanslar ve özel davetler gibi 300 ayrı etkinlik düzenlenecek.

Türkiye fuarda 4060 metre karelik alanı kullanacak.

Fuar geneli etkinlikleri:

Fuar kapsamında, Yavuz Bahadıroğlu, Nalan Barbarosoğlu, Gündüz Vassaf ile Sezer Duru, Frankfurt Merkez Kütüphanesi'nde gerçekleştirilecek okuma programlarına konuk olacağı.. Halka açık olacak etkinliklerde, Bahadıroğlu ile Barbarosoğlu 17 Ekimde, Vassaf ile Duru da 18 Ekimde saat 19.30'da kitapseverlerle bir araya gelecek..

Kültür, sanat ve müziğini fuar süresince duyuracak olan Türkiye; Almanları, 15 Ekimde ünlü neyzen Kudsi Ergüner, 16 Ekimde Hasbıhal Topluluğu, 17 Ekimde sanatçı Aynur, 18 Ekimde de ''İstanbul'un geceleri'' ile buluşturacak.

Fuar kapsamında, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan tarihi süreçte kitabın serüvenini konu alan, ''Kitabın Yolculuğu-Book's Odyssey'' adlı sergi açılışından 19 Ekime kadar Frankfurt Kitap Fuarı'nda izlenime sunulacak.

Osmanlı modasının 500 yılını anlatan, ''Lale, Kaftan ve Levni: Topkapı Sarayından Moda ve Minyatürler'' adlı sergi ise 11 Ocak 2009'a, Türk sanatının çağdaş yüzünü yansıtan, ''Made in Turkey'' sergisi 15 Kasıma, tanınmış yazar Yaşar Kemal'in eserlerindeki Çukurova tasvirlerini fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın'ın objektifinden gösteren, ''Çukurova Bayramlığını Giyerken'' 21 Ekime, ''Ahmet Haşim ile 1930'lar Frankfurt'unda Buluşma'' sergisi 20 Ekime ve ''Padişah'ın Burnu-Türkiye'den Karikatürler'' adlı karikatür sergisi de 16 Kasıma kadar açık kalacak.

Türk Sinemasının sinemaseverlerle buluşması:

Fuardaki Sinema TV Forumu bölümündeki Türkiye standında, 1970'den günümüze çekilmiş, önemli festivallerden ödül almış veya büyük gişe başarısı elde etmiş 22 uzun metrajlı film ile 6 belgesel Avrupalılara gösterilecek.

Gösterilicek filmler:

Nuri Bilge Ceylan'ın ''Üç Maymun''
Abdullah Oğuz'un ''Mutluluk''
Ömer Kavur'un ''Gizli Yüz''
Özcan Alper'in ''Sonbahar''
Seyfi Teoman'ın ''Tatil Kitabı''
Ömer Vargı'nın ''Kabadayı''
Fatih Akın'ın ''İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek''
Mahsun Kırmızıgül'ün ''Beyaz Melek''

Ayrıca, Peyami Çelikcan'ın ''Anadolu'nun Renkleri: Düğün, Doğum, Ölüm''
Hüseyin Arus'un ''Buçuk''
Tuhfe Tezel'in ''İnsanın Ağaçla Dansı: Kündekari''
Coşkun Aral'ın ''Bozkırın Gücü-Kangal''
Süha Arın'ın ''Kula'da Üç Gün''
Rıza Baloğlu'nun ''Troya'' adlı belgeselleri de stantta izleyiciyle buluşacak.

Öte yandan, Türkiye'de 29 Ekimde 175 kopyayla gösterime girecek olan Can Dündar'ın Ulu Önder Atatürk'ü konu alan ''Mustafa'' filminin yurt dışındaki ilk gösterimi, yönetmenin katılımıyla Frankfurt Kitap Fuarı'nda 16 Ekimde yapılacak.

Türkiye filmleri toplu gösterimi de 26 Kasıma kadar Frankfurt Film Müzesi'nde devam edecek.

Türkiye'nin fuarda kullanacağı logonun tasarımcısı Bülent Erkmen. Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Türkiye Logosu: http://www.kultur.gov.tr/TR/Tempdosyalar/218554__TurkceRenkli.doc

Frankfurt Kitap Fuarı hakkındaki bu bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklı olup, http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFC528AE8C1C09BBCE4EA3EE17B47BCDF7 ayrıca şahsıma gelen davetiyeyi siz sanatseverlerle paylaşımımdır...

Frankfurt Kitap Fuarı'nın Milliyet'teki haberi: http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=yasam&KategoriID=&ArticleID=1002856&Date=14.10.2008&b=Turkiye%20butun%20renkleriyle%20Frankfurtta


''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Batılıların Türkler ve Türkiye hakkındaki olumsuz tarihi imajının değişeceğine inanmıyorum ama, bu tanıtım fırsatından yararlanıp, modern Türkiye'nin hünanist yüzünü gösterebilsek ne mutlu bize. Franfurt Kitap Fuarı dünya çapında çok önemli bir etkinlik ve kültürel tanıtıma çok ihtiyacımız var.Hakkımızda hayırlı olması dileğiyle, bilgilendirmenize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Hızır Kabil 
 14.10.2008 23:48
Cevap :
Sayın Hızır Kabil, Hem acı hem garip! Türk İnsanı olarak yaşadığımız topraklar olarak (daha dün Küçükçekmece'de M.Ö. Ait yaşanmış şehir kalıntıları bulundu) ilk kültür ve medeniyetlerin başını çekelim(OKU!Emri gelmesine rağmen) ve bu gerçeği bilmezden görmezden gelerek okuma alışkanlığında ''hiç'' sıralarda olalım.Biz bize nasip olan genlere karşı gelerek ne yapıyoruz onu bu cahilliğimle zaten anlıyacak değilim!Her zaman sadece üzüntü ve hayretimi dile getirdim.Sizin çok daha derin bilgilere sahip olduğunuzu hissediyor ve ben o ihtiyacımız olan demiyorum!(özür diliyorum!)zaten var olan ama bizim görmezden geldiğimiz dünya gerçeği tarihimizi ve kültürümüzü artık hatırlıyalım önce biz hakkını verelim en iyi şekilde tanıtıp ve layık olan yere yeniden getirelim. Size katılıyor ve İNŞALLAH!Diyorum!Efendim bu konu altında da beni yalnız bırakmadığınız için ayrıca çok teşekkür ediyorum! Melekler aracılığıyla sevgilerimi saygılarımı yolluyorum.Teşekür ederim.  16.10.2008 2:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1986
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4808
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster