Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2460
 

G20, Gerisi 190...

G20, Gerisi 190...
 

Bu yıl G20 zirvesi Arjantinde yapılıyor...G20 için şöyle bir tanım yapılıyor:
 
"20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Grubu, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşuyor. Daha çok İngilizce Group of 20 kavramının kısaltması olan G20 adıyla bilinir"
 
Bu Gelişmiş 20 ülke'ya ilaveten ev sahibinin davetiyle başka ülkelerde katılabiliyor. Bu yıl da böyle oldu!
 
Mesele kaç ülkenin katıldığı değil, mesele bu G20 zirvelerinden dünyamız için ne elde edildiği..
 
G20'ye dahil ülkeler Dünya varlığının yüzde 85'ine sahipken, geriye kalanlara yüzde 15'i kalıyor.
 
Geriye kalanlar dediğimiz de 173 ülke...Bu sayı BM'ye üye 193 ülke/devlet baz alındığında böyle...Ama BM'ye üye olmayan diğer ülkelerle birlikte "Geriye Kalanlar"ın sayısı 190'ı buluyor.

"Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul
Bir kişiye tam dokuz dokuz kişiye bir pul
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa
Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Tam da Üstad Necip Fazıl'ın şu dörtlükte ifade ettiği gibi bir dünyadayız...
 
Bu 20 ülke bir araya gelip ne konuşuyor...İşin formalitesine bakınca her yıl dünya için sorun olan belli konular tesbit ediliyor ve bu zirvelerde bunlar değerlendiriliyor.
 
Ama aslında, ülkelerin kendi menfaatleri için ikili görüşmeler yaptıkları; yerine göre ticari veya siyasi ilişkilerini güncellediği, yerine geri afra tafralarını sergileği gösteri meydanından öteye gitmiyor.
 
Ne dünyadaki bu acımasız terör, ne bunun mağduru milyonlarca göçmen; ne yokluk, ne yoksulluk...Bunların hiçbiri bu zirvelerde konuşulup çözüme kavuşturulmuyor.
 
Bu yıl da böyle oldu...Dahası, tüm dünyanın gözleri önünde İstanbul Büyükelçiliğini vahşi bir cinayete mekan yapan Suudi Arabistan Veliaht Prensi bile rahatlıkla arz-ı endam eyledi Arjantinde...
 
Hem de Türkiye Cumhurbaşkanı dışında tüm Devlet Başkanlarının ilgisine mazhar olarak...Hani gazeteci katletmek büyük suçtu, hani dünya buna sessiz kalmazdı!..Hepsi palavra!
 
Prensin parasının çok olduğunu bilen tüm G'ler Demokrasiyi, ifade özgürlüğünü, insan haklarını unutuyorlar...Para yine herkesi satın alıyor!
 
Bu dünya düzeni sürdürülebilir bir düzen değil...Adalet yoksa mülk(devlet) olmaz!
 
Bugünün dünya düzeninde adalet yok, hakkaniyet yok, vicdan yok, merhamet yok...Sadece ekonomi var; sadece kendi çıkarları var!
 
G20'nin dışında kalan dünya, açlığı, sefilliği, ölümü ve zulumü yaşarken, dünya medyası zirveden, şu şununla görüştü, bu bununla buluştu haberleri yapıyor!
 
Bu görüşmeler kimsenin yarasına merham olmuyor!
 
Zira, orada boy gösterip gerdan kıranlar bu yaraları açanlar!..Kurtlar'ın sofrasında adalet olur mu?
 
Kaldı ki, Merhum Necip Fazıl'ın dediği gibi, bunların yaptığı "taksimi" kurtlar bile yapmaz!
 
Kısacası, Geriye Kalan 190 ülke perişanken, bize ne G20'nin işe yaramaz, göz boyayıcı ve iki yüzlü gündeminden, demekten başka söz bulamıyoruz!
Kenan ışık, ETEM SEVİK, Özkan Sarı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, Bir Arap atasözü; “Tekrardan kanaat oluşur” der. Bu manada tekrar edilen yalanlar, insanlığın gerçeğine dönüşmüştür. Batı demokrasisinin temeli; “Atina’da kadın ve çocuklarla birlikte 90 bin özgür vatandaşa karşılık, 365 bin köle ve 45 bin metek (ticaret yapan yabancılar) vardır. Yaklaşık her yetişkin vatandaşa; 18 köle ve 2 metek düşmektedir. Böylece bilinen ilk demokrasi, büyük bir çoğunluğun köleliği sayesinde gerçekleşmiştir.” Gelişmiş batıda elde edilen-sömürülen servetlerin büyük çoğunluğu (çarpık sistemler nedeniyle) çok küçük bir azınlığa akmaktadır. İslam, zekat sistemi ile, kazancı değil serveti vergilendirir. (serveti büyütmez). Batıda 100 milyar dolar servete, kar yoksa vergi de yoktur. Faiz (kredi) ve reklamlarla desteklenen lüks tüketim, soygunun bir diğer cephesidir. Samimi Batılı ve Doğulu aydınlar, bu meseleleri tartışarak, tüm insanlık için çözümler üretmelidir.Ki, Bu da Kuran'da emredilenlerdir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 01.12.2018 11:56
Cevap :
Ellerinize sağlık Mehmet bey, İnşallah bu adaletsiz dünyayı yeniden adaletle dolduran da biz olacağız..Tıpkı şanlı ecdadımız gibi...Selamlarımla  05.12.2018 20:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster