Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '09

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
366
 

Gaffar abla dert dinliyor

Gaffar abla dert dinliyor
 

Dertlere Deva Gaffar Abla


İstanbul Cihangir’den Sebahat Selezeytin soruyor:

Sevgili Gaffar abla, benim hiçbir kişisel sorunum yok çok şükür. Ben sadece çok merak ettiğim bir hususta fikrinizi sormak ve bu vesileyle topluma şosyal bir meşaz vermek istiyorum. Son zamanlarda bir kısım medyada görüp duyuyoruz ki, memlekette çok işsizlik varmış… Üniversite bitiren binlerce, bitiremeyen milyonlarca genç işsizmiş. Fındıkçılar çok kalabalık bir miting yapmışlar, pamukçular, kayısıcılar, pancarcılar, sabancılar… bu sonuncusu yanlış oldu, tütüncüler, memurlar, emekliler, emeksizler… Herkes ama herkes şikâyetçi. Bu insanlar niçin bu kadar tembel? Bu insanlar niçin bu kadar nankör? Sorarım size Gaffar abla, sorarım size. Şikâyet edeceklerine niçin milli piyango bileti alıp, sayısal loto, at yarışı falan oynayıp zengin olmazlar? Armut piş, ağzıma düş! Olmaz ki.

Ben 56 yaşında genç bir bayanım. Beyimi 12 sene önce kaybettik. Daha doğrusu kendi kendini intihar etti. Neyse, bunlar ailevi konular. Diyeceğim o ki Allah bağışlasın biri kız biri erkek iki yavrum var. Ben bu dul halim iki çocuğumla İstanbul gibi yerde boğaza karşı üç oda bir salon, bir normal bir ebeveyn banyo, laminant mutfak, biri on metrekare iki adet balkon, kombi kalorifer ile yaşıyorum da gıkım çıkmıyor. Ben şikâyet etmesini bilmez miyim? Oğlum Müjgan -asıl adı Müjdat ama aile arasında biz ona Müjgan diyoruz- orta iki, kızım Müge lise 1 terk. Ama bir gün bile şikâyet ettiklerini, mitinglere katıldıklarını, “işsizlik var, iş istiyoruz” diye ağlaştıklarını duymadım.

Müge bizim ilk çocuğumuz. 5 yıl sonra Müjgan, yani Müjdat doğdu. İki yıl sonra da babaları intihar edince maaş yok, dükkân yok, iki çocukla ortada kalakaldım Gaffar abla. Ama bir kerecik bile şikâyet etmedim, evlere temizliğe gitmeğe başladım. Müjgan’ı Müge büyüttü. Büyüttü ama onu yalnız bırakıp kız arkadaşlarıyla oynayamadığından onunla kız oyunları oynadı, saçlarını uzatıp kurdeleler bağladı, küpeler taktı, elkızlarına muhtaç olmasın diye örgü dikiş bile öğretmiş. Kız gibi büyüdü Müjdat yavrum ama şimdi değme kızlara taş çıkartır vallahi. Müge dersen mankenlere parmak ısırtır. Bir gören dönüp “Allahın hakkı üçtür” diyerek iki kere daha bakıyor. Bu iki çocuğu büyütmek kolay mı Gaffar abla? Ama gittiğim evlerde nelere katlandım da bir kerecik bile şikâyet etmedim. Ekmek parası bu kolay mı, ne olmuş yani kalbim temiz olduktan sonra?

Müge onyedisine girdikten sonra baktı ben helak oluyorum, halime acıdı yavrum “On Numara” mı ne bir oyun varmış ondan oynamaya başladı. Ayol o ne güzel şey öyle boş yok! Sayesinde bu eve taşındık. Her hafta oynuyor, hiç tutturamadığı hafta iki üç bin lirayla geliyor eve. Bir keresinde “bu nasıl oynanıyor ben de oynayayım” dedim ”olmaz, uğurum kaçar” dedi. Yalnız bir keresinde telefonda konuşurken duydum numaralardan biri 69'muş. Bir de seksen mi… sakso mu ne öyle bir şey söyledi. Her neyse, bana ne canım kızın uğuru kaçmasın.

Müjgan da –yani Müjdat da- ablasından 2 sene sonra “Şans Topu” diye bir şey oynamaya başladı. O da ablası kadar olmasa da paraya para demiyor. Ona da bir keresinde “Bu nasıl top yavrum?” dedim, “Ne topu olacak ayol Şanslı Top, Şans Topu” dedi. Görüyor musun Gaffar abla çocuk nasıl yetiştirilirmiş! O yüzden “işsiziz, iş istiyoruz, ürünümüz para etmiyor, battık batıyoruz” diye feryat edenlere çok kızıyorum. Hep tembelliklerinden. Böyle bağıracaklarına Sayısal Loto, Spor Toto, On Numara, Şans Topu, İddaa oynasalar, Milli Piyango bileti alsalar paraya para demezler. Tembel bunlar, nankör bunlar, hazırcı bunlar.

Herkese benimkiler gibi hayırlı evlatlar nasip eyle Ya Rabbim!

* * *gaffarabl@gmail.com

Cihangir’den Sebahat, sende değil kabahat. Bende. Samimi misin, yoksa şosyal meşaz ayaklarında sazan mı avlıyorsun... ne yalan söyleyeyim anlayamadım. Eğer samimiysen, kader utansın diyeceğim ama şimdiye kadar utandığını hiç görmedim. Yok, eğer olta atıyorsan, o oltayı alırım, Cihangir’e gelirim… adamın kafasını bozma bu küresel krizde!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 137
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 678
Kayıt tarihi
: 04.10.07
 
 

Dünyanın internet sayesinde küçüldüğü günümüzde büyüyen sorunlara ilişkin duygu ve düşüncelerimi pay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster