Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
283
 

Galip

Galip
 

İki er çıktı meydane, ikisi de birbirinden merdane. Üste çıktım diye sevinme, alta düştüm diye yerinme, Pehlivan, pehlivan...

İyi de üste çıksam da, alta düşsem de, çıkanda düşen de benim. Üste çıktıysam sevinirim benim eserim diye. Alta düşersem yerinmem bir dahaki sefere derim. Alta düşmenin ezikliğini yaşamak, üste çıkmanın gayretini verir. Bu gayreti elde etmenin sırrı ise çalışmanın azminden geçer.

Çok çalışmak boşa çabalamak değildir. Esasında yatan planlı ve bilinçli kişilerin yardımıyla çalışmaktır. Temel olan ise gençliktir. Gençliğin verdiği hırs ve azmin önünde hiçbir şey duramaz, yıkılır, parçalanır gider.

Gençken elde edilen başarı, ileride bize ilham olur, yaşlanınca oturmasını bilende. Gençken törpülenen yürek, böbürlenir, yaşlanınca bilgiçliği ile. Yaşlanmasını bilende, bilgiçliği topluma hizmet ederken aktif hayat solar, mahsunlaşır.

Huzur olması gereken yerde eda ve selin, birazda gurur, yaşlıyı yapar bir canavar, eğer oturması gerekirken hareketlenirse. Hareketler yavaşlarken beyin gücü de o nispette azalır. Şayet otursaydı, beyin faaliyetleri de yerinde olup eğitirdi genç azimleri. Haşmetine haşmet katardı bilgiçliği.

Üste çıkmak gençlikte kaldı, sıra en üst basamak, iktidardır diye diye iktidarı da yerlerde süründürür iktidar hevesi, kendi istemese de. Üste çıkma hevesi ihtiyarda yapar bunaklık, üste çıktıkça batar, battıkça böbürlenir, aslında herkes nefret ederken.

Bilmez olur yaptıklarını, kısa ve küt çevresi onu desteklerken gençken yaptıklarını. Adı kalmıştır gençliğinden, esameti olmaz aslında kendinden. Bekler halk, artık ölse de kurtulsak diye. Halk da mutlu olacaktır yeni genç azmin gelmesi için. Heyhak, gelmedi zaman törpüsü ömrün, yaşlı için, bitemedi üstte olmanın sevinci, mağduriyet vardı mağdur olduğunu bilmese de. Kalmamıştı anlama kabiliyeti beyin hücreleri azaldıkça.

Üste çıktım diye sevinme, pehlivan. Alta olmanın onurunu ve yaşlılığın bilgeliğini yaşa doya doya, olması gereken gibi.

Keşke bilseydi, mağlup da sayılır galip bu yolda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 606
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

Hayatı farklı gözle bakmayı seven, haksızlığa tahammül edemeyen, olaylara sessiz kalıp yerinde mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster