Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
386
 

Futbol yorumcuları, hakemler ve yönlendirmeler

Futbol yorumcuları, hakemler ve yönlendirmeler
 

Televizyon kanalları, futbol yorumcularıyla dolu. Bu yorumcular aynı zamanda gazetelerinde de futbol yazıyorlar.

Futbolu çok iyi bildiklerini zannediyorlar ve ahkam kesiyorlar.

Derbi maçlarından önce ortamı iyice geriyorlar.

Öncelikle bu maça atanan hakem hakkında daha maç başlamadan , güvensizlik yaratılıyor.

Maç sonrası da televizyonlarda pozisyonlar değerlendiriliyor.

Pozisyonlar, tekrar tekrar ekrana getiriliyor. Yorumcular bir karara varamıyorlar. Görüntüler yavaşlatılmış şekilde ekrana getiriliyor, yine de yorumcular arasında bir birlik sağlanamıyor.

Yorumcuların ekran başında defalarca izledikleri, yavaşlatılmış görüntülerden karar veremedikleri pozisyonlara hakem anında karar veriyor.

Karar verirken de gördüğü şekliyle karar veriyor, bu bir anlık olayıdır. Durun düşüneyim deme lüksü yok !

Avrupa ve Dünya liglerinden bir çok maçı televizyonlardan izliyoruz. Hakemler o maçlarda da hata yapabiliyorlar.

Hakemlerin iyi niyetli olduklarını düşünmemiz gerekiyor. Onlarda insan onlarda hata yapabilirler.

Futbol yorumcuları hakemler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyorlar. Yönetici ve Teknik adamların da hakemler hakkında konuşmamaları gerekiyor.

Teknik adamlar, yöneticiler, yorumcular hakemlerin üzerine fazla giderlerse bu futbolcuları da , futbolu da olumsuz yönde etkiliyor.

Türkiye - Macaristan maçında yabancı hakem büyük bir hata yaptı. Macaristan Takımı bu yüzden kaybetti. Biz de hata yüzünden kazandık. Maçı daha sonra televizyonlardan izleyen hakem hata yaptığını anladı ve Macarlardan özür diledi.

Hakemlerle uğraşmayalım. Hakemlere baskı uygulamayalım. Onların da insan olduğunu unutmayalım. Futbolcular da hata yapıyor, penaltı kaçırıyor, kaleciler paça arasından gol yiyebiliyor. Çok kuvvetli takımlar, çok zayıf takımlara yenilebiliyor. Futbolu güzel yapan da hatalardır.

Futbol kültürümüzün gelişmesine katkıda bulunacaksak, hoşgörüyü geliştirmemiz gerekiyor.

Futbol yazar ve yorumcularımızın, yöneticilerimizin, teknik adamlarımızın üzerine büyük görevler düşmektedir.

Dikkat edersek, gerek Milli maçlarda, gerek Avrupa kupa maçlarında futbolcularımız hakemlerle çok fazla oynamaktalar. Hakemlerin kararlarına hep itiraz etmekteler, bu yüzden lüzumsuz yere sar kart cezası yemekteler.

Yorumcular yorumlarını yaparken yönlendirme yapmamalılar. Hakemler konusunda insaflı olmalıdırlar.

Beşiktaş yöneticilerinin, kızgınlıkla , düşünmeden bir karar vermelerini doğru bulmuyorum. Beşiktaş ülkemizin köklü, en iyi takımlarından birisidir. Lige paf takımıyla devam etme gibi demeçlerin gerçekleşmeyeceğini diliyorum. Bu tür demeçler fanatizmi de körükler, ilerde bunun çok acısını çekeriz. Bu ülkede hakem olmak da zorlaşır. Dünyanın her yerinde hakem hatası vardır. Maradona'nın elle attığı goller daha hafızamızda canlı duruyor.

Futbolu güzelleştirme adına yapılması gereken çağdaş anlayışı geliştirelim. Gerçekçi olalım.

Fotoğraf : Milliyet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.Bu programlar türk futbolunu baltalıyor ve fanatizmi ateşliyor diye düşünüyorum.Futbol adına bu programlar kalkmalı ve hakemden başkası maçı yorumlamamalı.Bizim 10 kere ağır çekimde izlediğimiz pozisyonu hakem futbolcunun peşinden koşarken nasıl görebilir yada nekadarını görebilir.Bu mantıksızlıktır,haksız rekabet gibi birşeydir.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 05.11.2007 4:14
Cevap :
Merhaba, Hakemlerin insan olduğunu unutuyoruz. fUTBOL HATA OYUNUDUR. fUTBOLCU, KALECİ, TEKNİK ADAM VE HAKEM DE HATA YAPAR. Hakemlerin bu kadar üzerine gidilmesini doğru bulmuyorum. Teşekkürler dileğimle esenlikler dilerim.  05.11.2007 17:44
 

Konuyu en derin yerinden vurdunuz. Dediğiniz gibi gözlemciler ve yorumcular defelarca yavaşlatılmış şekilde izlemelerine rağmen karar veremiyorlar ama hakem karar vermesi gerektiği yerden karar vermek zorunda hem de saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede. Yalnış veya doğru. O zaman bir şey sorabilir miyim? Diyelim ki hakem Beşiktaşın golünü verdi ne olacak bu sefer de Fenerbehçeliler olumsuz yönde konuşmayacaklar mıydı? Bırakalım bunları eleştirmeyelim hakemlerimizi. Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 04.11.2007 13:16
Cevap :
Merhaba Çok haklısınız, empati yapmasını bilemiyoruz. Kendimizi hakemin yerine, Fenerbahçe'nin yerine koyalım. Çok önemli bir şekilde belittiğiniz gibi, hakem düdük çaldığı halde golü verseydi ne olacaktı. Hakem iyi hakem mi olacaktı !Güzel yorumunuz için teşekkür eder esenlikler dilerim.  04.11.2007 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1400
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster