Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
200
 

Galatasaray şampiyon

Galatasaray şampiyon
 

Fatih Terim' Şampiyonluğu hayırlı olsun! Tıpkı bundan öncekiler gibi.


Fenerbahçe Gençlerbirliği  maçını kaybederek ligde şampiyonluk iddiasından uzaklaşmıştır. Galatasaray’ın şampiyonluğu hayırlı olsun. Biz bu duruma nasıl gelindi, son birkaç aydır neler oldu onları irdeleyeceğiz.

Haftalardır Galatasaray camiası “Önümüze kesecekler, şampiyonluğumuzu engelliyorlar, hakemler FB’ye çalışıyor, kapalı kapılar arkasında tezgah hazırlanıyor nakaratları arasında (her zaman yaptıkları mağduriyet masalları) 2012-2013 sezonunu şampiyon kapayacaklar.

Gs-Mersin  maçında ortaya konan senaryo aynen gerçekleşti. Fatih Terim ortalığı ayağa kaldırdı. Maç bittiğinde zavallı Mersin öyle bir hale gelmişti ki zavallılar sudan çıkmış balık bile onlardan daha iyi durumda olurdu. Ahlak, onur, sportif centilmenlik hepsi ayaklar altındaydı. Varsa yoksa ne olursa olsun GS şampiyon olacaktı. Bunun  içinde her şey mübah, her şey yapılabilirdi. Nitekim yaptılar da. Gs için geçerli kural şudur. Gs varsa Türk futbolu var aksi takdirde yerlerde sürünsün önemli değil.

Yıllar önce efsane Beşiktaş başkanı Süleyman Seba 8-0 lık Ankaragücü-Gs maçı sonrası “Şerefsiz birincilikler yerine bize şerefli ikincilikler yeter” demişti. Demek ki yirmi yıldır değişen bir şey yok.

Aylardır Hıncal Uluç önderliğinde medyada sürekli Gs ağlamaları yer aldı. Yaptıkları her şey abartılarak medyada yer aldı. Fb’nin yaptıkları ise göz ardı edildi.

Sırayla gidelim.

Şampiyonlar liginde guruplarda Mancester Unıdet’in c takımını zar zor 1-0 yendiler. Gurupta işi bitmiş yedek takımla sahaya çıkan Braga’yı yendiler.Fb’nin yazın deplasmanda 4-1 yendiği Romen takımından daha kötü bir takım olan clup Bruj yenerek guruptan çıktılar.Aman Allah ortalık ayağa kalktı.Ne destanlar yazıldı ne destanlar. Üstelik şansları yaver gidiyordu. O zamana kadar kendi guruplarında tek yenilgi almayan Schlalke takımının 6-7 oyuncusu cezalı veya sakattı. Çeyrek finalde eşleştiler. İstanbul’da yenemediler. Deplasmanda öyle bir ikinci yarı oynandı ki. Evlere şenlik. Tek yönlü bir maç. Topta girmeyince girmiyor. Gs fatih Terim balı ile yarı finalde. İlk maçı es geçiyorum. Real Madrid ihtiyacı kadar olanı attı.İkinci maç ise Ahmet Çakar’ın dediği gibi öyle bir 60-80 dk.arası oynandı ki sormayın gitsin.İnsanın aklına türlü türlü kuşkular geliyor. Real Madrid resmen kıyak geçti.3-2 Sonuçla Gs şampiyonlar ligine veda etti. Ama Gs’li basın işi öyle bir abarttı ki

Destan üstüne destan yazıldı.

Galatasaray camiası da bunu hemen iç malzeme olarak kullanmaya başladı. Ağlamalar sızlamalar gırla. Kapalı kapılar arkasında yazılan senaryolardan bahsedildi. Önlerinin kesilmesinden bahsedildi. Hakemlerin Fatih Terim düşmanlığı dillendirildi. Her maç hakemler öyle bir baskı altına alındı ki maç içerisinde Gs futbolculara dokunmak,onlarla ikili mücadeleye girmek neredeyse yasaklandı. Hele son Elazığ maçında Elazığ kalecisi ile Bilica’nın yaptıklarını gördükten sonra söylenecek söz bulamıyorum. Düşünün ki FB rakip kalecisi ve stoberi aynı hataları yapsa adamlar kesin şikeden yargılanırlardı. Sonuç Gs şampiyon.

Fenerbahçe’ye gelince Marsilya sıradan takım oldu bir anda. Bayern Münichi yenen Bate ise zaten sıradan takımdı. Çek takımı ise futbol takımı olup olmadığı bile belli değildi. Sanki sokaktan toplama takım. FB maçına kadar önlerine gelen takımı yenmeleri çeyrek finale yenilgisiz gelmeleri falan hiç sorun değil.

Hele İtalya liginde her yıl ilk 5’e oynayan Avrupa maçlarında önüne gelen takıma 3-4 çekmiş lazio için söylenenler tam bir komedi. Kısaca FB kimle oynarsa oynasın o takım tu kaka. Aynı şey şimdi Benfica için yapılıyor. Defelarca Avrupa da final- yarı final oynamış takımı bile mahalle takımı ayarına indirdiler ya pes demekten başka söylenecek söz yok. Aynı ligde Galatasaray’ın 1999-2000 sezonunda Avrupa liginde şampiyon olurken oynadığı takımlar sırası ile şöyle. İtalya’dan Bologna, Almanya’dan Dortmund, İspanya’dan Mallorca İngiltere’den Leeds Unıted ve final Arsenal. O yılları bilenler hatırlar bu takımların hiç biri o dönem Avrupa’nın önde gelen takımlarından değil. Biraz Arsenal o kadar. Gerisi hikaye.

12 yıldır Avrupa da destan yazdık diye lanse edilen. Her seferinde Türk futbolunun başına kakılan ve yıllarca içerde bu başarının! ekmeği yenilen neredeyse Gs dışındakileri bıktıran başarı işte bu.

Türk futbolunun şımarık çocukları ağlaya sızlaya bir kez daha isteklerine kavuştular. Fatih Terim iki yıldır takımın başında. Gs’nin hala nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilen var mı peki. Düşünün ki en iyi futbolcusu 35 yaşında ki Drogba. Futbolcuya dayalı bir anlayış. Tipik Fatih Terim anlayışı.

Sakın üzülme Fenerbahçe, taraftarların da üzülmesin. Efsane Süleyman Seba’nın 8-0 lık Ankaragücü maçından sonra dediği gibi “Şerefsiz şekilde gelecek birincilikler yerine bize şerefli ikincilikler yeter”.

Ali İhsan UĞUZ

22.04.2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abi, yazında bir tek bu soruyu sormamışsın.. Bu soru yazında sadece bir detay.. Buna cevap vereyim: Fatih Terim'in bu açıklamalarını doğru bulmuyorum. Ancak bu açıklamaları hemen her sezon geriye düşünce Aziz Yıldırım'ın hatta Aykut Kocaman'ın da yaptığını hatırlatırım. Bir de Şekip vardı, mosmor oldu çekildi garibim.. Yazını tekrar oku istersen, kin, nefret, düşmanlık, fanatizm buram buram, klavyen hırs dolu.. Baştan sona inanamadan okuduğum bir yazıydı.. Sevgiler..

Bekir Gümüş 
 10.05.2013 20:40
Cevap :
Merhaba Bekir. Benim yazılarımı yıllardır takip ediyorsun. Yazdıklarıma fanatiklik deyip Fatih Terim'in açıklamalarını doğru bulmadığını söylüyorsun. O zaman bir farkımız yok demektir. Yazılarımda hep şunu savundum.Türk futbolu zaten hep kirliydi. Yani Masum değiliz hiç birimiz. Değişik yazılarımda aylar öncesinden şampiyonların belirlendiğini hatta isim vererek açıkladım. Yazdıklarım her seferinde doğru çıktı. Burada Bursanın, Beşiktaşın ve Gs ile Fb'ninde şampiyon oldukları yıl aylar öncesinden belirttim. Son iki yıl ise Fb cezalandırılıyor. Aklıs sıra bir takım güçler benim dediğim yere gelmessen zor şampiyon olursun diyerek gözdaği veriyorlar. Gs de bunu çok iyi kullanıyor. Gs'nin sütten çıkmış ak kaşık misali sanki 30 yılın bütün blançosunun Fb üzerine yıkmaya çalışması zoruma gidiyor. Aha denizli orada duruyor.8-0 Ankaragücü de orada. Süleyman Sebanın bize şerefli ikincilikler de yeter sözüde orada duruyor. Yani Masum değiliz hiçbirimiz.Saygılar  12.05.2013 14:41
 

Ali İhsan abi.. İnan bana okurken hayretler içinde kaldım, hayal kırıklığına uğradım.. Yorum bile yapmaya değmez bu yazına.. Yakıştıramadım da..

Bekir Gümüş 
 29.04.2013 8:21
Cevap :
Merhaba Bekir: Sana gücenmem, darılmam. Yorum yapmama na da saygı duyarım. Ama Gs'lilerden şu sorumun yanıtını alamadım.Aynı soru senin içinde geçerli. Soruma yanıtı verin özür dilemesini de bilirim. Mersin maçı esnasında Fatih Terim'in çıkardığı patırdı ve maçtan sonra yaptığı açıklamaların nedeni neydi. O zaman bir takım karanlık güçler kapılar ardında senaryo yazarak GS'nin şampiyonluğunu engelliyordu. Hakemler tarafından hani FB kollanıyordu. Ne oldu? O karanlık güçler birden bire vazgeçip Gs'nin şampiyon olmasına mı karar verdiler? Yazılan senaryolar hani nerede? Evet ortada bir senaryo var. Hayatı boyunca oynattığı hiç bir takıma sistem futbolunu oynatamamış tamamen futbolcuya dayalı ve kaos futbol savunucusu Fatih Terim yine birtakım etkili ve yetkili çevre ilişkilerini kullanarak Gs'yi şampiyon yaptı.Eğer Fatih Terim Türk futbolunu sadece Gs'nin başarılarına endeksliyorsa benim de doğal olarak bu sözü söyleme hakkım vardır.Ne dersin Bekir nerede o karanlık güçler?  06.05.2013 10:15
 

Lütfen yazı yazarken araştırma yapın diyemiyorum; görüyorum ki çala kalem "yellen yellen ipe düz" misali yazıyorsunuz.. Hiç olmazsa bilmediğiniz şeye "adını bilmediğim takım" diyin de havanız olsun.. Tüm bunları yazarken de keşke bu sene şampiyonlar liginden nasıl elendiğinizi; UEFA'da oynadığınız kaç takımın adını daha önce duyduğunuzu ve bu takımların son 10 yıldaki uluslar arası başarı(!)larını bir düşünüp öyle yazsaydınız.. Bu kadar acınacak hale düşmezdiniz en azından.. Real Madrid'in kıyak geçtiğini düşünebilecek kadar küçülmeyi bu yaşta nasıl becerebiliyorsunuz şaşırıyorum doğrusu.. Neyse; Allah hayırlı ömürler versin diyeceğim ama; bu dert de bu yaşta insanı tuttu mu bir kere, çok yaşatmaz malesef.. Geçmiş olsun..

Kemal Taşan 
 22.04.2013 14:25
Cevap :
Peki Kemal Bey bakalım son 10 yıla. 1)Marsilya:1999 ve 2004’de UEFA Kupası finali, 2006 ve 2007’de Fransa Kupası finali ve Fransa Ligue 1’de üç kez ikinci sırada bitirmiştir. Kupasız geçen bu dönemden sonra Marsilya 2010 yılında hem lig kupasında hem Fransa Ligi'nde zafere ulaştı. 2)Lazio:UEFA Kupası'nda 2002-2003 sezonunda yarı final oynamıştı. 3)Bate:Daha bu yıl şampiyonlar liginde İlk maçında Lille'i deplasmanda 3-1,ikinci maçında Alman devi Bayern Münih'i evinde 3-1 yenerek herkesi şaşırtmıştır. O Bayern takımı ki dün akşam Barselona'ya 4 çekti. Sanırım bu kadar yeter. Kendi yaptıklarınızı abartarak rakibin yaptıklarını küçümsemek Gs modeli olsa gerek.   24.04.2013 8:07
 

Yazık; acıdım size bu yazınızı okuyunca.. Akşam kimin ağladığınmı herkes gayet net bir şekilde gördü.. Her seszon devre arasında bir masal uyduruldu.. "Tescilli şike şampiyonluğunun" devre arasında "rakiplerimizin penaltıları irdelenmeli" diyen GS teknik direktörüydü tabi.. Geçen sene yine devre arasında "Güç dengeleri değişince hakemlerin de tavrı değişti" diyen Bitllis İdman Yurdu teknik direktörü.. Dün sahaya çıkan Gençlerbirliği takımında herkes 11 futbolcu var sanıyordu.. Oysa görünmezlik iksirini bulan Galatasaray yönetimi; bu iksiri Muslera, Selçuk ve Drogba'ya içirip Gençlerbirliğinin görünmeyen oyuncuları yapmıştı ve Gençler aslında 14 kişi oynadı.. "Şerefli ikincilik" diyorsunuz ya hani.. Onu bile olamadınız yıllardır.. Ne birincilikleriniz de şeref var ne de ikincilikleriniz de.. Kendi stadınızı yakarkan gördük; ne kadar şerefli(!) ikinci olduğunu..

Kemal Taşan 
 22.04.2013 14:18
Cevap :
Merhaba Kemal Bey. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Evet haklısınız Fenerbahçe Gençlerbirliği'ne hakkıyla yenildi. Dikkat ederseniz bu konuda tek kelime etmedim. Ama siz de bana yanıtları hava da kalan soruların hiç birine yanıt vermek bir yana yanından bile geçmemişsiniz.Mersin maçından sonra hani sizi şampiyon yapmayacaklardı. Fatih Terim bunu sezdiği için hakemlere küfür etmişti. Hani kapalı kapılar ardında tezgah çevriliyordu. Ne oldu birden bire her şey sütliman oldu birden.Bakıyorum kimse artık tezgahtan, karanlıklardan bahsetmiyor. Gs şampiyon olursa sorun yok eğer başka takım şampiyon olursa tezgah tezgah üstüne. Söylediklerimde haksız mıyım? Bugün Hıncal Uluç Sabah da açıklamış. Büyük Üstad demiş ki Şike de adı geçmeyen geçmişi temiz tek takım Gs diye. Demek ki Süleyman Seba şerefli ikinciliklerden bahsederken boşuna konuşmuş adamcağız. Haluk Ulusoy Döneminde gasp edilen şampiyonlukların haddi hesabı yok. . Bu ülkede Sezenin dediği gibi "Masum değiliz hiçbirimiz"  23.04.2013 9:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 2145
Kayıt tarihi
: 11.04.08
 
 

3 Ocak 1958 doğumluyum. S.Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Edebiyat ve sinema ilgim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster