Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '06

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
425
 

Futbol artık sıkıcı mı?

Futbol artık sıkıcı mı?
 

Çirkinleşen futbola altın öneriler başlıklı yazımla fikirlerimi beyan etmeye başlamıştım. Şimdide futbola, fanatik seyircilerin dışında kalan, futbolu sadece iyi vakit geçirilecek eğlenceli bir oyun olarak gören milyonlarca insan için eklenmesi gereken çok önemli bir kuraldan bahsetmek istiyorum.

Futbol doksan dakikalık bir oyun. Ama özellikle maçları takip edenler bilirler ki topun oyunda kaldığı süre kırk dakika civarında kalmaktadır. Bu ne demek? Elli dakikalık süreyi çöpe atmak demek. Oyuncu değişiklilleri, sakatlıklar, tartışmalar, serbest atış öncesi hazırlıklar dahil, futbol gerçektende tarafsız bakıldığında eğlenceli olmasını bir yana bırakın, çok ağır işleyen ve sıkıcı bir oyun olmaya başlamıştır. Özellikle günümüzde bir hastalığa dönüşen, defansif futbolun etkisiyle bu, daha çok göze çarpmaya başlamıştır.

Futbolda kalecilerin topu ellerine aldıkları andan itibaren altı saniye süreleri var. Altı saniyede topu elinden çıkarmazsa top rakip takıma geçiyor. İşte benim tezim: Oyunun gerçek zamanı, gerçek anlamda kronometre kullanarak belirlenmeli. Nasıl kalecilerin altı saniyesi varsa, oyun durduktan sonra bir oyuncunun bir atışı kullanma süresi kural olarak belirlenmeli. Kart gösterilmedi diye itiraz mı ediliyor? Kendileri bilir, o süre zarfında atışı kullanmazlarsa top rakibe geçer. Bir futbolcu sakatlandımı? Formüladaki pit stop ekibinin hızında, takımların ilk yardım ekipleri kenarda hazır bulunsun, belli bir sürede oyuncuyu alsın gitsin. Oyunda kayıp olan her zamana bir saniye kuralı getirilsin ki oyun bu kadar yavaşlamasın.

Bu kadar önemli ve oyunu hızlandıracak bir kuralı sadece maçın hakemine uygulatamazsınız elbette. Her maça sadece zamandan sorumlu bir heyet ya da hakem atarsınız, maçı yöneten hakemden zaman sorumluluğunu alırsınız. Doksan dakika diye bizlere sunulan, elli dakikanın aslında olmadığı, kalan zamanında zaman geçirmek için kullanıldığı sıkıcı, yavaş, temposuz futboldan kurtulur, gerçek anlamda iyi vakit geçiririz. Değişmesi gereken futbol kuralları üzerine, başka yazılarda görüşmek üzere.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 696
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Anadolu üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster