Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '12

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
1403
 

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi
 

Galata Mevlevihanesi Müzesi


İstanbul'a gelinir de Beyoğlu'na gidilmez mi ?

Biz de ertesi gün hemen Beyoğlu'nda soluğu aldık.

Gezerken tesadüfen karşımıza "Galata Mevlevihanesi Müzesi" çıktı.

Bu güzel tesadüfe çok sevindik ve hemen müzeyi gezmeye başladık.

Ekteki galeride Müzeden çektiğim resimleri bulabilirsiniz.

Müze ile ilgili tarihsel bilgileri de aşağıdadır ;

Kululuşu II. Bayezid dönemine 1491 yılına kadar uzanan Galata Mevlevihanesi 27 Aralık 1975 den itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze olarak faaliyet göstermektedir.

II. Mustafa döneminde 1765 de Tophane yangınıyla harap olan Mevlevihane bir yıl içinde inşa edilerek yeniden faaliyete geçmiştir. Sırasıyla Sultan III. Selim zamanında Şeyh Galib’in meşihat döneminde, II. Mahmud döneminde 1819 da Halet Efendi tarafından ve 1835 de ve Sultan Abdulmecid döneminde 1855 de büyük onarımlar geçirmiştir. 1925 yılında tekkeler kapatıldıktan sonra bir süre ilkokul ve lojman olarak kullanıldıktan sonra 1967-1975 yıllarında gerçekleşen onarım ve düzenlemeyle müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

2005 yılından itibaren devam eden restorasyon çalışmaları 2010 yılı içinde bitirilecek olup “İstanbul 2010 Avrupa Kültür başkenti Ajansı” desteğiyle İstanbul çağdaş müzecilik anlayışıyla yapılandırılmış bir müzeye kavuşacaktır.

Müze ana binasını Semahane oluşturmakta olup Müze koleksiyonunu Hat levhaları, Müzik aletleri ile tarikatlar ve Mevlevi kültürüne ait araç gereç ve kıyafetlerden oluşmaktadır. Müze içindeki taşınmaz kültür varlıkları;

1-Semahane; 1. kat mahfiller, giriş kat Sema alanı, alt kat Dedeğan odaları olmak üzere üç kattan oluşmaktadır.

2-Şeyh GAlib Türbesi: Ünlü divan şairimiz ve Hüsnü Aşk’ın yazarı şeth Galib’in adıyla anılmasına rağmen ilk olarak İsmail Ankaravi Rusuhi Dede metfundur. Ayrıca İsa Dede, Mehmed Ruhi Dede, Selim Dede ve Hüseyin Dede olmak üzere 6 sanduka bulunmaktadır. İnşa tarihi 1819 olup banisi Halet Efendidir.

3-Kudretullah Efendi Türbesi: Halet Efendi’nin baş taşıyla birlikte Kudrretullah Dede, oğlu Ataullah Dede, hanımı Emine Hanım ile birlikte Selanik Mevlevihanesi postnişini Ubaydullah Dede metfundur. Açık olan türbenin üzeri 19.yüzyıl ortalarında mermer bloklardan oluşan çatı sistemiyle örtülmüştür.

4-Sebilküttab; Müze cümle kapısının sağında bulunan yapı kompleksidir. Altta muvakkithane-sebil üstünde kütüphane bulunmaktadır. İnşa tarihi 1819 olup banisi Halet Efendidir. Kütüphanede bulunan kitaplar ve el yazmaları Süleymaniye Kütüphanesi’ne devredilmiştir.

5-Hasan Ağa Çeşmesi; Mevlevihane’nin ilk döneminden kalan 1649 tarihli çeşme olup Sebilkütab’ın Müze bahçesine bakan kısmına bitişiktir.

6-Adile Sultan Sarnıç ve Şadırvanı; Sultan II.Mahmud’un kızı Sultan Abdulmecid’in kız kardeşi Adile Sultan tarafından yaptırılan 1847 tarihli çeşme ve sarnıç olup hemen yanında kitabesi bulunmaktadır.

7-Çamaşırhane : Müze bahçesinin güneybatı köşesinde dikdörtgen planlıdır.

8-Sarnıç; Altı basamakla inilen mekanın içi su dolu sarnıç muhtemelen Bizans döneminde de sarnıç olarak kullanılmıştı.

9-Hamuşan: Müzenin kuzeyinde sessizler evi anlamında Hamuşan adı verilen mezarlık alanı bulunmaktadır. 1942 yılında bu alana inşa edilen Beyoğlu Evlendirme Dairesi (Tarik Zafer Tunaya Kültür Merkezi) ile mezar taşları zarar görmüş ve gelişigüzel atılmış olup bahçe duvarları ve arka kapı ile birlikte 1947 yılında TTOK tarafından düzenlenmiştir. Ayrıca Halet Efendi Türbesi ile Şeyh Galip Türbesi arasında Hadikat-ül Ervah (Ruhlar Bahçesi) adı verilen mezarlık alanı bulunmaktadır.

Matbah-ı Şerif, Harem Dairesi ve Şeyh Dairesi günümüze ulaşamayan ancak varlığını bildiğimiz Mevlevihane külliyesindeki yapılarıdır. 

ADRES:

Galip Dede Cad.No:15 BEYOĞLU
TEL: 0212 245 41 41
FAKS: 0212 243 50 45
ZİYARET GÜNLERİ: Salı dışında hergün açıktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir gün kısmet olur inşallah canım arkadaşım.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 27.04.2012 19:37
Cevap :
İnşallah bebeğim, öpüyrum. Kendine iyi bak, güzel bir hafta sonu dilerim.  28.04.2012 18:03
 

Gidilesi bir yer. Müzeleri gezerken bulunduğum "an"ı unutur o atmosferin etkisile başka yerlere giderim. O zamanları yaşarım. Resimlerden de görüldüğü gibi her karesi ayrı güzel. Emeğinize sağlık,sevgiler.

Merve Ballı Acar 
 27.04.2012 14:01
Cevap :
Katılıyorum Merve'ciğim, an'da kalmanın hazzını doyasıya yaşadık İstanbul'da ve bir sürü güzelliğe tanık olduk bu vesile ile. Teşekkür ederim yorumun için, sevgiler.  27.04.2012 14:38
 

Henüz gezmedim ama çok merak ediyordum. Çok teşekkür ediyorum bilgilerin için.

Arzu Elif 
 27.04.2012 12:15
Cevap :
Rica ederim. Bizim de tesadüfen karşımıza çıkmamış olsa, gezme şansını elde edemeyecektik. Sevgiler, selamlar.  27.04.2012 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8523
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster