Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1517
 

Galatasaray ve TFF nerede yanlış yaptı?

Galatasaray ve TFF nerede yanlış yaptı?
 

Bilindiği üzere Felipe Melo "rakibine tükürdüğü" gerekçesiyle BJK maçında kırmızı kart görmüş; ve daha dumanı üstünde olan "Meireless Tükürüğü" tartışmaları yeniden alevlenmişti.

Bugün, Brezilyalı futbolcu, yanında yönetim kurulu üyesiyle birlikte Tahkim Kuruluna giderek sözlü savunmasını verdi.

Bu yazı yazıldığı sırada henüz Tahkim kararı çıkmamıştı. Ama muhtemel beklenti cezanın 2 maça ineceği yönünde. Tahkim indirir indirmez orasını şimdilik bilemeyiz.

Olaydaki yanlışlara gelince;

Herkes Fenerbahçeli Meireles'in tükürüp tükürmediği konusunda 2 zıt fikirden birisini benimsedi süreç boyunca. Tüm bu "tükürük" mevzuları konuşulurken "el hareketleri ile yapılan küfürler" görmezden gelindi; kamunun gözünün önünden çalındı! Tahkim Kurulu belki de tarihinde ilk defa bir hakemini; "yalancının teki" olarak kamuoyunun önüne attı ve hakemin "yalan, düzmece rapor" yazdığını deklare etti! Evet açıklamalarda bu kelimeler yok elbette.. Ama çıkan karar da ister doğrudan, ister dolaylı olarak hep bu kapıya çıkıyor!

Tahkim kurulu, bu tarihi kararını alırken 6 saatten fazla zamanını görüntüleri inceleyerek geçirmiş.. Bu süreyi "adaleti sağlamak için mi", "FB'li futbolcuya ceza vermek/vermemek için mi", "birilerine hoş görünmek/görünmemek için mi" yoksa "birilerinin emirlerini yerine getirip getirmemek için mi" harcadığı konusunda da herkesin farklı farklı fikirleri olduğu muhakkak!

Peki bu kervan bu şekilde mi gitmelidir? TFF ve Tahkim, bugün "yalancı, üçkağıtçı hakem" sayısını 2'ye çıkaracak mıdır? Çıkarırsa Fenerbahçe nasıl bir açıklama yapacaktır? Çıkarmazsa, Galatasaray nasıl bir açıklama ile cephesini açacaktır? Bu konuda TFF ve Tahkim üzerlerine düşeni/düşmeyeni ne kadar yapmış, ne kadar inandırıcı olmuşlardır? Gördüğünüz gibi; 10bin kişiye sorulacak olsa bu sorular, "birbirinden farklı en az 50" cevap almanız garanti!

Bu yazıda Fenerbahçe'nin ilk olaylar sırasında yaptığı ya da yapmadığı doğru ya da yanlışları dile getirmeyeceğim.

Eğer TFF, baştan hakemini kimseye kurban etmemekte kararlı bir tutum gösterseydi; bugün belki Melo Tahkim'e gidemeyecekti! Çünkü yöntem belli; TFF hakemini her durumda korurdu!

Peki TFF üstüne düşeni yapamadı diyelim!

Bugün yüksek ihtimalle indirilecek olan ceza; bundan sonra görülecek her sarı ya da kırmızı kart için futbolculara Tahkim'in; yayıncı kuruluştan görüntü izlemenin; Tahkim'de 6 saat görüntülerin incelenmesinin, yalancı hakem sayısının artmasının, vs vs birçok şeyin kapısını açmayacak mı?

Hadi bunu da geçtim;

Akıllı bir futbolcu, geçmişte gördüğü bir kırmızı kart için tekrar dava açar, görüntüleri incelettirir, mahkemelerde haklı çıkarsa ne olacak? Yöntem bu değil mi? Hakemi boşver; yayıncı kuruluş en doğrusunu bilir! Yayıncı kuruluşun tüm görüntüleri verdiğini nereden bileceksiniz? Tüm görüntüler kameraların seri numaralarıyla kayedilmiyor sonuçta; edilse bile TFF'ye ben bu maça şu şu seri numaralı kameralarla gidiyorum; bütün görüntüleri de size seri numaralarıyla iletirim demiyor! Ama kendi atadığı, Uluslararası ünvan verdiği hakemine güvenmeyen TFF; görüntülerle hakemini yerden yere vurmaya meylediyor.

Galatasaray da yanlışı yapanlar kervanına katıldı!

Futbolcunun sene başından beri takıma hiçbirşey katmak istememesini geçtim çoktan.. O takımın kendi iç sorunu. Bana kalsa hiç alınmazdı bu sene; en azından bugünkü ücretinin %50'sine alınırdı ve zarar da büyük olmazdı! Bu tamamen ayrı bir konu!

Ancak Galatasaray bunu da hesaba katarak; olaydan kamuoyu gözünde daha da "büyüme" şansını ellerinin tersiyle iterek cezaya itiraz yolunu seçti!

İtiraz edilmeseydi ne olurdu?

Felipe Melo 2 maç daha oynasa 6 puan mı kazandıracak? 3? 2? 1? Galatasaray belki bu puanları yine kazanabilecek ama Felipe Melo yine en az katkı sağlayan olacak. Hatta ve hatta belki de Melo'ya rağmen kazanacak!

Neden itiraz edilir? Haksızlık mı? Tamam haksızlık diyelim! 4 ay sonra göndereceğin futbolcu; yıllardır yetiştirilen hakeminden daha mı değerli? Daha adil maçlara çıkmayacak mıyız bu şekilde yüceltirsek hakemlerimizi?

Bugün Melo'nun cezası indirilecek.. Hangi hakem bundan sonra kameraya güvenip de tükürene kırmızı kart verecek? Ya kamera görmediyse? Yöntem bu değil mi? kamera çektiyse tükürdün; çekemediyse tükürmedin.

Devam.. Hangi Galatasaray yönticisi ister "görüntüden korkan hakemin vermediği kırmızı kart sebebiyle takımının yarım puan" kazanmasını?

Ya da aynı gerekçeyle puanlar kaybetmesini? Öyle ya; bu görüntüler sadece GS-FB için değil; yeri gelecek bütün takımlar da bunu kullanmak, bu kapının ardına kadar açıldığını görmek isteyecekler. Ellere şapır şupur bana yarabbi şükür dedirtmeyecektir herhalde TFF!

Eğer FB'nin düştüğü hataya düşmeyip; GS yönetimi de itiraz etmeseydi...

Belki dün Çek Cumhuriyeti'ne yenilmezdik! Ne alaka demeyin; birbirimizi yerken, el alem gelip bizi çıtır çıtır yiyip, 5 ton moralini depolayıp gidiyor. Bizi de "Acaba Moldova'yı yenebilir miyiz" sorularıyla başbaşa bırakıyor!

Eğer Galatasaray itiraz etmeseydi! Melo ya akıllanır, geçen seneki futbolunu oynamaya başlardı; ya da Arap, Rus takımlarından birine gidebilirdi.

Galatasaray itiraz etmeseydi.. "Psikolojik üstünlükteki" mesafesini biraz daha açardı. "Biz böyle ufak şeylerle uğraşmayız; hakem ne dediyse odur; cezasını çeksin" der; elalem yerin dibine girerken kendisi "caka satmakta" zirveye çıkardı! Drogba ve Sneijder de üstüne çikolatalı çilek olurdu!

Ama yapmadı; Dorgba ve Sneijder transferlerinden daha büyük bir fırsatı kaçırdı!

Biz de Çeklere kuzu kuzu yenildik!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 554
Kayıt tarihi
: 27.01.09
 
 

Elektronik ve haberleşme mühendisiyim. Galatasaray taraftarı; evli; 1 erkek çocuk babasıyım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster