Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
334
 

Galatasaray'ın Basın Açıklaması ve TFF'nin basiretsizliği (Adaletin futbol canavarına yem edilmesi)

Galatasaray'ın Basın Açıklaması ve TFF'nin basiretsizliği (Adaletin futbol canavarına yem edilmesi)
 

Adaleti Öldür; Şikeli Futbol Yaşasın


Artık herkes yazmaktan ve okumaktan sıkıldığımız halde yine de; şike ve etrafında gelişen olayları yazmaya ve okumaya devam ediyoruz.

Şike operasyonunun başladığı 3 Temmuz sabahından beri neredeyse hepimiz bilinçsizce, anlık öfkeyle yazdık, konuştuk, tartıştık. Çoğu zaman da içimizdeki "taraftarlık" hisleriyle konuya yaklaştık. Rıdvan Dilmen bile üzerinde asılı olan "herkesin sevdiği adam" madalyasını bir tarafa bırakıp; "Fenerbahçeli eski futbolcu" olmayı tercih etti bu süreçte. Kızdıklarımız, küstüklerimiz, küfür ettiklerimiz.. Ya da bize kızanlar, küsenler küfür edenler.. Hepimiz bu fırtınanın içinde kendi bildiğimiz doğruları hiç tartışma gereği duymadık.

Ancak zaman aktı geçti. Bugüne geldik. Bugüne kadar yaşanan bütün kaosun en büyük sorumlusu olan TFF hala kaos yaratmaya devam ediyor. Kendi "özerk" statüsünü unutup; tüm yetkilerini kulüpler birliği denen saçmalığa devrederek "etliye sütlüye karışmayan" TFF yönetimi; şimdi de "şike cezasının 1 defaya mahsus değiştirilmesi konusunda" "birşeyler yapması" için topu genel kurula atıyor. TFF'nin bu aymazlığı; sene başında UEFA'nın "dikta" ile Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Liginden men etmesinden bir ders almadığının en açık göstergesi. Sayın TFF Başkanı; bu cezaların değişmesi konusunda UEFA'nın "olumlu görüş"ünü aldıklarını belirtiyor. Ancak aynı UEFA'nın 4 ay önce TFF'ye güvendiğini ifade eden peşisıra açıklamalarından sonra; Fenerbahçeyi Şampiyonlar Liginden men ettiğini hatırlamıyor sanırım.

Konunun tartışılmaya başlamasından beri en medeni ve en kararlı tepkiyi veren Galatasaray Spor Kulübünden dün de bir açıklama geldi. Kelimenin tam anlamıyla "zehir zemberek" diyebileceğimiz açıklama; son günlerde alışık olmadığımız şekilde "gerçekler ve doğrulardan" oluşturulmuş bir metin. Hep beraber GS Yönetim Kurulu'nun ne anlatmaya çalıştığını irdeleyelim biraz...

İlk başta Galatasaray şunu belirtiyor: "Biz kimsenin acısı ile mutlu olmayız. Bu sebeple cezaların "kişisel" olanlarında bir takım değişikliklerin yapılmasına karşı değiliz ve bunu her fırsatta dile getirdik. Ancak; söz konusu uluslararası standartlar olunca; bu konuda kimse taviz vermemizi beklemesin. Çünkü bu konuda yapılacak değişiklikler UEFA ve FIFA'dan ciddi yaptırımların gelmesine sebep olabilecektir. Kaldı ki böyle bir değişikliğe onay verecekler varsa bile; bunu açık genel kurulda; açık oylama ile yapsınlarki; herkes kimin neyi savunduğunu görsün."

Şu 3 cümleyi ise yorumlamaya bile gerek görmüyorum:

"TFF, nedeni çok iyi anlaşılan ama dillendirilmeyen bir şekilde, yetkilerini kullanmaktan imtina ederek, kararı, daha önceden senaryosu hazırlanmış bir şekilde, genel kurula devretmektedir. Adeta genel kurulu, adaleti yerine getirmesi için, dünya hukuk tarihinde konuya taraf olanların oy kullandığı ilk jüri olacak şekilde bir role soyundurmuştur. TFF Yönetim Kurulu ve Başkanı, bu kararla, genel kurulu, uluslararası normlarda ve TFF'nin talimatnamesinde açıkça tarif edilen cezaları, içinde etik, ilke ve prensiplerin ve tabii en önemlisi, adalet duygusunu, bir kez de olsa yok sayarak, ileride hiçbir şekilde tamiri olmayacak bir şekilde, saygınlığının tartışılacağı bir karar ortamına sokmaktadır."

Burada en dikkat çekici nokta; "nedeni çok iyi anlaşılan ama dillendirilmeyen bir şekilde, yetkilerini kullanmaktan imtina ederek, kararı, daha önceden senaryosu hazırlanmış bir şekilde, genel kurula devretmektedir cümlesi olduğu muhakkak. Yorum yapmaya gerek var mı sizce?

Açıklamanın ilerleyen bölümlerinde daha da can alıcı bir vurgu geliyor.

"Galatasaray’ın bir hatasında, resmî internet sayfalarını "sonuna kadar takipçisiyiz" diye açanlara, her türlü tahrike rağmen cevap vermemeyi yeğlemiştir."

Sözü edilen meşhur Cemal Nalga olayıdır. Bir "hazırlık" maçında bile olsa arkadaşının formasıyla sahaya çıktığı için Galatasaray'a verilen cezaya itiraz edilmemiştir. Böyle bir olayda bile; resmi sitelerinden açıklama yapanlar; şampiyonluk kutlamalarında "biz bize yeteriz" diye caka satanlar; şimdi sadece Türkiye'nin değil; dünyanın gözüne baka baka "siz bize yetin, yetişin" kampanyası yürütüyorlar. Cemal Nalga olayının sonuna kadar takipçisi olanlar; bugün kendi hatalarının takip edilmesinden irite oluyorlar.

Adını daha önce hiç duymadığım bir kişi; fenerbahçe Yöneticisi sıfatıyla gazetelere televizyonlara çıkıp; "8 takım iddianamede; hepsi küme düşsün, o zaman Galatasaray belki başarılı olur" diye "laf sokuşturmaya" çalışıyor. Acizin adaletle imtihanı bu olsa gerek! "Ben yapmadım, biz yapmadık" diyebilecek bir babayiğit yok meydanda! Bu değişikliğin ilerde "emsal" gösterileceğinden; UEFA ve FIFA'nın bence en az 5 yıl tüm uluslararası müsabakalarından men edeceğinden habersizmiş gibi davranıyorlar. TFF başkanının UEFA'dan kiminle görüştüğü ve onay aldığı henüz bilinmiyor. Ancak "sözde" onayla koca genel kurula gidip de madde değiştirmek saçmalıktır. Kaldı ki bu konudaki standartlar bellidir. Şikeye gözyumarsanız; görmezden gelirseniz; ne kadar onay alırsanız alın; sizi de başkaları görmezden gelir! Nitekim tecrübe ettik ve yaşadık!

TFF tüm yetkilerini Kulüpler Birliği'ne; dolayısıyla Aziz Yıldırım ve tayfasına bırakarak; Türk futbolunu ve adaleti şike canavarının önüne yem olarak atmıştır. Ne yazıkki; bu ortamda en doğruları söyleyen; kimseye laf sokuşturmayan Galatasaray Spor Kulübü Yönetimi de "tu-kaka" olarak gösterilmeye çalışılmıştır.

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen "asil" tavrını sergilemekten imtina etmeyen Galatasaray Spor Kulübü Yönetimine; taraftar olarak teşekkürü bir borç biliyorum.

Ve biz de taraftar olarak; hakkımızda ispat edilecek en küçük hatanın; en ağır şekliyle cezalandırılmasını, bu cezaya boynumuzu eğerken hiç kimseye "laf sokuşturmaya" çalışılmamasını; gerek yönetim, gerekse taraftar olarak "biz yaptıysak onlar da yaptı" denilmemesini, bir kişi için yasanın değiştirilmeye kalkışılmamasını, kimseye dilencilik yapılmamasını, sırf yayıncı kuruluş para kazansın onu da futbola aktarsın diye "ayak" yapılmamasını... Tüm Galatasaray camiasından rica ediyorum!

Adaletin; şikeye kurban edildiği, yılın bu son günlerinde; herkese "adil, şikesiz, pisliksiz" bir yeni yıl dilerim..

Selametle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok enteresandır, başbakan FB li, TFF başkanı FB li, UEFA temsilcimiz FB li, şike soruşturmasını yürüten savcı FB li, medyanın büyük bölümü FB li, Fenerbahçe cumhuriyetinde yaşıyoruz ama gün geçmiyor ki FB li MB yazarları ve medya yazarları komplo teorilerinden bahsetmesinler. Ben FB gibi asırlık bir camianın böylesine acz içine düşebileceğine hiç ihtimal vermezdim ama hayatta her şey mümkünmüş. Yaşananlara suçluluk telaşı diyorum. Umarım bu pislik bir şekilde temizlenir ve futbol yine futbol olur. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 21.01.2012 23:42
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim Mustafa Bey; az önce girdiğim blogları takip etmenizi; yayınlandığınızda okumanızı öneririm.. Sanırım ne kadar ortak fikirlerimiz olduğunu daha iyi göreceksiniz..  25.01.2012 17:05
 

TÜRK FUTBOLU para için harcanıyor. Yayıncı kuruluş zarar etmesin diye play-off yapılıyor. ETİK KURUL " ŞİKE VAR " diyor ama ŞİKE YAPAN takımlar hala maç yapabiliyor.Bunlar herkesin bildiği ama Fenerbahçe'lilerin asla kabul etmediği gerçekler...Ama ALİ ŞEN 31 Aralak'da " Şenes Erzik ve Mehmet Ali Aydınlar olmasa küme düşmüştük " diyor ve Fenerbahçe'den ses çıkmıyor. Herhalde bunu Ali Şen'e Galatasaray söyletmedi. Ortada şike var ama ceza verecek adam yok. Herkes topu taca atıyor.

UĞUR BOZDOĞAN 
 15.01.2012 22:27
Cevap :
ne diyebilirizki; 70 milyonun; hatta uefa'nın gözü önüde traji-komik bir oyun oynanıyor. Gerçeği söyleyen tek kurum olan Galatasaray onuncu köye yollanıyor; UEFA önce kolumuzu kesti; şimdi bütün takımları men edecek Avrupa'dan.. Fenerlilerin sandığının aksine bu operasyon en çok Galatasarayı vuracak.. Yapılan onca transfer boşa gidecek.. Ama olsun; yeterki yayıncı kuruluş para kazansın dimi :(  17.01.2012 10:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 27.01.09
 
 

Elektronik ve haberleşme mühendisiyim. Galatasaray taraftarı; evli; 1 erkek çocuk babasıyım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster