Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '12

 
Kategori
Futbol
 

Galatasaray, ilk golü attığı Cluj’dan ilk "ıslak puan"ı aldı...

Galatasaray, ilk golü attığı Cluj’dan ilk "ıslak puan"ı aldı...
 

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’de iki “unvan”ı olan tek takım:

Çok gol yiyen!...

Çok gol atan!..

Niye ki?

Yenen golleri “basit hata”lara bağlayan Fatih Terim, Cluj maçı öncesi yaptığı açıklamada, “sistemde bir sıkıntı” olmadığını söylemiş, işlerin zaman içinde düzeleceğine inandığını belirtmişti:

“.... biraz daha fazla hücum oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Hatta defans biraz geride kaldı mı kızıyorum. Çünkü bence en iyi defans yapma şekli rakip yarı sahada kalmaktır. Kabul ediyorum, son maçlarda yaptığımız bazı hatalar bizim olgunluğumuzdaki bir takıma yakışmayan hatalardı ancak düzelecektir."

Fatih Terim, her ne kadar “sistemde bir sıkıntı” dese de, ortalanın etkisizliğinden söz etmese de, çok atma/ yeme, “sistem”den kaynaklanıyor. Bu, savunmada “açık verme”nin süreceği, “basit gol yeme”, “basit gol atma”yla dengeleneceğini gösteriyor.

Savunmada “açık verme”yi sürdüğü için de, Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bir “unvan”ı bu kez, “gol yiyen”i koruyor.

Niye ki?

Fatih Terim’in “sistemde bir sıkıntı” olmadığını söylediği “sistem”den... O “sistem” ki, “defansı rakip sahada” yapıyor. Hızlı adamı olanlar rakiplere “gol fırsatı” yaratan, “mahallenin kabadayı” rolünü üstlenen bir “sistem”...

Bu "sıstem"in, Fatih Terim de dahil kimse, Cluj karşısında çok iyi işlediğini söyleyemez. Çünkü Cluj maçı "normal" bir maç değildi.

*****

Galatasaray’ın amacı ilk galibiyeti almak/tı...

Gel gör ki, futbolcular yağmurun azizliğine uğradılar.

Saha top oynamaya değil, yere düşünce buzda kaymaya uygundu. Öyle ki, düşmeye gör, tam “karelik” bir görüntü... Top, gönderilmek istenen yere değil, istediği yer gidiyor ya da gitmiyor. Topun o durumu bazen “avantaj” sağlıyor, bazen de tersi oluyor.

Bu sahada ancak bu kadar oynanırdı.

Maç başladığı zaman, görüldü ki Cluj, gol atmaya gelmiş. Baston, biraz dikkatli olsa, daha ilk dakikalarda Galatasaray geriye düşecekti. Cluj’un oyun anlayışı, 19. dakikada bekleneni verdi. Kapetanos dokundu top, Dany'nin göğsüne çarptı, kaleye girdi.

Aguirregaray, 28. dakikada ikinci sarıdan kırmızıyı görmesiyle Galatasaray'a gün doğdu. Üstünlük, maç bitene kadar Galatasaray’ın eline geçti.

Galatasaray, özellikle ikinci yarıda, Cluj sahasından, onsekizinden çıkmadı. Sonra akla gelen havadan gönderilen toplar,  77. dakikada işe yaradı; Galatasaray, Burak Yılmaz’la beraberliği sağladı.

Oysa Galatasaray, daha önce beraberliği sağlama olanağını yakalamış; ancak kazanılan penaltıyı Melo gole çevirememişti.

*****

Cluj, erken gelen kırmızı kartla eksik kalınca, kalan uzun dakikaları, başka türlü geçiremezdi. Cluj, direndikçe direndi; Galatasaray, bastırdıkça bastırdı.

Galatasaray’ın yediği gole bakılırsa, Fatih Terim'in top için “Kalemize nasıl gelirse gelsin gol oluyor.” demesi, bundan sonraki maçlar için de geçerli olacağa benziyor.

Cluj eksik kalmasaydı....

Galatasaray, sakatlık nedeniyle ilk yarıda Elmander’den yoksun kalmasaydı...

Bir de saha “yüzülen”, “kayılan” değil de, “oynanan” durumda olsaydı...

Bu maç nasıl olurdu?

Soru, “soru çengeli”ne asalım, asılı kalsın orada...

*****

Fatih Terim, gol yemeye/ atamamaya, orta alanın daha işler duruma gelmesi için çare bulur dedik, diyoruz, diyeceğiz de...

Galatasaray, 3 maçta 1 gol attı, 1 puan aldı.

Fatih Terim, bakalım bu işe ne diyecek?

Maçtan bir gün “Cluj maçı, ölüm kalım maçı, kader maçı değil!” demişti.

Fatih Terim, “Yağmur yağdı, böyle oldu” derse, bu, “teknik analiz”den bin kat değerlidir.

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutc@ttmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Avrupa Futbolunda tutunamamış 35 yaşına gelmiş.Kendi şişik egosu yüzünden kovulmuş Alex için Destan yazıp.Aykut Kocaman'a hakaret etmek çok ucuz.Milan Baros gibi Avrupa Futbolunda önemli Klüplerde oynamış.kariyerinde Şampiyonlar Ligi Kupası olan Forveti oynatmıyor.Kimsenin gıkı çıkmıyor.Kimse bir teori ortaya atmıyor.Ama Aykut Kocaman'a herkes klavyeden sallıyor.Bence çok ayıp..

mehmet binlik 
 25.10.2012 15:24
Cevap :
Mehmet Bey... Alex'i seven, ona övgü dizenlerin çoğunun yaptığı yalandan. Fatih Terim'in şerrinden korkanlar, saygın/ kibar Aykut Kocaman'a saldırmaktan geri durmuyorlar. Dediğiniz gibi Baros nerede diye soran yok. Ben de Baros'u eleştiriyordum, kötü futbolcu olduğu için değil, sahte penaltı ardında koştuğu için. Oysa Terim, yalandan penaltılardan pek hoşnuttu. Televizyonda "penceresi" olan, bizim formatımızda "acımasızlık" var, "geri takmak yok" diyenleri boşverin. İyi bayramlar. Saygılar, selamlar.  26.10.2012 13:55
 

Tekrar merhaba; Elbet sözüm size değil. Fatih Terim bir alaylı. Takımın sahaya dizilişini sistem zannediyor. Tıpkı Türkiye de futbol üzerine ahkam kesen bir çokları gibi. Oysa sistem yol,yöntem, amaca varmak için bütünün hareketi anlamına da gelen bu kelime futbolda karşılığı takımın belli bir anlayış içerinde bütün olarak hareket etmesi demek. Türkiye de ise takım sahaya çıkar, 4+4+2 veya başka bir şekilde sahaya dizilir maç başlar sonrası allah kerimdir. Ne savunmada bütünlük vardır ne de hucumda. Son seyrettiğimiz takımlar içersinde Braga sistemin ne olduğunu gösteriyor.10 futbolcu bir makina dişlisi gibi birlikte hareket ediyor.(Bu konuda bir iki bende yazdım) İyi bayramlar.

Ali İhsan UĞUZ 
 24.10.2012 14:44
Cevap :
Ali Bey... Açıklamanız, katkınız için teşekkür ederim. Kuşkusuz bana de sözünüz olacaktık; saygılı, sözcüklerin özenli seçilerek kullanıldığı eleştirilere can kurban. Ben sizin söylediklerinden bana yönelik en küçük bir eleştiri görmedim. Bizimki Fatih Terim'in "sistem" dediğini söylemek, ama buna sadece onun inandığını vurgulamak. İzlediğimiz maçlarda bir "sistem" yok. Terim, üstü kapalı futbolcularını eleştiriyor, zorda kalınca bunu daha çok yapacaktır. Takımda tuttukları, bekleneni veremiyorsa, sorumluluğu başkalarına yüklemesin. Kendini yere atıyor, yalandan penaltı kazanıyor diye eleştirdiğimiz Baros, ileride oynayanlardan daha mı kötü? İyi bayramlar, saygılar, selamlar.  24.10.2012 15:28
 

Merhaba;Fatih Terim kendisini kandırdığı gibi milyonlarca insanı da kandırıyor. Gs'de sistem diye bir şey yok ki tıkansın. Fatih Terim sistemsizliği sistem kabul etmiş hoca.Oynattığı hangi takımda sistem vardı ki Gs de olsun. Dünya sıralamasında bilmem kaçıncı sıradaki takımın bile belli bir sistemi var. Düşünün karşındaki takım değer olarak Gs'nin yarısı bile değil. Üstelik 60 dk.10 kişi oynuyor ve hava koşulları savunma yapan takım için olabilecek en olumsuz durumda ve siz bu takımı yenemiyorsunuz. Hadi canım!!!!!.

Ali İhsan UĞUZ 
 24.10.2012 10:19
Cevap :
Ali Bey... Terim, "sistem" diyor, biz de onu dediğini yineliyoruz. Ama bu, Galatasaray'ın çok tekleyeceğini gösteriyor. Savunmayı ileride kurmayı düşünüyor, ama savunmanın gediğinin olduğunu düşünmüyor. Sanki rakipler, savunmayı önde kuran Galatasaray'dan çekinecekler. Eloğlu, bir gelir pir gelir. Zaten goller de öyle geliyor. Atılan golün bahanesi/ şansa bağlığı olmuyor da, yenenin niye bahanesi olsun? Terim, böyle giderse, eleştiriler karşısında çok öfkelenecektir. İyi bayramlar. Saygılar, selamlar.  24.10.2012 11:01
 

Kıymetli Turgut Çelik :Yazı başlığı harika,Maçı anlatımınız harikanın ötesi.Hocam O nasıl nasıl yağmurdu nasıl yağdı,ara vermedi,maç sonucuna kadar aynı şiddette devam etti. Cluj on kişi kalmasaydı maçın skoru ve sonucu başka olur,adamlar nasıl direndi,kale önünde Çin duvarları ördüler.Kıymetli Hocam Selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum.Yarın Kurban Bayramı...Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum,sağlık ve sıhhat diliyorum....

Mehmet Burakgazi 
 24.10.2012 8:53
Cevap :
Mehmet Bey... Önce Kurban Bayramınızı kutlarım. Maça gelince, bu sahada başka türlü oynanmazdı. Galatasaray, yatıp kalkıp dua etsin Cluj'un bir eksilmesine. Yoksa bu maçı da puansız bitirirdi. İlk "ıslak puan", bakalım ileride işe yarayacak mı? Islanan çok olunca, çok olan da çok ıslanınca, puan da "ıslak" olsun dedim. Sizi bilmem ya ben, televizyonun sesini kısarak izledim maçı. Neydi o spikerin anlatımı?Saygılar, selamlar.  24.10.2012 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2193
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster