Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
473
 

Fransızlar ve kürtler

Fransızlar ve kürtler
 

Fransızlar 2.dünya savaşında alman nazi ordularının Paris’ e girmelerini tek kurşun atmadan sessizce karşıladılar. Şehri direnerek savunmak yerine direniş unsurlarını ülkenin batısına ve küçük şehirlerine mevzilediler. Çünkü Paris demek Fransa demek ti ve Fransızlar direnerek şehrin harabiyetine sebep vermektense Paris’ in Fransa olarak kalmasını tercih ettiler.


Bu olay bir tehdidin işe yaramasının en yalın örneklerindendir. Manalı ve yerinde bir tehdit ile bazı açmazlar aşıla bilinir. Fakat yukarıdaki alman tarzı bir tehdit ile Türkiye’ nin Kuzey Irak’ taki açmazları aşılamaz.


Neden aşılamaz. Çünkü Türkiye’ nin söylemi ambargo ve bomba dan ibret. Kürtler bu tehditten niye korksun ki? Adamlar son 30 yıldır İran Irak - Irak Amerika savaşlarının ekonomik yıkımlarını yaşamışlar sonra saddam’ın enfal ve halepçe katliamlarında 300.000 civarı kayıp vermişler şimdi orda saddam’ın hukuksuz ordularından tırsmayan adam niye NATO ve BM hukukuna tabi bir ordudan tırssın.


Türkiye eğer bir sonuç arıyorsa o zaman amerikan tarzını seçmeli. K.ırak a haburdan 400.milyon$ aktarıyorsa bu 4 milyar yapmalı 250 megawat elektirik veriyorsa bunu 25 bine çıkarsın.işte o zaman Türkleri kızdırmanın bir maliyeti ve bedeli olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama kaleminden dökülenlere katılmamaka mümkün değil. Orijinal yaklaşım ve örnekleme... Selamlar..

murat ertaş 
 28.10.2007 21:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1531
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

1981 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü mezunuyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster