Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1154
 

Futbolda karambol ve darbeciler

Futbolda karambol ve darbeciler
 

Merhabalar.

Efendim futbolda bir taktik vardır. Karşı takım savunmaya kilitleniyor ve yapmış olduğunuz hücum varyasyonları her seferinde rakip tarafından kesiliyorsa oyun içinde farklı bir taktikle devam etmelisiniz. Savunma güvenliğini dikkate alıp rakip ceza alanında bir karmaşıklık oluşturarak, iyi top takibi yapan oyuncularınızdan karmaşa ortamının oluştuğu bir anda gol atmalarını beklemektir. Çok kez işe yarar. Galatasaray’da vardı hani hatırlarsınız. Marsio (bilerek Türkçe yazdım) diye Brezilyalı bir oyuncu Galatarasay’da oynadığı dönemde karamboldan birçok gol atmıştı.

Şimdi ya sen bize futbol muhabbeti mi anlatacaksın diye serzenişlerinizi duyar gibiyim. Ana doğru bildiniz konumuz futbol değil. Konumuz ülkemizin bu aralar gündeminden düşmeyen derin çeteler ve darbeciler.

Yukarıda anlattığımız taktiğin güç odakları var. Örneğin savunma, hücum, kanat, teknik ekip, rakip vs. Tıpkı bu günlerde ülkemizde oynanan oyunlarda olduğu gibi.

Bu aralar ülkemizde de oynanan oyunlar tam bu taktiğe göre yapılıyor. Aslında bu taktiğin öncesinde yapılması gereken yapılmadan geçiliyor bu taktiğe. Normal hücum varyasyonlarından bahsediyoruz. Peki bugün denenmesi gereken normal hücum varyasyonları nedir? Hepimiz biliyoruz aslında bunu. Siyaset. Demokratik bir ortamda demokrasi dışındaki güç odakları ile herhangi bir bağlantı kurmaksızın safi ülke çıkarları için yapılması gereken siyaset. Ama yapılmıyor. Zaman kaybetmeye gerek yok diyor teknik direktör. Kaldı taktiklerin nereden geldiği de bilinmiyor.

Geçelim uygulanan taktiğe. Bu güne kadar CHP üzerinden siyasi arenada etkili oldular. CHP bu güne kadar hiçbir probleme çözüm yönünden yaklaşmadı. Bütün yaklaşımları ceza alanında karambol oluşturmaya yönelik. Diğer güç odaklarını da tanımlamak lazım. Defansta Rektörler, Kanatlarda Barolar birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Orta alanda Atatürkçü Düşünce Derneği ve esas organizasyonun kahramanları forvete sıra geldi kendi akıllarınca golü Ordu yani asker atacaktı. Ama atmadı. Ordu 27 Nisanda vermiş olduğu gece yarısı muhtırası ile aslında forvette ben varım dermiş gibi yaptı ama bu takımın bir parçası olamayacağını da gösterdi.

Son kuzey ırak harekâtı nedeni ile CHP tarafından hedef tahtasına konulan ordu adına Genel Kurmay Başkanlığı bir başka gece muhtırası ile cevap verdi. Ne yazık ki bu muhtıranın hedefi farklı olsa da sertliği itibarı ile pek de bir farkı yoktu. Bu kez hedefte CHP vardı. Genel Kurmay CHP’nin ve MHP’nin yapmış oldukları suçlamalar ile ordunun terörle mücadele azmini hainlerden daha fazla kırdığını açıkladı. Ve bir anlamda bu partilerinde bir hainlik içerisinde olduğunu hatta Genel Kurmayın bu partileri PKK ile aynı kefeye koyarak değerlendirdiğini de dikkate almak lazım.

Şimdi soracaksınız ya sen yazıyı bitirdin ama şu çetelerden hiç bahsetmedin. Bu çetelerin hiç mi rolü yok? Olmaz mı. Onlar görev itibarı ile siyasi kanattaki takım arkadaşları olan CHP ile aynı görevi paylaşıyorlar. Derin bağlantılar kurarak gerek orduyu yıpratmak, gerek ülkemiz siyasetini yıpratmak, gerek polisimizi yıpratmak kaydıyla halkımızın devletimize olan güvenini yaralayarak, ülkemizde yaşayan azınlık vatandaşlarımızın akıllarını bulandırarak, onların ileri gelenlerini katletmek kaydıyla kaos ortamını yaratmaya devam ediyorlar.

Bu takımın ne yazık ki golcüsü yok. Ama önemli değil. Onların hiç de acelesi yok. Transfer sezonu elbette açılacak. Yeni güç odakları oluşturmak, yeni çözümler afedersiniz yeni senaryolar üretmek onlar için çok da zor değil.

Saygılarımla..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

1982 Bayburt doğumluyum. Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum. Konya'da yaşıyorum ve şu anda özel bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster