Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
347
 

Gagı va, gagı'cık va. Gagı'dan gagı'ya fark va. Bu gagı'lar nefes alıyoru, konuşuyoru...

Gagı va, gagı'cık va. Gagı'dan gagı'ya fark va. Bu gagı'lar nefes alıyoru, konuşuyoru...
 

Sergiye bekleriz.


 

 

 

Ege’de pek yaygındır kargı. Kamış da denir. Sulak olan her yerde yetişir. Ayvalıklı sanatçı da, “Bunlar heder olmasın diye, maket bıçağını almış eline, yontmuş kargıları, dillendirmiş, başlarına saç diye tabiat ananın süpürge otundan saçaklar serpiştirmiş. Konuşturmuş onları, Ve kendisini yaratan sahibi ile şimdi de “sergi olarak” görücüye çıkmış.

Cunda’lı Abdullah Şengörenoğlu’ndan bahsediyoruz. Bu, 11 nci sergisi. Ve 5 binlik mazisi olan kayıkçılık ve gemi yapımında kullanılan kargı’lar, usta bir sanatçının elinde, kafasındaki fikirle de birleşince ne hallere gelmiş. Abdullah Bey, her şeyi, "şen şakrak" görmemiş. Bakmamış, görmüş.

Yine Anadolu’da, kargı için maniler düzerler. “Gagı va, gagıcık va. Gagı’dan gagı’ya fark va!” tekerlemesi, tam da bu sanatçıya uyum sağlıyor.

Yüzyılların kargısı, zaman gelmiş kamış halde iken, pistlerde yüksek atlama aracı olmuş. Sanatçısının flütü olmuş. Ney, olmuş. İnşaatlara kadar girmiş. Bu Abdullah Beyin ellerinde, fikirle birleşerek her bir yontusu, “içimizi” aksettirmiş. Kargı parçalarını usanmadan birbirine, yapıştıra yapıştıra eklemiş, eklemiş.

 

Gezi Parkı olaylarının “kırmızı elbiseli” o cesur kız’ın bir Jandark havası vardı. Cunda Adasındaki sergide, ziyaretçiler, ilk onu fark etti onca eserlerin arasından. O kırmızı elbiseli kızın cesur yüreği, Toma su aygıtını susturmuştu. Aygıtın içindeki  suyun vanası başındaki polis, olayı gördü.  Baktı ki suya göğsünü gere gere açmış karşısında direniyor. O suyu o an için tekrar denemiyor sıkmak için. Kim bilir, o  polisin aklına kendi kız kardeşi, anası, yakını,  gelmiştir. Bu duruşa saygı duymuştur.

 

Ayvalıklı sanatçı, kargılarla, toplumsal olayları bir senaryo gibi birleştirmiş. Kesmiş kargıları, yontmuş, şekil vermiş, ruh vermiş onlara. Sonra da sergi salonlarına  salıvermiş onları. Bu yüzden de olayların içinden olmuş her biri. Hayatı bizlere anlatması için kargılara figürler katarak bize konuşturmuş. Onların  konuşmalarına ihtiyaç yok zaten. Kargılar her şeyi anlatıyor. Gezi olaylarından Madımak’a kadar.

Kamışların da yardımı ile sıra dışı bir sanata imza atan sanatçı, 12 Eylül mağdurlarından “ Sanat, isyandır, diyor ve ekliyor . “Abartı’nın içinde isyan  vardır. Hiciv vardır, kara mizah vardır” diyor.

4+4+4+’  konusu da işlenmiş. Madımak da. Gezi Parkının kırmızı elbiseli kızı da flaş konular. Ve sanatçı Abdullah Şengörenoğlu devamla diyor ki: “Sanat, toplumun gözlemlenerek algılananların sanatçı dolayımından geçirilerek topluma, düşünce oluşturacak  şekilde sunulmasıdır, diyor ve ekliyor: “Sanat, spekülatif  kafaların fantezileri olmaktan çıktığı anda, toplumla buluşabilir.”

Cunda’daki serginin adı “abartı”. Sergiye abartılı bir ilgi var zaten.Gelin, gezin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN, Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşem bir sanat eseri...Muhteşem bir yazı..Özgünlük,ustalık;yaratıcı zekayı,sanatçıyı takdir ve iltifat..İşte Cellek yazısı..işte güzellik...Sağolunuz...var olunuz...Paylaşıyorum izninizle...Saygılar üstadıma...

Mesut Selek 
 12.08.2013 21:31
Cevap :
Sanatçıyı, sanatçı iyi bilir. Takip eder. İşte siz o' sunuz. Sanatçı, sanatçının halinden anlar. Ki sizin de anladığınız gibi. Ben, gördüklerimi aksettirdim. Sağolun, varolun  13.08.2013 10:48
 

Çok güzel bir yazı olmuş gene. Tebrikler gari. Bizim Aydın da tekerlemenin sonunu "... Gemencik gagısı va Umurlu gagısı va." diye bitirirler di o zamanlar, şimdi bilmem.

Şahin ÖZŞAHİN 
 11.08.2013 15:13
Cevap :
Evvet. Aynen öyle. "Gagı" edebiyatı, Ege'de heç bitmez. Öle diyola, de mi? Selam ederik garik.  12.08.2013 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster