Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '19

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
46
 

Futbol Yayınında İnsan Ayrımı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de futbol en çok takip edilen bir spor dalı, geçmişten bugüne geldiğimizde futbol finans ve teknoloji yönünden oldukça gelişirken, bir çok yönden geriledi.

Bizim jenerasyonun son zamanlarına denk gelen birlikte maç seyretme, ezeli rakibinizin güzel geçeceğini düşündüğünüz maçlarına yada iyi kadrosundan dolayı ayrım etmeden gittiğimiz maçlarına hasret kaldık, bizden önceki jenerasyonların birlikteliğine saygınlıklarına ise  gıpta ediyor o günlere yetişemediğimiz için hayıflanıyoruz.

Özellikle 90 yılların başından itibaren başlayan tribün ayırmaları ile birlikte, başarız olan yöneticilerin kendi camialarını sonuçların ne olabileceğine bakılmaksızın hedef olarak rakip takım oyuncusu, yönetici veya taraftarına yönlendirme yaparak aralarına düşmanlıklar, fanatizm soktular, bir çok can kaybedildi ama bu yöneticiler hatta bazı medya kuruluşları hedef göstermekten bir şey kaybetmedi.

Futbol özel kanallar ile birlikte ücretli yayına başladı. Evine yayıncı kuruluşun cihazından alamayan futbolseverler ise meyhanelere ve kahvehanelere itildi. Belki hayatı boyunca bir kez bile sigara içmeyen ama futbolun kendisine verdiği mutluluktan dolayı kahvehanaelere yada alkollü yerlere gitmek zorunda kaldı, kavgaların, küfürleşmelerinde. Zaman içinde oda belki fanatizme yenik düştü anlamadan, çevre dostları ile kanlı bıçaklı oldu belkide. Bu insanlar bile en azından kahve yada alkollü içecek satan yerlere gidebilirken onada maddiyatı yetmeyenler akşamları oturup kanallarda özet izleyerek bu görsel etkinliğe karıştı, yorum yaptı, arkadaşalrı ile dostane kızdırmalara girdiler. 

Ne zamana kadar,

Bazı spor programlarında reyting uğruna insanları bir birine düşürecek yorum yapan çoğu futboldan bile gelmemiş ağzından çıkan sözlerin neler vereceğini bilmeden diyeceğim ama aslında bilen ve bunun içinde daha da ileri giden yorumcular çıkana kadar.

Şimdi durum daha farklı, ülkemizde ekonomik sıkıntı büyük, işsizlik hat safhada, çoğu insan aylarca maaş alamıyor evine alışveriş yapamıyor tüm bu sıkıntılarını haftada 2-3 gün futbol maçı özetleri ile bir nebze hafifletiyordu. HAFİFLETİYORDU.. ama bunu bile çok gördüler.

Bu sene yayıncı kuruluş amaç nedir, sebep nedir bilinmez, ama hiç bir kanala önceki dönemlerde bile az dediğimiz  3 dakikalık görüntü verilmiyor, izleyiciye paran varsa gel al cihaz izle, paran yoksa senin 3 dk bile izlemene engel olurum mantığı sadece finansal bir hak olarak görülemez. İnsanları maddi durumuna göre ayıran sistemin en son dokunduğu yer toplumun en çok stresini unuttuğu, rahatladığı yer oldu.

Futbol dünya üzerinde savaşan devletleri bir araya getirirken, şu an ekran başında izlemek zorunda kalan insanları uzak tuttu. 

Hayatta her işin sonu maddi kazançtır, evet bunu anlayabiliriz, lakin hayatta hiç bir şey maddi duruma göre insanları ayırmamalı.

Umarım bu konu hakkında bir çözüm yolu bulunur. İnsanlara 3 dakika bile az iken, şimdi onu bile çok gören vicdanlara uyanmalarını diliyorum.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 92
Kayıt tarihi
: 06.09.18
 
 

Gümrükleme hizmeti veren özel şirketin ith.müş.temsilciliğini yapıyorum, mesai dışında vaktimi ai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster