Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '14

 
Kategori
Futbol
 

Futbolda “milli ruh” ve Fatih Terim’in “ruh hali”...

Futbolda “milli ruh” ve Fatih Terim’in “ruh hali”...
 

Milli Takım’a, tribünlere bakanlar, mutlaka soracaklardır:

“Milli ruh” kalmış mı?

Ne gezer; ne futbolda ne de başka alanlarda...  

Hem “milli”, hem de “ruh" buharlaşmış; ara ki bulasın!. Bulunamadığı için de, sorulacak her sorunun yanıtını zahmet edip düşünmeyen ya da yanıtı “biat edilen”lerden bekleyenler, elleri böğründe bağlı olanlar, “çağrılan ruh”a sarılmış olmalılar!..

Niye böyle?

Çok uzaklara gitmeye gerek yok; “yakın geçmiş”e bakmak yeterli:

Tribünleri dolduranlar, “Dağ Başını Duman Almış”, “10. Yıl Marşı”yla coşar, futbolcuları coştururlardı.  Artık, o “marş”lar tarih olmuşa benziyor. Doğanın boşluk kabul etmemesi misali, bunların boşluğunu, Mehter Marşı dolduracak bu gidişle.

Oysa o iki “marş”ın havası, taşıdığı “ruh”, çok farklı. Ötekinde, “cenge gitme”nin havası var. Futbol bir “cenk” olmadığına göre, kimileri öyle görse de, "milli ruh”a uygun olan, hangisidir diye sormaya gerek kalıyor mu?

Varsa yoksa, herkesin olan milli takım değil, kendi takımı!.

*****

Fatih Terim’in söylemlerine bakanlar, mutlaka soracaklardır:

“Bu ‘ruh hali’, hem kendisine hem de takıma zarar vermez mi?”

Terim’in, Çek Cumhuriyeti maçından bir gün önce, “Gökhan Töre olayı”nın gündeme taşınmasına tepki göstermesine ek olarak, dün Letonya’da bir gazetecinin sorusuna sinirlenmesi, nasıl bir “ruh hali”nde olduğunu gösteriyor.

Bir soruya, ironik olarak, “Yok, sadece gol yemek için antrenman yapıyoruz.” demek yeterken, o kadar kızmaya gerek var mıydı?

Gazetecinin sorusu, Terim’in yanıt mı?

(“Terim, futbolcular Gökhan Gönül ve Adem Büyük'e yöneltilen, "Türkiye, kornerlerde sıkıntı yaşıyor. Buna önlem almak için antrenman yapıyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Birkaç kornerde aleyhimize gol oldu diye bu seviyedeki takımlara bu soru sorulmaz. (...) Sorularınızı biraz dikkatli sorun. Bulunduğumuz konum, size bu hakkı vermez. Bu seviyede ciddi olmanız lazım. Daha iyi, sizin için çok iyi bir avantaj. Yarın da korner atışlarıyla bu avantajı kullanırsınız belki. Kendi takımınıza böyle söyleyin.”, Anadolu Ajansı’ndan...)

Anlaşılan o ki, Fatih Terim’e “ters sorular” sorulmayacak, yazılar yazılmayacak!.

*****

Futbolda “milli ruh” kalmadı; iyi de,“takım ruhu” kaldı mı?

Ne yazık ki, o da yok; aşınmaya uğradı. Başkanını, teknik direktörünü sevmeyen "taraftar", sürekli başarısızlık, istemediği “yolcu” olsun beklentisi içinde. Bunu gerçekleştirmek için de, elinden geleni ardına koymuyor. Takımlarının ceza alması için, futbolcuların moralinin bozulması için uğraşıyor.

Başarıda susan ya da genele uyanlar, ucundan bir fırsat yakaladılar mı, “senaryo”yu hemen güncelliyorlar. Siyaset sayesinde yol alanlar, rakip saydıklarının "yoluna taş koyulması”ndan dört köşe olanlar, sorumlu arıyorlar.

Ya futbolcular?

Başka ülkelerde, hazırlık maçlarında bile tribünler dolarken bizde milli maçlar, abartılı da olsa, “mahalle maçı”nın verdiği coşkudan uzak olmaya yüz tutuyor.

Hani “milli coşku”, tribünleri bayram yerine çevirme?

“Ruh” yitip yitmiş, kimsenin umrunda değil.

Varsa yoksa, herkesin olan milli takım değil, kendi takımı!.

*****

Çek Cumhuriyeti maçında tribünler boş kaldı. Kimileri bunu biletlerin pahalı oluşuna bağladı. Bu, doğru olsa da, eksik. Eksikliği de, sorularla gidermek gerekir.

(Kategori 1 : 125 TL Fenerium Alt ve Fenerium Üst

Kategori 2 : 80 TL Maraton Alt Maraton Üst

Kategori 3: 50 TL Okul Açık Tribünü ve Migros Tribünü)

Sorun, biletlerin pahalı oluşu mu, yoksa “milli ruh”un aşınmaya uğraması, futboldan soğutulma mı?

Son söz:

Letonya’dan gelecek bir “üç puan”, özellikle Fatih Terim’in 16 Kasım’a kadar rahat bir soluk almasını sağlayacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut Çelik; Hocam bizim Mezitli futbol takımı Letonya'yı rahat yenerdi.Bu sonuç hem dışarıda, hem de içeride umutları tüketti.Bir önceki yorumumda da yazdım artık kenara çekilme zamanı gelmiştir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 18.10.2014 12:52
Cevap :
Mehmet Bey... Önce Fatih Terim'in ruhsal yönden diri olması gerekir. Terim, o durumda futbolculara nasıl moral aşılayacak? "Milli ruh"a gelince, zaten ruhuna Fatiha okunmuştu. Saygılar, selamlar.  18.10.2014 22:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2182
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster