Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

05 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1088
 

Füsun Akatlı 'yı uğurlarken

Füsun Akatlı 'yı   uğurlarken
 

31 Mayıs 2010 2010 Metin Altıok Ödül Töreni


Füsun Akatlı, Çarşamba günü saat:10.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde düzenlenecek tören ve sonrasında Teşvikiye Camii­´nde kılınacak öğle namazının ardından Çengelköy mezarlığında uğurlanacak

Nasıl üzüldüm anlatamam. Türk Edebiyatımızın zarif bir hanımefendisi, değerli bir eleştirmen ve dramaturg , yazar sevgili Füsun Akatlı 'yı kaybettiğimiz haberi düştüğünde, yüreğim cız etti.


Kırmızı Yayınları'nca verilen ve sevgili Hulki Aktunç 'un Sönmemiş Dizeler adlı yapıtıyla kazandığı 2010 Metin Altıok Ödülü töreninde dinlemiştim en son sevgili Füsun Akatlı'yı. Daha önce de, kadın yönetmenlerden Bilge Olgaç fotoğraf sergisinin de olduğu Abidin Dino etkinlikleri'nde Fransız Kültür Merkezi'ndeydi. Yine Fransız Kültür Merkezi'nde Leyla Erbil etkinliği'ndeydi. Bir kez de Bilgi Üniversitesi'ndeki Leyla Erbil Sempozyumu'nda da vardı sanırım.


Son olarak katıldığım Kadın Eserleri Kütüphanesi'nin Koç Müzesi'nde Fenerbahçe Vapuru'nda düzenlediği ve sunuculuğu yazar Tülin Tankut'un yaptığı "Leyla Erbil Ve Vapur" etkinliğinde gözlerim aramıştı Füsun Hanım'ı da soramamıştım.


Kim derdi ki gidiverecek 66 yaşında veda edecek bu dünyaya hem de sevgili bir dostunun Tomris Uyar'ın ayrıldığı bir başka 4 Temmuz' da.


Çok güzel sözcükler yazmak isterim kendisine, o güzel sözcüklerle uğurlamak isterim. Füsun Hanım ile karşılıklı olarak pek konuşma şansım olmadı ama hep okudum ve dinledim. Geçen akşam bazı bölümler okumuştum “Kültürsüzlüğümüzün Kışı” adlı kitabından, içindekiler kadar adını da çok sevdiğim kitabından. Kendisiyle zihinsel olarak konuşmuş, kitabın üzerine notlar yazmıştım. Oysa değerli yazar o sıralarda hastanede belki de yaşam mücadelesi veriyormuş. İşte yaşamın dayanılmaz trajikliği...


Sivas Kırımı'nda yitirdiğimiz değerli şair Metin Altıok ile yaşamı paylaştıklarını da bilmiyordum, tek kızının Zeynep Hanım olduğunu da. Ne acılar çekmiştir. Metin Altıok Ödül Töreni'ne değerli bir juri üyesi olarak ve 93'ün acılarınıderinden duyan bir edebiyatçı olarak katıldığını sanıyordum.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat eden yazar, edebiyat ve tiyatro eleştirmeni Füsun Akatlı için başsağlığı mesajı yayınlamış.

TGC Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, ''TGC Sedat Simavi Ödülleri Edebiyat Dalı Seçici Kurul üyesi olan ve Sedat Simavi Ödülleri'nin saygınlığının sürdürülmesinde önemli katkıları bulunan Doç. Dr. Füsun Akatlı'yı (66) yitirmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Akatlı'nın ailesine ve edebiyat dünyasına başsağlığı diliyoruz'' denilmiş.

Ben de buradan ışıklar içinde yatsın diyorum.

Kitaplarında yazdıklarının dışında, ödül töreninde, kürsüdeki ve sevgili Leyla Erbil 'in yanındaki bir dostu olarak anımsayacağım, onca zerafetiyle ve duman rengi , o kendisine çok yakışan şık elbisesiyle, boynundaki kolyesiyle, acılarını saklayan o tatlı gülümsemesiyle ve sözcükleriyle. Keşke bunları daha önce yazabilseydim ama, jüride olduğunu okuyunca, haber yapmaktan çekinmiştim. Keşke aldırmasaydım, yazsaydım. Çok zariftiniz sizler ikiniz birer prenses gibiydiniz o gün, hatta yanyana oturan iki kraliçeydiniz çağdaşlığımızın kraliçeleriydiniz, sevgili Leyla Erbil ve sevgili Füsun Akatlı yanyana... Ah o gün Yaşar Kemal'e de Üç Silahşörler belki de Şövalye benzetmesi yapınca, “Bak ne kadar genç delikanlısın, diyorlar"... demişti yanılmıyorsam. Bunları saklamamalı söylemeli. Yaşamdan ardımıza kalan tatlı sözcükleri, birer cümlecik de olsa ve anları anlatmalı zamanında... .

..Işıklar içinde yatsın Sevgili Füsun Akatlı ve sevenlerine, dostlarına, geride kalan yakınlarına dayanama gücü ve sabır diliyorum tüm kalbimle.

Güle güle sevgili Füsun Akatlı.

ezgiumut 2010 Temmuz 5

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En çok değerli insanların aramızdan zamansız ayrılmasına yanıyor yüreğim . Işıklar içinde olsun gittiği yerde. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 06.07.2010 15:32
Cevap :
Işıklar içinde yatsın. Ölüm olunca sadece duyurabiliyoruz ne yazık ki. sağolasın.  06.07.2010 18:05
 

Benim okuduğum gazeteler mi yazmadı yoksa gözümden mi kaçtı bilemiyorum. Şimdi senden öğrenince inanamadım... Füsun Akatlı benim idolümdü! Hep onun yazdığı gibi denemeler yazmak istemişimdir...Üzüntümü anlatamam... Nur içinde yatsın!

Melek Koç 
 05.07.2010 22:14
Cevap :
Yazıyorsun sen de.. Işıklar içinde yatsın.  06.07.2010 2:16
 

Eminim daha vereceği nice değerli eserler vardı.. Erken bir yaşta ayrıldı aramızdan.. :( Dilerim mekanı cennet olur.. Bu bilgilendiri ve duygu dolu paylaşım için teşekkürler Ezgi Hanım, sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 05.07.2010 21:08
Cevap :
Işıklar içinde yatsın.  06.07.2010 2:16
 

Edebiyatımız adına acı bir kayıp ruhu şad olsun.... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 05.07.2010 20:51
Cevap :
Işıklar içinde yatsın.  06.07.2010 2:15
 
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1287
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster