Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '12

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
189
 

Futbol daha teknolojik olarak takip edilmeli

Futbol daha teknolojik olarak takip edilmeli
 

Dün akşam Beşiktaş-Galatasaray maçının geniş özetini TRT-1'de seyrettim. Beşiktaş 3-2 galip durumdayken, hakem Galatasaray'a haksız bir penaltı verdi. Penaltı, penaltı değildi, hiç bir temas yoktu, oyuncu kendini bilerek yere attı, hakem yanıldı ama maç da sonuçta 3-3 berabere bitti.

Bence böyle bariz durumlarda sonradan gol silme olayı artık futbola gelmeli. Galatasaray, haksız yere 1 puan almış oldu. Hakem de yanıldı/yanıltıldı, bence kendisi maç cezası almalı. Hatta penaltıya yol açan oyuncu da ceza almalı. Böyle çoğu maçta pek çok olay oluyor.

Eskiden imkanlar bu kadar değildi. Şimdi anında gol pozisyonlarını tekrar tekrar seyretmek çok kolay. Hatta basketteki gibi etkin kenar hakemleri futbola da gelmeli. Oyun zaten duruyor. Tartışmalı durumlarda 5 dakika daha dursa ne olur ki? Futbol böylece daha adil oynanır, maç sonrası tartışmalar çok daha çabuk kapanır ve hakemlere karşı tepkiler de diner.

Futbol'un da durmaması, teknoloji ile beraber sürekli gelişmesi lazım. Bugün futbol çok büyük bir endüstri. Oyunu kurallarına göre hakkaniyet sınırları içinde oynamak lazım. Hatta gol çizgisi konusunda yeni teknolojiler denenecek deniyor. Topun gol hattını geçip geçmediğine artık dijital teknoloji karar verecekmiş. Gol çizgisi teknolojisi geliyor diye son zamanlarda medyada haberler yapılıyor. Son Ukrayna-Polonya'da yapılan Euro 2012'de gol çizgisi teknolojisine onay verildi diye hatırlıyorum. Topun içine çip konulacak, direklere de sensörler yerleştirilecekmiş. Top çizgiyi geçerse sistem anında harekete geçerek hakeme sinyal gönderecekmiş. Hakemler hali hazırda saha içinde zaten kulaklık kullanıyorlar. Maç süreleri dijital yayıncılar tarafından yazılımlar kullanılarak dijital olarak takip ediliyor. Maç istatistikleri dijital olarak ölçümlenebiliyor. Hatta topun saatte kaç km hızla gittiği bile tespit edilebiliyor. Yani teknoloji zaten futbolun içinde var ama sahada da daha çok olmalı. Bu ayrıca etik kuralların daha da yerleşmesine yol açacak. Hile hurdaya futbolcular da kalkışamayacak. Hile hurda yapan, fair play'e uymayan topçular da artık prim yapamayacak. Oyun hakkaniyetle sonuçlanacak.

Bence yüzmede, atletizmde olduğu gibi teknolojiden futbolda da daha çok yararlanılmalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2321
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster