Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '20

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
17
 

FUTBOL OYUNLARI

 

 

Geçenlerde bir dostum, artık canım futbol izlemek istemiyor dedi. Tuttuğum takımın maçlarını bile öylesine, zevk almadan izliyorum. Yaşanan olaylardan sonra, kendimi aldatılmış hissediyorum, kendim futbol oynuyorum ama artık tv de verilen özetleri bile bazen izliyorum. Dostumun bu sitemi üzerine biraz düşündüm.

 

Ülkesini demir yumrukla yöneten Frankoya atfedilen bir söz vardır.Ben ülkemi elli bin kişilik beşiklerle problemsiz yönettim der Franko. Futbolun her dönemde iktidarla arası hep iyi olmuştur. Geniş halk topluluklarını meşgul etmek için büyük statlar yapılmış, oyuncular yıldızlaştırılmış, böylece insanların enerjilerini boşaltmaları sağlanmıştır. Bu günümüzde de bedava stat yapılması, milyonluk vergilerin affedilmesi şeklinde devam etmektedir.

 

Aslında Türk futbolunun rahatsızlığı uzun süredir biliniyordu. Ama müzmin hastalığımız olan böyle gelmiş,böyle gider anlayışı buna el atılmasını geri bıraktırıyordu.Düşünün ki çok büyük paraların döndüğü bir kulüp dernekler kanunu hükümlerine göre yönetiliyor.Yani Kanarya Sevenler Derneğinin kurlarına göre büyük kulüpleri yönetiyorsunuz.Herkes bilir ki çok kontrolsüz paraların olduğu yerde bir çok tehlikeli hastalık  çoğalma imkanı bulur.Özellikle kulüp başkanlarının karar alma organı olduğu yerde değişik uygulamalar da hayat bulacaktır.

 

Maalesef futbol ve stadyum birilerinin güç alanı haline geldi. Bilenler stadyumda olay çıkaran insanların buraya parasız girenler olduğunu söylüyor. Birisi gizlice elden bedava bilet dağıtıyor, bu şekilde sahalara girenlerde orada onun istediklerini yapıyor yada bağırıyor. Sonra da adı taraftar çılgınlığı oluyor. Yani bu işler kontrolsüz değil, birilerinin kontrolü ele geçirme çalışmalarıdır.

 

Bugün Türk futbolu büyük paraların döndüğü bir Pazar halini almıştır. FİFA futboldaki kara para ile mücadele için şeffaflık istemektedir. Para nereden,nasıl gelmiştir,nereye harcanmıştır kolaylıkla takip edilebilmelidir.Yine önümüzdeki yıldan itibaren bütçenin mantıklı olmasını şart koşmaktadır.Düşüne biliyor musunuz,dört büyükler dediğimiz takımların her birinin üç yüz milyon (eski parayla trilyon)TL borcu bulunmaktadır.Bu kadar borcu olan bir takım normal günlük işlerini nasıl takip etmekte,hala nasıl milyon yüroluk futbolcu transferi yapabilmektedir.

 

Birilerinin oyun alanı olan bataklığın kurutulması futbol geleceğimizin kurtulması için gereklidir. Bunun da çaresi şeffaflık ve sıkı para politikası olduğuna inanıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 31
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  emekli öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster