Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
156
 

Garip Çocukluğum

    Geçen gün ormanda gezinirken, bir koyun sürüsüne rastladık, eşimle. Yanlarında da bir eşek. Belli ki çoban yoruldukça, onunla idare ediyordu. Eşeklerin bisküviyi çok sevdiklerini, çocukluğumdan bilirim. Hemen elimdeki yulaflıdan hediye ettim. Ben mülkiyet kavramını çıkarana saydırırken,  terapi etkisi yaratmıştı,  karşıma çıkan bu eşek. Işık hızıyla çocukluğuma gittim. İki yıl Samsun'un Teknecik köyünde yaşarken, Nuh'un gemisinde yaşar, gibiydik.  Kaldığımız evin altı ahırdı.  Merdivenlerden çıkarken, neredeyse hepsine selam veriyorduk. Bize açtıkları tek odada nasılda mutluyduk. Geceleri ninni gibi geliyordu, sesleri. At arabaları, öküz arabaları vardı, burda. Ne çok sevmiştim, o kuyrukta tıkır, tıkır gitmeyi. Kazlar   o kadar çoktu ki burda, dönerken getirmiştim, Trakyaya da. Babam kıramamıştı, beni. Otobüste kaz da getirtmiştim.  itinayla sabır deneyimi yaptırmışım,  onlara.

     Kendi evimize döndüğümüzde babam bir kaç ay içinde, tüm hayvanlardan edinmişti. Çocukluğumda at, inek, koyun, eşek, köpek, kedi, tavuk, horoz, tavşan, keçi vb. hayvanlara ev sahipliği yapan bir ailem olduğu için minnet duydum, o anda. Nasılda yeni doğan kuzuları peçkanın arkasındaki kutuda ısıtırdık. Hava çok soğuk olurdu, o zamanlar burda. Gerçi şimdi de soğuk ama kar, kış ta pek kalmadı, buralarda. Kapı boyunca kar yağardı, o zamanlar Mahya'nın eteklerinde. Ne günlerdi, be.

    Hele o kavanozlar da beslemeye çalıştığım, hayvanlar. Solucanlara bayılırdım. Elimden keser eksik olmazdı, bu yüzden. Solucan çeşitlerini keşfetmiştim, adeta. Elimde onları inceler, düşüncelere dalardım. Nasıl da sıkışıp, tekrar açılıyorlardı. Hayran, hayran bakardım. Uğur böceklerini toplamak için, erkenden kalkar,  bahçedeki çilek yapraklarını araştırırdım, önce. En çok çilek yaprağını seviyorlardı, herhalde. Ekin zamanı traktörün içinden,  ambara teneke ile ekin  taşırdık. Ben genelde teneke dolduran olurdum. Böylelikle ekinin içinde ki çekirgeleri kavonazlarıma biriktirirdim. Bacaklarımı ekinin içine daldırmak, nasıl da hoşuma giderdi. Ah bide ambarın içinde olgunlaşmaya bıraktığımız armutlar. Bulmaca çözmek gibiydi. Bulana kadar rahat durmazdım. Ağzmı şapurdatarak nasılda yerdim. Çekirgeler diyordum, dimi... Sanırım bir çekirgede bendim.

   Kavanoz kapaklarını deler, içlerini hayvanlara göre şekillendirirdim. Solucan kavanozlarını toprakla, uğur böceklerinin ki çilek yapraklarıyla, çekirgelerinkini   de ekinle doldururdum. Çekirgelerin hareketlerini kısıtladığımı farkettiğimde onları salıvermiştim.

    Komşunun yavrulayan tavşanından bana da iki tane vermişlerdi. Evin içine onlarıda sokunca annem epey sinirlenmişti. Nasıl da zıplamışlardı, koltuklarda. Annem gülümsemişti.  Sundurmada bakarım, anne dediğimde  izin çıkmıştı, iki griye.

    Yatılı okula bile solucanlarımı götürmüştüm. Yastığıma koyar, onları sever, sonra uyurdum. Allah' ım nasıl bir kafaya sahipmişim hala anlayamıyorum. Fakat çoğu insanın solucan kadar, hizmette olmadığının çok iyi farkındayım.

    Sevgili eşek ne iyi geldin, bana. Bu yüzden elinden keseri bırakmayan beni, Aççe yengenin fotoğraflık eşeği, seviyorum hayat seni. Tüm incittiğim hayvanlar affedin beni. İncitmek değildi, benimki keşfetmekti...

    Hala kırk yaşında çekirge görünce yerlerde, onları fotoğraflamak için sürünen biriyim ben. Affettiniz dimi?

    Jale Kasap

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eşeklerin bisküviyi sevdiklerini bilmiyordum, hatta bisküvi yediklerini de

Kerim Korkut 
 28.02.2019 8:39
Cevap :
Evet birde sade çubuk kraker..taylar ve atlarda peynir şekeri sever   28.02.2019 13:31
 

Ne güzel doğayla iç-içe bir çocukluk; kıskandım doğrusu...

ERIC VAN BUYTEN 
 27.02.2019 16:23
Cevap :
Evet şanslıydım.. çok teşekkür ediyorum   27.02.2019 21:16
 

Jale Kardeş şu sizin öykülerinize bayılıyorum.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.02.2019 20:22
Cevap :
çokk çoook teşekkürler ablacım..inanın bende sizin yorumlara bayılıyorum..yorum aldıkça yazmak daha mutlu ediyor..sevgiler  25.02.2019 22:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 443
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 260
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster