Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '13

 
Kategori
Fizik
Okunma Sayısı
4188
 

Galile,'Görmedim, duymadım, bilmiyorum.'Diyerek idamdan kurtuldu.

Galile,'Görmedim, duymadım, bilmiyorum.'Diyerek idamdan kurtuldu.
 

Bugün 19 Haziran. Tarihte bugün neler olmuş diye araştırırken bazı önemli başlıklar ilgimi çekti ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

19 Haziran 1846 Adolphe Sax Saksafonun patentini aldı. Gene bugün 1954 yılında Devlet Malzeme Ofisi kuruldu. 19 Haziran 1976 da Kanada'da idam cezası kaldırıldı. Öğrencilerimizi çok ilgilendiren bir tarih. 19 Haziran 2007 de Seviye Belirleme Sınavı yani kısa adı ile SBS ilk defa yapıldı. Ayrıca bugün Hırvatistan'ın Antifaşist Mücadele Günü.

Bence bütün bunlardan daha önemlisi bugün çok önemli bir olayı da simgeliyor. 19 Haziran 1633 de Engizisyon mahkemesi tarafından ölüme mahküm edilen Galile, Kopernig'in görüşlerini inkar etmek zorunda kalarak idam edilmekten kurtulmuş.

1564-1642 yılları arasında yaşamış olan Galile, İtalyan Fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filazof. Kopernig'in Güneş Merkezli Evren Kuramını benimseyen Galile, bu görüşlerinden dolayı Vatikan Kilisesi tarafından iki kere yargılanıp, öülüm cezasına çarptırılmıştır. Kilise dünya merkezli bir evren anlayışını benimsiyor ve Kopernik teorisini dine aykırı buluyordu. Tarihin en eski çağlarından beri dinin bilime karşı gelmesi sonucu oluşan bu olaylar bu konuda da kendini gösterdi ve Engizisyon Mahkemesi Galile'yi idama mahküm etti. Engizisyon mahkemesi bu teoremi inkar ettiği taktirde ölüm cezasının ömür boyu hapse çevrileceğini belirttiği Galile, sanırım can çok tatlı geldiğinden  'Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum.'diyerek idam sehbasından kurtuldu.

Modern Astronominin, Modern Fiziğin, Modern Bilimin atası sayılan Galile, idam cezası yerine ömür boyu hapse mahküm edildiği halde teoremlerini anlatmaktan vazgeçmedi. 1632 yılında Engizisyon mahkemesi tarafından tekrar yargılandı. Sanırım 1642 yılında öldüğü zaman Engizisyon Mahkemesi sürekli Güneş merkezli Evren kuramını dile getiren bu çıban başından kurtuldukları için çok mutlu olmuşlardır. Ne de olsa insanların kafasını bulandıracak bir kişi ortadan kalkmış oluyordu.

Yüzyıllar sonra  biz, Güneş Merkezli Evren Kuramınının doğruluğunu öğrenmiş,, Engizisyonun kötülüklerini, Galile'nin büyüklüğünü anlamış kişiler olarak bütün bu olayları birer masal gibi anlatıyoruz. Zamanında bir çok kişinin canına mal olmuş, çok acıklı bir masal olarak............  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Kardeşim, bilgilendirici bu güzel paylaşımınız için sağ olunuz.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.06.2013 19:27
Cevap :
Teşekkürler Sevgili Nahide Hanım. Sevgi ve saygılarımla  19.06.2013 20:58
 

Ne güzel!Bilgilendirmeniz için çok sağolunuz.Galile'nın başına gelinleri animsayınca,derisi yüzülen Nesimi geldi aklıma!...Karanlığın hayırsız oğulları hep aydınlığın oğullarını altetmeğe çaliştılar,çalışyorlar ,ama yine de kendi boralarına denk gelmekten kurtulamıyorlar...Elinize sağlık,sayın Gokoya...

Abbas Oğuz 
 19.06.2013 18:39
Cevap :
Teşekkürler Sayın yazar. çok haklısınız. Umarım herşey düzelir. Saygılarımla  19.06.2013 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster