Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
152
 

Galıvır Trevılız

Galıvır Trevılız
 

(İnsanların bir arada yan yana yaşamaları yanlış; ayrı yaşamalı birbirimizi istediğimiz zaman görmeliyiz)

Mecburen her gün karşılaştığım komşum Hasan efendiyi seviyorum ama bu karşılaşmalar beni sıkıyor; çünkü ben isteyince olmuyor. Canım burnumdayken Hasan efendiyle karşılaşmak hayatı çekilmez yapıyor. Hasan efendiler de o kadar çok ki. Dün amcaoğlumu gördüm. Dayım telefon etti. Amcam üç kere aradı. Komşum kapıyı çaldı. Sütçü sabah siiiiittt diye bağırdı. İşyerinde müdürüm beni çağırdı. Ve uzayıp giden bir liste. Bu bir kalıp. Değişerek her gün tekrar ediyor. En sevdiğin insanla karşılaşmak istemiyor yolunu değiştiriyorsun. Olması gereken nedir? Sen kimi ne zaman görmek istiyorsan onu o saatte göreceksin. İstemediğin hiç kimseyle yan yana ve beraber bulunmayacaksın. Nasıl olacak deme; akıl üretir. Sen yeter ki düşün. İsteyerek, bekleyerek, arzu ederek büyük bir şevkle görmek istediğine gideceksin. Su içmek için sizin mahalleye gelmişse, ayda yılda bir yolda karşılaşmışsan zaten sürpriz olur, tatlı olur. “Dün yolda Hasan efendiyi gördüm” Bugün de gördüm ve öncesi gün de görmüştüm. Ben 56 senedir Hasan efendiyi görüyorum. Adamın kaç tane saç telinin ağardığını bile biliyorum.

Ya şimdi okuyanlar bıyık altından gülecekler ama benim manyak aklım dünyanın ve insanlığın bu yerleşim ve yaşayış şeklini mantıklı bulmuyor. Hasan efendiyi 56 yıl boyunca her gün gördüğüm bir hayat olabilir mi ya! Üstelik Basan efendiyi de hiç görmüyorum. En sevmediğiniz lanet herif bile istemediğiniz zaman karşınıza çıkacak! Ya tövbe hâşâ yaratan bu kadar akılsız olamaz. Bence o doğru yarattı biz yanlış yapıyoruz.

Kardeşim bu âlemde milyarlarca yıldız yok mu? Ve en küçük yıldız dünyadan bile büyük değil mi? Bir kere şunu bilin ki uzayda bizden başka canlı yok; bilim adamları bu konudaki çalışmaları kessinler. E Tanrı milyarlarca yıldızı sizce niye yaratmış olabilir? Efendim, diyorum ki evren bizim için/bize göre planlı yaratıldı. Böyle bir gezeğene sıkışmak değil milyarlarca yıldıza dağılacağımız hesaplandı ama insanoğlu bunu düşünemedi. Aslında kutsal kitaplarda “yerleri ve gökleri sizin için yarattık” ayeti üzerine yeryüzünün Aristoları bu arayışı başlatmalıydı.

Bu, fantastik bir yazı ama düşünen akıllar için bazı gerçekleri içinde saklıyor olabilir. Yani demem o ki biz 7 milyar insan dünyaya sıkışıp bir birimizi yiyeceğimize yıldızlara dağılacaktık.(Ya da dağılacağız, yani sürecin henüz başındayız, kıyamete belki daha trilyon yıl var) Buradan hareketle birlikte yaşamamız bizim bir yanlışımız ya da mecburiyetten yaptığımız şey olabilir. Ben 56 yıl boyunca 56 bin kez Hasan efendiyle karşılaşmışım. Yaratan bunun saçmalığını bilmiyor mu? “Değiştir” diyeceksiniz ama dünya benim değil ki istediğim yerde yaşayım. Hadi bir mekân değişikliği, New york’da otel dünya para. Zaten hayat pahalı. Bazımız para gitmesin diye tuvaletini bile tutuyor. Şimdi kalkıp her gün bir yere seyahat, biz Galıvır Trevılız mıyız?

Yani milyonlarca insan aynı evde, aynı şehirde, kıç kıça, dip dibe… Selam hello diyerek, birbirimizi yiyerek… Bu dünyanın kanunlarını kim yazdı bilmiyorum ama hayat böyle olmamalı. Bugünün şartlarına göre insanların topluluk halinde yaşamaları gerekiyor. Çünkü herkese ayrı hizmet götürmek mümkün değil. Yani dünya, evren, insanlık ve de hayat böyle yaptık böyle oldu ama böyle olmayabilirdi. Beyin jimnastiği yapmıyoruz. Aynı kişiyi bin defa göreceğin bir hayat bana mantıklı gelmiyor. Bir şey düşünüp bulamıyorsak bizim suçumuz. Bu mantıksızlığın bir açıklaması olmalı.

Zaruretler, kar avantaj hesabı, şöyle yapsak daha iyi olur yaklaşımları rasyonel insana göre değil. Yeryüzünün kralıyım; mazeret tanımıyorum. Gerekçe dinlemiyorum. Bir şey nasıl olması gerekiyorsa öyle olacak. Bu ne ya! Şurası uymadı böyle yapalım, burası neden böyle hay aksi! Keşke şöyle olsaydı. Böyle de olabilir miydi acaba. Aptal insan türküleri dinlemek istemiyorum! Şimdi yazdık yazımızı. Dedik demek istediğimizi. İnsanların bir arada toplu halde yaşamaları doğru değil. Başka nasıl olur diyorsanız, bilmiyorum.

Evlerimiz yan yana, pencerelerimiz birbirine bakıyor. Karım güzel, param var; onun yok. Başarılıyım, iş yapıyorum tezgâhı bozuluyor. Siyaset miyaset, borç morç, yaptıydın ettiydin… Velhasıl kelam, pırasaynan kelem sanki yaşamak için değil kötülük için bir araya geliyoruz. Birbirini tanımayan, bilmeyen insanlar birbirine ne yapar? Hiçbir şey. Demek ki bütün kötülüklerin nedeni toplu halde yaşıyor olmamızdır.

Hiçbir sorunun olmasını istemiyorsanız insanlar birbirinden uzakta tek tek yaşamalılar. Tanrı bunu düşünerek bizler için milyarlarca âlem yaratmış ama dünyalılarda bunu anlayacak akıl nerede! Çünkü bu yazıyı bir ordinaryüse okutsanız önce güler, sonra buruşturup kı… ını siler. O zaman cevap verin bana, milyarlarca galaksi ne için yaratıldı? Yani şimdi milyarlarca dünya varken biz 7 milyar insan dünya denilen bu küçük gezegende bir karış toprak için savaşıyor, ölüyor, öldürüyoruz.

Nur Yılmaz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, çok güzel bir deneme ve gerçekler... Selamlar...

Mesut KARİP 
 28.11.2012 11:47
Cevap :
Teşekkürler selamlar.  28.11.2012 19:27
 

Kıymetli Kerim Korkut: Beni Galıvız ile Trevılız la kandıramasın,ben Hasandan, sütçüden,üfürükçüden,tükürükçüden anlamam,Balkondan,pencereden ,altan,üsten, yığınaktan,Kerim Korkut'un manyak kafasından da bir şey anlamam beni ağlatmadan bana acele "" Ademin sevapları,bademin günahlarını bulunuz"beni çocuk gibi ağlatmayınız..Şaşırmışsın Korkut sana bu aylarda bir şeyler oluyor, yazının başlığı giriş ne kadar güzel ortası cacık bağlamı hoşaf, ayrıca defalarca arz ettim,Yaradan için böyle sözler yazma hala inatla yazıyorsun,bunun cezası çok ağırdır,bir kaç kez daha düşün bir yazıyı kabul ettirmek için Allah'ı sıfatlarla karıştırma.Allah senden akıl fikir almasın..Yazını hiç beğenmedim Adem ile badem daha güzeldi.

Mehmet Burakgazi 
 23.11.2012 20:32
Cevap :
Samimi yorumlarınız bizleri çok memnun ediyor şairim.Öte yandan bu değerli kişiyi merak da ediyoruz.Büyük zahmetler ederek yazılarımıza yorum yapan bu yürek adamı kimdir acaba?  25.11.2012 4:47
 

"Modern Hayat Köleliği" yazımı okudun mu? Böyle rutin hayatlar nereye kadar değil mi?

Şükran Okyay 
 23.11.2012 14:43
Cevap :
Yazını okudum. Güzel olmuş gerçekten.Ama nerelerdesin arkadaşım hiç görüşemiyoruz.  23.11.2012 18:50
 

Kerim bey, bu blog tutar..:) Ben çok sevdim. Çok etkilendim. bir sürü cümlenizi not aldım izninizle, konuya yakın yazılarda çıkabilir benden, size haber ederim. Gerçekten düşünmemiz lazım. gerçekten aynı kişiyi 56 senedir görmememiz lazım yani her hangi bir nedeni yoksa. Çok teşekkür ederim .

DuyguCan 
 23.11.2012 12:13
Cevap :
Teşekkürler ederim.  23.11.2012 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5483
Toplam yorum
: 14044
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 651
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster