Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
768
 

Galatasaray-Gençlerbirliği maçından notlar ve arkaplan

Galatasaray-Gençlerbirliği maçından notlar ve arkaplan
 

Sezon başındaki Netanya Galatasaray’ı ile sezonun yarısını tamamlayan Gençlerbirliği Galatasaray’ı arasında bir fark yok. Takım oynadığının üzerine bir türlü koyamıyor. Sorunun esası ne stoper, ne orta saha, ne santrafor, ne üç forvet, ne dört forvet; sorun, Galatasaray öğrenemiyor. Teşhis bu. Takımı, orta saha merkezli bir sistem benimsediği halde Sarp, Topal, Ayhan, Barış ile yola çıkıp, bütçeyi Elano için kullandıran bir hoca idare ediyor. Alınmasına vesile olunulan oyuncular hocayla ilgili önemli ölçüt. Bu, Aydın Karabulut ile Erhan Güven'i takas ettiren hocanın takımına oynattığıyla bir arada değerlendirildiğinde daha iyi anlaşılacaktır. Futbola ilişkin zihinden anlayan biri için bir futbolcunun oyun içi basit bir hareketi, bir tavrı o oyuncunun futbolculuk sınırı ve olası gelişimini öngörmek için yeterlidir. Bir hoca Aydın’dan, mevcut yaş durumunda, üzerinde çalışılması halinde özel bir oyuncu çıkacağına inanıyor, Elano'yu, hatta Kewell’ı bile onun için kulübede oturtuyorsa o hocanın idare ettiği takımın üzerine koyamaması doğal karşılanmalı. En özet haliyle, sezon başından bugüne yapılan seçimlerden ve son Gençlerbirliği maçı oyunundan sezonun devamına ilişkin olarak yansıyan bu (daha detaylı değerlendirme için bkz. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=206753 ).

Maça ilişkin olarak söylenecek olan, Galatasaray’ın artı oynamaya çalışan bir rakibe karşı bile ön alanda üretken olamadığı, savunmada verdiği derin açıkları rakibinin değerlendiremediği ve araya sıkıştırdığı ile kazandığı. Bu maç Gençlerbirliği için sezonun en değerli maçı. Devre arasında bir santrafor transferi yapmaları gerektiğini bu maç vesilesiyle anlamış olmalılar. Galatasaray'a gol atamamayı başardılar! Savunmada biraz daha şanslı(!) olmaları halinde kaleci ihtiyaçlarının da farkına varmış olabilirlerdi.

Kuddusi'ler, Sarvan'lar..

Kuddusi Müftüoğlu, Gençlerbirliği’nin İstanbul’da Fenerbahçe ile oynadığı maçın da hakemiydi. Söz konusu maçta Gençlerbirliği’ni ezdirmemiş ve maç kopana kadar oynanan bölümde mükemmel maç idare etmişti. Gençlerbirliği’nin Galatasaray ile oynayacağı maça da aynı hakemin atanması maçın hakemine ödül ve mesaj: küçüğü (yine)ezdirme! Kuddusi Müftüoğlu(ve yardımcıları) bu maçta benzer idare gösterdi ve küçüğü ezdirmedi. İdealist amaçlarla yapılan bir atama olmadığı açık olsa da, bu maçtan yansıyan, atamaların doğru esaslara uygun yapılması halinde Kuddusi Müftüoğlu'nun bile iyi maç idare edebileceği. Demek ki sorunun kaynağı Kuddusi’ler değil, Sarvan’lar..

futbolteknik@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 773
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Felsefe okudum. İnsan denilen sürüye hakikatini hissettirmeyi seviyorum. Araba ile, kıyafet ile k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster