Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
270
 

Fransız Öpücüğü

Fransız Öpücüğü
 

Uzun zamandır Fransa kafamı kurcalayan ülkelerden birisi. İtalya ile birlikte Türkiye otomobil piyasasında imalatçılar. Koç Fiat’la Oyak ( Türk Ordusunun Yardımlaşma Kurumu) ile Renault birlikte otomobil üretiyorlar. Aynı zamanda Fiat’la üretim yapan Koç ailesiyle aynı zamanda Ford birlikte üretim gerçekleştiriyor.

Fransa dünya siyasetindeki en önemli ülkelerden birisi. Nihayetinde dünya siyaset sahnesinde iki kez Almanya karşısında hezimete uğrayan Fransa aynı zamanda İtalya ile birlikte Katolikliğin başkenti, Katolik dünyasının iki mihenk taşı ülke olmalarına rağmen aslında İtalyanlar ile Fransızlar yapısal olarak birbirlerine pek de benzemeyen bir milletlerdir. Avrupa’da ilk düşünce hareketleri, İtalya’da başlayan gençlik, hareketleri daha sonra Fransa tarafından desteklenen Joung (Jön) Türkler Osmanlı’nın yıkılışını hazırlayan süreç ve sonrasında Tercüme Odası ve Balkan Milletlerinin hamisi Fransa. Hırvatların koruyucusu, Balkan milletlerini Osmanlıyı adım adım parçalama hareketlerinin mimarı Fransa.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında kapitülasyonların ilk sahibi Fransa(1) 

Teknik olarak iki dünya savaşında da hezimete uğrayan Fransa bir şekilde yine ayağa kalkmayı bilen ender ülkelerden biri olmasına ilave olarak aynı zamanda Birleşmiş Milletler daimi üyesi beş devletten biri. Dünya nizamından sorumlu beş ülkeden biri. Nükleer güç geliştirme kapasitesine sahip aynı zamanda ciddi anlamda askeri güç kapasitesine sahip bir ülke. Özellikle Türkiye ile eş zamanlı terör saldırılarına maruz kalan Fransa Arap Baharından kısmetine Libya’yı düşürmeyi başardı.

14 Temmuz 2016 yılında Türkiye’deki askeri kalkışmadan bir gün önce en az 85 kişinin öldüğü Nice saldırısı gerçekleşti.

7 Ocak 2015 Mizah dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen silahlı saldırı sonrasında 12 kişi hayatını kaybetti.

“26 Haziran: Lyon'un güneydoğusundaki Saint-Quentin-Fallavier'deki bir kimya fabrikasını basan radikal İslamcı saldırgan yakalandı. Saldırganın baskın öncesinde iş arkadaşlarından birinin başını kestiği ve kesik başı radikal İslamcı semboller içeren bayraklarla birlikte fabrikanın giriş kapısına astığı ortaya çıktı.”

“21 Ağustos: 25 yaşındaki bir radikal İslamcı, Brüksel-Paris seferini yapmakta olan Thalys treninde saldırı hazırlığındayken yolcular tarafından yakalandı. Olay sırasında iki görgü tanığı yaralandı.”

“13 Kasım: Paris'i kana bulayan organize saldırılarda IŞİD militanları 130 kişinin hayatına son verdi. Bataclan konser salonunda katliam yapan, restoran ve kafelere ateş açan saldırganlardan üçü Almanya-Fransa futbol karşılaşmasının yapıldığı sırada kendini havaya uçurdu.”

“14 Haziran 2016: Paris’in banliyösü Yvelines’de bir emniyet müdürü, evine girerken bir saldırganın bıçak darbeleriyle öldürüldü. Eve baskın düzenleyen polis, emniyet müdürünün eşinin cansız bedeni ile karşılaştı. Eylemi IŞİD üstlendi. Euro 2016 boyunca Fransız güvenlik güçleri, yüksek terör saldırısı ihtimaline karşı uyarıda bulunmuştu.” (2)

Avrupa’da Fransa’da sistematik terör olayları 14 Temmuz’da son ererken, 15 Temmuz’da Türkiye’de askeri kalkışma sonucu ciddi sorunlar yaşandığını herkes biliyor. Gerçi Türkiye yaklaşık bir yıl süren bombalama olayları ile şehirler alev alev yakılmış, kimin PKK, kimini de Fransa’daki terör olaylarını gerçekleştiren DAEŞ üstlenmişti. Yani bir anlamda aynı zamana denk gelen cezalandırma söz konusuydu. Türkiye ile Fransa’nın ne alakası olabilir diye kafa yorunca da pek bir şey anlaşılamıyor. Okullarımızda Fransız öğretmenler var, bazı Futbol kulüplerimizin ve aynı adı taşıyan okulların eğitim anlamında ortaklıkları var. Fransız Renault Türkiye’de otomobil üretiyor, aynı Fransa PKK ve Ermenilerin en büyük destekçisi konumundaki ülkelerden birisi olduğunu bilmeyen yok. Türkiye’de Fransa’nın birçok Çimento yatırımı olduğu biliniyor.

Türkiye uzun zamandır uydularını “Fransa” ile birlikte yapıyor ve “Fransız Guyana’sından” fırlatıyordu.(3)

Bizi cezalandıranlar; Fransa’yı da aynı zamanda cezalandırdılar sebebi Türkiye’de Katolik dünyası, Yahudi Dünyası, Protestan Dünyası Türkiye dünyaya hâkim olanların ortaklaşa cirit attığı bir ülke ve bu bölgede (özellikle Türkiye’de) kimsenin kontrolü kaybetmeye niyeti yok.

Birisi anlatıyor; “Niğde taraflarında bir höyük var ve bu höyüğün çevresinde kameralar var ve kimse oraya yasak bölge diye yanaşamıyor. Biraz kafayı bulan dört beş genç höyüğe giriyorlar, eğleniyorlar. Ertesi günü emniyetten geldiğini söyleyen kişiler gençleri derhal topluyor ve Fransa’dan o gece gelen özel bir ekip tarafından sorguya çekiliyorlar”

Ne alaka acaba?

 

(1) http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/38/286/2613.pdf

(2) http://www.ajanshaber.com/son-iki-yilda-fransa-teror-saldirilariyla-sarsildi-haberi/370620

(3) http://www.dunyabulteni.net/manset/386385/uydular-neden-fransiz-guyanasindan-atiliyor

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2250
Toplam yorum
: 321
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 158
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster