Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '17

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
317
 

Fransızların Foça Tatil Köyü, nasıl canlanacak?

Fransızların Foça Tatil Köyü, nasıl canlanacak?
 

Bir yandan bütün yurtta, turizm haftaları kutlanırken, Fransızların boşalttığı MED tatil köyünün yeniden açılması için nice yıllar sonra bir araya geliyoruz. Hem hafta kutlayıp, hem de tatil köyüne sahip çıkmağa çalışıyoruz.

Tatil köyü 1967 yılında kuruldu. İçinde çıplaklar kampı da bulunan Foça MED 2005 yılına  kadar çalıştı. Bu müddet zarfında, Foça, turiste doydu. Foça’ya 4 milyon turist geldi ve bir o kadar da esnaf, bu işten ekmek yedi.

Bazı Yobaz siyasiler “ Turist ahlak götürür” demesine rağmen, Foça MED, Türkiye’nin öncü turizm merkezlerinden birisi oldu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

UZUN YILLAR PARİS'TE KALAN, DAHA SONRA BAKANLIKTA  MÜSTEŞARLIK YAPAN MUKADDER SEZGİN, KONUŞMACI OLARAK BİLGİSİYLE TOPLANTIYA DAMGASINI VURDU.

Bu gün “efsane olarak” tanımlanan ve tatil köyü için yeniden açılsın siyerek iyi niyet gösterenlerin  dilekleri kabul olunur mu bilinmez< ama,="" türk="" turizmi="" böylesi="" tatil="" köylerini="" ayakta="" tutmağa="">

Ve 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan, halk arasında Fransız Tatil Köyü olarak bilinen Foça Club Med’in, Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü ve büyük bir efsane olduğuna inanılmaktadır.

Foça Club Med, bir konferansla hatırlanırken, toplantıya katılanlar,tatil köyünün yeninden faaliyete geçirilme görüşünde birleşti.1967 yılında, Foça Club Med Tatil Köyü’nün kurulması için emek vermiş, eski müsteşar ve turizmci Mukadder Sezgin, Foça Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi işbirliği ile düzenlenen efsanevi anma gününde bir araya geldiler. Ve katılımcılar tatil köyünün yeninden faaliyete geçirilme görüşünde birleşti.

İnsanın doğa ve güneşle bütünleşmesini amaçlayan, çevreyle ilgili, doğaya saygılı bir turizm faaliyetinin ürünü olarak ortaya çıktığını belirten Mukadder Sezgin: “50 yıl önce kurulan Foça Club Med, Foça’nın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişiminde büyük rol oynadı. Foçalı çalışanlar, bu sayede çeşitli meslekler öğrendi ve dünyayı gördü. Bu bakımdan Foça Club Med, çok güzide ve herkeste iyi hatıralar bırakmış bir tesistir. Çürütülmeye bırakılması, tarihe karşı büyük bir ayıptır" dedi.

Daha sonra ilgililer, bürokratik engeller yüzünden, kapanmış olan köyün hizmete açılamadığından yakındılar. Başkan Demirağ “ Çabamız kararlılıkla sürmektedir” dedi.

Eski Turizm Müsteşarı Mukadder Sezgin, ayrıca Foçalı esnafla konuştu, civar turizmcilerle bir araya gelip notlar aldı. Foça, iklimi ve doğasıyla olduğu kadar, Fransa’yla olan tarihsel bağları dolayısıyla da büyük ilgi çekti. Fransız turizmciler, Foçalı çiftçiler ve köylülerle sohbet etti. Yöre hakkında detaylı bilgiler aldı.

Foça MED’in ünü, Kuşadasındaki Club Mediternanean’ı bile geçmişti Geçmişte, sanatçılar Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Müzeyyen Senar, Neco, gazeteci Abdi İpekçi, cemiyet hayatının tanınmış isimleri Selma Türkeş, İstanbul'daki Hotel Les Ottomans'ın sahibi Ahu Uysal gibi pek çok ünlü isim, tatillerini Foça'daki bu tatil köyünde geçirirdi. Foça'daki tesis, ilk açık büfe yemek uygulaması, animasyon gösterileri gibi Türk turizmine birçok ilki kazandırdı. Tesisin alışveriş merkezi de çok gözdeydi.

"Foça Club Med Tatil Köyü: Kuruluş Öncesi ve Sonrası" konulu konferans büyük ilgi gördü. Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Eski Müsteşarı Mukadder Sezgin’in konferansını dinlemeye gelen eski çalışanları Club Med’in hem ekmek kapıları hem bir okul olduğunu ve Foça tarihinde her zaman anılacak muhteşem bir yere sahip olduğunu söylediler.

Mukadder Sezgin dinleyicilerden gelen soruları yanıtlarken de Foça halkının, siyasetçilerin, ilgili kurumların birlikte tesisi tekrar faal hale getirebileceklerine inandığını belirtti.

Konferansını alkışlarla tamamlayan Sezgin’e; Kaymakam Ali Çetin tarafından plaket, Belediye Başkan vekili Beyhan Türker tarafından ise çiçek takdim edildi.

Reha Midilli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Foça Kaymakamı Ali Çetin, Belediye Başkan vekili Beyhan Türker, Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer, Foça Turizm Fakültesi Dekan vekili Metin Kozak, bazı belediye meclis üyeleri, Foça İlçe Turizm Müdürü Samir Büyükkaya, Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Çelebi, turizme yönelik faaliyet gösteren baz STK temsilcileri, Club Med Foça Tatil Köyü’nden emekli olmuş eski çalışanlar ve vatandaşların katıldığı

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

ESKİ TURİZM MÜSTEŞARI MUKADDER SEZGİN, KONUŞMASI İLE GÖZ DOLDURDU.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ev ve açık hava

FOÇA'DAKİ O GÜZELİM TATİL KÖYÜNDE, BU GÜN AT BAĞLASANIZ, DURMAZ.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

HER AKŞAM SAHNE  GÖSTERİLERİ İLE DOLUP TAŞAN ANFİ, BU GÜN BU HALDE

Görüntünün olası içeriği: ev, ağaç, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

HAVUZ CIVIL CIVILDI. ŞİMDİ BURAYI KURBAĞALAR MESKEN TUTMUŞ.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, açık hava

TÜRKİYE'DE İLK  DEFA ALIŞVERİŞLER, MUHTELİF RENKTE VE DEĞERDE, İÇ İÇE GEÇİLEBİLEN VE BOYNA ASILABİLEN TESBİH GİBİ PLASTİK BONCUKLARLA YAPILIRDI.  HER MİLLETTEN TURİST, BURAYI EVİ GİBİ GÖRÜRDÜ. BU USUL,  DAHA SONRALARI BÜTÜN TÜRKİYEYE YAYILMIŞTI..

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, okyanus, gökyüzü, açık hava ve doğa

TÜRKİYE'DE SİYASİLER,"TURİST AHLAK GÖTÜRÜR" DİYEDURSUN, FOÇA'YA BİKİNİLERİ, FRANSIZ TURİSTLER GETİRDİ.

Görüntünün olası içeriği: ev ve açık hava

BURASI BİR ZAMANLAR, TATİL KÖYÜNÜN  BİR PARÇASI İDİ.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve takım elbise

BU TOPLANTI FAYDALI OLDU. TATİL KÖYÜNÜN YENİDEN AÇILMASI İÇİN, ÜMİTLER TAZELENDİ.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, okyanus, açık hava ve su

GÜNDÜZLERİ PLAJ SEFALARI, GECELERİ DE SAHİLDE KAYALIKLARDAN YÜKSELEN ROMANTİK MÜZİKLERLE TURİSTLERİN, UYUYA KALDIKLARI DA GÖRÜLÜRDÜ.

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

TATİL KÖYÜNÜN KIYI BANDINDAN BİR KESİT.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, ev, açık hava, doğa ve su

EVLERDE HAVA SİRKÜLASYONU İÇİN TEK PENCERE VE BİR YATAK ODASI, LAVABO DUŞTAN BAŞKA BİR ŞEY YOKTU. VE ÇOK RAHATTI.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muzaffer bey, Turist ahlak götürür diyen bazı yobaz siyasilere (iktidar mı muhalefet mi) rağmen bacasız sanayiyi ayağa kalkmasına vesile olabilecek mi oradaki bir avuç gönüllü insan, bir de Turizmin kimin elinde olduğu ve gelirlerinin hangi grup ve kesimlere yaradığına dair elinizde nitel bir araştırma var mı? selamlar.

Nizamettin BİBER 
 27.04.2017 16:52
Cevap :
Turizm turizmdir. İktidar, muhalefet olsun olmasın, turistin dişine damağına uygunsa, o,her mevsim size gelir. Velakin siyasilerin yobazlığı ise, her devirde vardır. Erbanakcılardan birinin söylediği o söz, belleklerimizdedir. Elalem Ay'a gitti geldi. Otomobil, uçak yaptık herkeslerden önce.Motorunu yerine koyamadık.Yüzümüze gözümüze bulaştırdık.Ümmetçiliğe sıkı sıkı yapıştık, sınıflarda kaldık.Dostluklarda adını duymadığımız ülkelere kadar düştük.Çıplaklaklar hamamda yakışır misali.Herkesle papaz olduk.Aç tavuklar,aynı kümeste pek yakışıklıdurduk.Foça Tatil Köyü, Fransızlara kiralandı.Şimdi değeri çok yüksek, ihaleye çıkarılıyor,alan yok.Tatil köylerine çok ihtiyaç var. Biz de edindik. Köyden beter tabi. Yabancıların anladığı manada değil halen.Geliri ise kiralayanın olacak haliyle SLM.   28.04.2017 18:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster