Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '14

   
  Kategori
  Spor
  Okunma Sayısı
  2570
   

  Futbolda AB Statüsü

  Futbolda AB Statüsü
   

  TFF; yabancı sınırlamasına ilişkin yeni düzenlemeyi bu sezon itibariyle uygulamaya koydu. İlk 18 içerisinde sadece 6 yabancı futbolcu oynatılabilmesini öngören yeni düzenleme, bir çok kulübün başını ağrıtmaya başladı bile.

  Hal böyleyken, Avrupa’da bir çok ülkede uygulanan ‘AB Statüsü’’  uygulamasının Türkiye’de de uygulanabilirliği gündeme geldi.

  Peki nedir bu AB statüsü ? Avrupa’da futbolcular bu statüden nasıl yararlanıyor ? Ülkemizde uygulanabilmesi için ne yapılması gereklidir?

  AB Statüsü; asıl anlamıyla AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olmayı ifade eder. AB üyesi ülke vatandaşı statüsündeki oyuncular, Avrupa Birliğine üye ülkelerde bir nevi çalışma iznine sahip oluyorlar. Ayrıca, gittikleri AB ülkesinin vatandaşı olmasalar bile, bu statüleri gereği yabancı oyuncu sayılmaksızın, o ülkenin vatandaşlarıyla aynı statüye tabi tutuluyorlar.

  Örneğin bir Alman futbolcu İtalya liginde bir kulüpte yabancı statüsüne, yabancı kontenjanına takılmadan İtalyan bir oyuncu ile aynı statüde forma giyebilmektedir.

  Türk futbolcular için durum nedir ?

  Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu (şuanki adıyla Avrupa Birliği) arasında  yapılan  anlaşma ile Türk uyruklu kişilere,  AB üyesi ülke vatandaşları ile aynı statüde çalışma imkanı sağlanmıştır.

  Yani Türk oyuncular, AB üyesi ülke liglerinde, o ülke vatandaşıymış gibi forma giyebiliyorlar.

  Örnek verecek olursak; Rüştü Rençber İspanya’da Emre Belözoğlu İtalya’da AB üyesi ülke vatandaşı statüsünde oynamışlardır.

  Hemen belirtmek gerekir ki yabancı bir ligde ligin bağlı olduğu federasyon tarafından başka bir takım şartlar da koyulabilir. Örneğin İngiltere Premier Lig’de bir oyuncu AB üyesi ülke vatandaşı statüsünde olsa dahi başkaca şartları yerine getirmek zorundadır (belirli sayıda milli forma giyme ya da belirli bir yaşın altında olma gibi).

  Yabancı futbolcuların ülkemizdeki durumu nedir?

  Bahsettiğimiz uluslararası anlaşma mütekabiliyet - karşılık esasına dayanmıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Avrupa'da çalışma izni sağlayan anlaşma, bu hakkı diğer taraf ülke vatandaşlarına sağlamıyor.

  Örnek verecek olursa İtalyan bir futbolcu; bahsettiğimiz uluslararası sözleşmeye dayanarak ülkemizde yerli statüsünde oynayamaz, ancak ve ancak yabancı futbolcu statüsünde oynayabilir. Aynı şekilde bu anlaşmaya taraf diğer ülke vatandaşları için de geçerlidir.

  Sonuç olarak AB üyesi ülke vatandaşı statüsünün ülkemizde uygulanabilrliği söz konusu olamaz. Bu hususta düzenleme yapmaya yetkili kurumun TFF olmadığı açıktır. AB vatandaşı statüsü konusunda klüplerin, oyuncuların ya  da ilgililerin TFF’ye yapacakları başvurulardan bir sonuç almaları mümkün değildir. 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 2570
  Kayıt tarihi
  : 15.06.12
   
   

  Avukat  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu.  İletişim: avguneyridvan@gmail.com ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster