Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '10

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
758
 

Frenkkimyonu gaz, kramp

Frenkkimyonu gaz, kramp
 

FRENKKİMYONU

(Carum carvi L.)

Alman resmi gazetesinde 01.02.1990 tarihinde yayınlanarak (heftnummer:22a) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer isimleri: Karaman kimyonu, Keraviye, Kimyon-u berri, Ermeni kimyonu, Nemse Kimyonu.

Bitki: Doğu Anadolu, Avrupa ve Asya’da yetişir. 30-100 cm yüksekliğinde, çok yıllık (genellikle iki yıllık) otsu bir bitkidir. Kökü 20 cm uzunlukta olup etlidir. Gövde tüysüz, çizgili ve tabandan dallanmıştır. Dip ve saplı üst yapraklar 2-3 parçalıdır, tüysüzdür. Esas ve yan dalların ucunda 8-16 saplı şemsiye şeklinde çiçekler bulunur. Çiçekler beyaz veya pembedir. Tohumu 3-6, 5 mm uzunluğunda ve 1-1, 5 mm kalınlığında silindirik şekillidir, rengi grikahve-kahvedir. Tohum yarım meyvelere ayrılmıştır, her bir yarım meyvede açık sarı renkli 5 kaburga görülür. Kuvvetli kokulu ve baharlı lezzetlidir.

İlaç etkili kısmı: Olgun kurutulmuş meyveleri kullanılır. Bileşiminde: % 3-7 oranında esans bulunur, esansta % 50-65 oranında canvon ve diğer monoterpenler (limonen vb.) vardır. Ayrıca, flavonoid, fenolkarboksilik asit, cumarin türevleri, yağ, protein ve şeker bulunur.

Etkisi: Kramp giderici ve mikrop öldürücü etkisi vardır.

Kullanıldığı yerler: Mide-bağırsaklarda kramp tipi şikayetlerde, gaz ve şişkinlik hissinde kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Yok.

İstenmeyen Etkileri: Yok.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Günlük ortalama kullanım miktarı 1, 5-6 gr tohum.

Kullanım şekli:

Çayı şöyle hazırlanır: Yarım çay kaşığı tohum kullanmadan hemen önce dövülerek bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 2-3 defa taze hazırlanarak yemek aralarında sıcak olarak içilir. Uyarı: Uzun süre ve fazla miktarda kullanmak karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Hamilelik ve emzirme süresince kullanım için hekime danışılmalıdır.

Kaynak:

Alman Kanunlarına Göre Düzenlenip İzin Verilen

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ Pratik Uygulamalar

Dr. Ahmet Toptaş Gonca Yayınevi, İstanbul 2009 ISBN: 978, 9944-790-31-4

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu sağlıklı ve rayihası sanırım güzel bitkinin en taze tohumlarını da,esnafça hangi anlaşılır isimle ve İstanbul'da nereden temin edebiliriz, diye sorma ihtiyacı hissettim... Teşekkürlerimle.Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 31.01.2010 14:39
Cevap :
Sayın Zeki Etferat İlginiz ve dikkatiniz için teşekkür ederim. Başlıkta bir harf hatası vardı, düzelttim. Aktarlarda "Frenkkimyonu" adı ile bilinir ve bulunur. Adında "Frenk" kelimesi var, ancak Doğu Anadolu'da doğal olarak yetişir. Doktor ve eczacılarımız Almanya'dan 34 yıl geride oldukları için bizde henüz "Bitkisel ilaç kanunu" çıkmadı. Avrupa Birliği sürecinde bizde de bu uygulamalar kanunlaşarak yürürlüğe girecek. El birliği ile bu süreci hızlandırarak insanlarımıza ve gelecek nesillerimize çok çok önemli bir hizmet sunabiliriz. Siz deneyimli bir blog yazarısınız. Bir hayalim var; Her Milliyet blog yazarı bir yazısını bu konuya ayırsa, insanlarımız hızla bilgilendirilse ve Büyük Millet Meclisimize güçlü bir ışık buradan yayılsa diyorum. Böylece Avrupa Birliği sürecindeki "Sağlık faslı" beklenmeden "Bitkisel ilaç kanunu" çıkarılabilir, Almanya ile aramızdaki 34 yıl, Avrupa Birliği ülkeleriyle 20 yıl fark kapatılmış olur. Ayrıca büyük yeni bir sektörümüz oluşur  31.01.2010 23:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 4459
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster