Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1801
 

Ganglion da neymiş?

Ganglion da neymiş?
 

Sol kolumdaki uyuşukluk ile uyandım bir sabah. Ve fındık tanesi büyüklüğünde bir şiş vardı bileğimin iç tarafında. Aaaa dedim bileğimin üstüne yattığımı düşünüp morardığını sandım ilk önceleri.
O şişlik bi kaç gün sonra kendiliğinden kayboldu. Yaklaşık bir ay sonra tekrar çıkınca internetten araştırayım dedim ve Ortopedi Uzmanı Sn Prof.Dr. Şeref Aktaş'a ait yazıyı okuyarak bilgi sahibi oldum ve siz değerli milliyetblog ailesiyle paylaşmak istedim.


EL BİLEĞİNDE GANGLİON (EL BİLEĞİNDE ŞİŞLİK)
Ganglion, el bileği eklem kapsulunden ya da tendon kılıfından kaynaklanan içi sıvı dolu kesedir. Ganglionun içindeki sıvı yoğun kıvamlıdır. El bileği ganglionları, tümöral yapılar değildir, vücudun diğer yerlerine yayılmazlar. Ganglionun içindeki sıvı, eklem ya da tendon kılıfındaki sıvı ile aynıdır.Zaman içinde sıvı jelatin kıvamının alır.
El bileğindeki şişlik ganglion dışında bir şey olabilir mi?
El bileği sırtındaki şişliklerin büyük kısmı ganglion olsa da bir ortopedi uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Bazen lipomlar, kemik çıkıntılıları ve diğer yumuşak doku kitleleri benzer görünüm verdiklerinden gerekli durumlarda ultrasonografi ve/veya MR tetkiki yapılabilir.
El bileği ganglionları neden olur?
El bileği ganglionlarının neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber; el bileklerine aşırı yüklenen, devamlı klavye kullanan sekreterler, yazılımcılar ve bankacılarda, müzisyenler ve örgü örenlerde sıktır. Eklemin ya da tendonun zayıf ya da zayıflamış kesiminden fıtıklaşarak keselenme şeklinde olduğu ve içinin sıvı dolduğuna inanılmaktadır.
El bileği ganglionları nasıl tedavi edilir?
El bileği ganglionları eğer ağrı yapıyorsa, ağrılı devrelerde antiemflamatuvar ilaçlar ve el bileği splintleri kullanılır. Bu tedavi ile ganglionda küçülme görülebilir. Bazen düşme ya da el bileğine direk gelen darbeler sonucunda kese patlayarak kaybolabilir. El bileği splinti yada ilaç tedavisine rağmen süren şikayetlerde ganglionun içindeki sıvı bir enjektörle çekilebilir. Bu durumda tekrarlama belli oranda görülür. Tüm bu tedavilere rağmen süregelen ve hastaların günlük yaşamlarını etkileyen ganglionlarda cerrahi tedavi uygulanır.
El bileği ganglionlarında cerrahi tedavi nasıl uygulanır?
El bileği ganglionları cerrahi tedavi ile çıkarılan hastalar, hastaneden aynı gün çıkarılabilir. Sıklıkla, kolun uyuşturulması şeklinde lokal anestezi ile yapılır. Cerrahide, kistin tendon ya da eklemden kaynaklandığı yer bulunur ve ganglion cerrahi olarak çıkarılır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 3148
Kayıt tarihi
: 20.04.12
 
 

 Sağlıklı bir yaşam insana sunulmuş en güzel armağan. Ve sağlıklı bir bedene sahipsen şükür et, s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster