Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3642
 

Fransa'nın kurtuluş günü katliamı

Fransa'nın kurtuluş günü katliamı
 

Fransa'nın Cezayir katliamından


8 Mayıs 1945 yılında II. Dünya Savaşı sona ermiş, bu haber Avrupa’daki pek çok halkı olduğu gibi Cezayir halkını da sokaklara dökmüştü. Benzeri görülmemiş şenlikler düzenleyen halk, büyük coşkuya kapılmış ve yeşil beyaz renkli Cezayir bayrağı sokakları dolaşmaya başlamışlardı.

Aynı gün Almanları ülkelerinden kovan Fransız halkı da kendi ülkelerinde “bağımsızlık” şenlikleri düzenlemekteydi. Ancak kendi bağımsızlıklarını kutlayan Fransızlar, aynı beklentiyle sokaklara dökülen ve tamamen aynı zaferi kutlayan Cezayir halkına hem de o kara günlerden, kandan baruttan henüz çıkmışken, hem de Fransız askerleri ile omuz omuza çarpışmışken, yıllardır sömürdükleri Cezayir halkına, neyi reva gördüler?

“Uygarca” davranıp sivil halkın üzerine ateş açtılar!

Yıl 1945. Tüm dünya Nazi belasından kurtulduğuna seviniyor ama şenlik için yollara çıkan Cezayir halkı, sokaklarda koyunlar gibi kurban ediliyordu. Şenlik alanı kan gölüne dönmüştü.

Fransız kaynakları kem küm ederek 15 bin kişinin öldüğünü söylüyordu ama gerçek rakamlar ölü sayısının 45 bini bulduğunu gösteriyordu.

Aynı gün Fransız halkı Nazi zulmünden kurtulduğu için düğün bayram ederken, kendi askerleri bir başka halka kan kusturuyor ve tarihin en büyük sivil katliamlardan birisini gerçekleştiriyordı.

II. Dünya Savaşı bitmişti. Naziler teslim bayrağını çekmişti, lakin katliam devam ediyordu. Üstelikte öldürdükleri bu halkın içindeki seçtikleri askerler, Nazilere karşı Fransa saflarında, kendi askerleriyle birlikte omuz omuza, Fransa için savaşmışken…

Bugün bize 1915 yılında hiçbir dayanakları olmadan soykırım yaptığımızı itiraf ettirmek için kanunlar çıkartan Fransa’nın 1945’ deki bu katliamının hesabını kim soracak?

Mösyö Sarkozy geçen haftalardaki Cezayir gezisi sırasında, Fransa’nın geçmişte Cezayir’de yaptıkları hatırlatılınca, Mösyö “tarih, tarihçilere bırakılmalı” dedi. Fakat konu Türkiye olunca, Ermeni olaylarının siyasi olduğunu belirtiyor.

Fransızların, ülkemiz için bir dansöz misali kıvırtarak uyguladığı samimiyetsiz, gerçeklikten uzak politikalara kargalar gülüyor. Bu samimiyetsizliğe tüm Avrupa’da çanak tutuyor. Avrupa'nın özellikle bize karşı uyguladığı iki yüzlü politikaya kim dur diyecek!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne bekliyordunuz ki ? O, sermayenin adamı. Fransa, yılan dilini Kuzey Afrika'ya uzattı, Kuzey Afrika'nın zenginliklerini sömürdü. Şimdi de Afrika'dan Batı'ya göçün engellenmesi için Fas'la İspanya arasına 2.719 km. uzunluğunda, çelik konstrüksiyonlu dünyanın en uzun duvarı inşa edildi. Sevgiler, saygılar.

zelinartug 
 20.08.2008 0:01
Cevap :
Bu farnsızları bize karşı politikasından dolayı oldum olası sevmem. yaptıklarıyla nasıl birileri olduklarını ortaya koyuyorlar zaten. katkınıza teşekkür ederim  20.08.2008 14:53
 

Doğru söze şapka çıkartılır yani sizin doğru yorumunuza. Biz de diyelim aynını ve "tarihi tarihçilere bırakalım" dedikten sonra muazzam bir tarafsız uluslararası tarihçi grubuyla olan biteni açığa çıkarmamız gerekiyor. Düşünüyorum da bir sürü gösterişli araçlar alınacağına aynı para bu suçlamayı hakketmemiş olan insanımıza aydınlığa kavuşturmak için harcansaydı diyorum. selamlar

Ezgi Umut 
 18.12.2007 12:47
Cevap :
Devletimiz dünyaya bizzat Başbakanımızın ağzından uluslararası bir tarih komisyonu kuralmasını önerdi.Başta Ermenistan, Fransanın desteği ile bu öneriyi reddetti.Bu işin siyasal bir konu olduğunu ancak devletimizin bazı tavizler vermesi sonucu çözülebileceğini bildirdiler.yani gerçeklerden kaçıyorlar.Dünyaya rezil olmaları içten bile değil.Ama batı tamamen Ermenilerin arkasında.hem de körü körüne.birççok devlete kabul ettirdiler.Tabi bunda bizimkilerin uyumasınında büyük katkısı var.Bir Abd li devlet adamı dedi ki: "Ermenilerin temsilcileri meclisimizde kulis yaparken sizinkiler balo ve kokteyl düzenlemek ve gezmekten başka bir şey yapmıyorlar" .Böyle acı bir tablo var.gerçekten paralar çarçur ediliyor.yorumunuza teşekkür ederim.saygılarımla...  18.12.2007 17:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10564
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

Denizli'liyim. Tarih bölümünü bitirdim.MEB'de öğretmenlik yapıyorum. Araştırma tarih kitapları ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster