Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '17

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
557
 

Fütürizm ve Ülkemizdeki Yeri

Fütürizm ve Ülkemizdeki Yeri
 

Fütürizm kelime anlamı olarak İngilizce future yani gelecek kelimesinden türetilmiştir. Geleceğin tasarlanması anlamına da gelen teknolojik ve felsefik bir yaklaşımdır. Bu gelecek tasarımında bilgi, teknoloji, akıl ve duygu kullanılır. Bunu hem kişisel hem de iş yaşamımızda gerçekleştirmemiz mümkündür. İnsanlar genelde gelecekle ilgili düşündüklerinde olumsuz ve karamsar düşüncelere sahip olurlar. İşte fütürizm bu gelecek düşüncesini olumlu olana yönlendirmeyi temel alır. Tabi bunun için geleceği düşünme, geleceği erken okuma, geleceğe kendini hazırlama ve kendini konumlandırma becerilerine sahip olmak gerekir.

Günümüzde İnternet sayesinde bilgiye ulaşmak çok kolay hale geldi. Önemli olan bilgiye ulaşmak değil o bilgiyi analiz etmek ve geleceği tasarlamak için kullanabilmek. Yani geleceğin şekillenmesinde pay sahibi olmaya çalışmak fütürizm akımının en önde gelen manifestosu.

Fütürizm dünyada genel anlamıyla yani sanattaki modernizmi temsil etme düşüncesi ile yeni olmasa da bahsettiğimiz anlamda fütürizm hem dünyada hem de ülkemizde çok yeni bir akım. Ülkemizde başta Ufuk Tarhan gibi temsilcileri ile çeşitli yayınlar ve sosyal platformlar ile yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Öncelikle bireylerin bu düşünceye sahip çıkmasını söyleyen Tarhan, sonrasında kurumların ve devletin geliştirdiği politikaları fütürist bir bakış açısıyla yapmasını tavsiye ediyor.

Kendini fütürist olarak tanımlayan Alvin Toffler Güney Kore’nin yeniden yapılanmasında ve dünyada elektronik alanında (Samsung, LG) lider olmasında büyük rol oynamıştır. Aynı şekilde Çin de gerçekçi planlarla üretimde dünya lideri konumuna yükseldi.

Fütürizm akımı ile birlikte yeni bir çok teknolojiyi de duymaya başladık. Bu teknolojiler geleceği inşa etmede yol gösterecek teknolojilerdir. Her şeyi dijitalleştirme, herkesin çok hızlı geniş bant teknolojileri ile İnternet’e bağlanabilmesi, nano teknoloji bu başat teknolojilere örnektir.

Plan yapmak ve yapılan planlara uygun adım atmak fütürist olmanın ilk basamaklarındandır. Plan yapmak başarılı olmanın en büyük anahtarıdır. Yine her konuda farkındalık edinmek geleceğe hazırlanmanın önemli adımlarından biri.

Bugün yapılan mesleklerin bazıları 10 sene önce diyebileceğimiz yakın geçmişte bile düşünülemeyecek ve akıl edilemeyecek mesleklerdi. İşte fütürist bakış açısıyla geleceğe şimdiden hazır olunduğunda o meslekleri yapan siz olacaksınız. Tabi bunun için tek şey beceri.

https://twitter.com/enezresmi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 263
Kayıt tarihi
: 03.07.17
 
 

Enez ÖZEN 15.12.1981 İstanbul doğumludur.  Mesleki kariyerinde sırasıyla; Art Direktörlük, Web pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster