Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1021
 

Garip dünya

Garip dünya
 

Bu gün biraz siyaset ve biraz tarihle ilgili yazmak istiyorum. Düzenli olarak internetten her sabah tüm gazeteleri okuma fırsatım oluyor. Bu günkü manşetler, Avustralya'da bir gazetenin Atatürk'le ilgili karikatürüyle doluydu.

Geçen hafta Avustralya maliye bakanı, Atatürk'ü öven demecinin ardından, bu demeci protesto amaçlı yapılmış bir karikatür bu, ayrıca, Ermeni soykırımına atıfta bulunan bir karikatür.

Avustralya'nın tarihi geçmişine baktığınız zaman, yakın zamana kadar bir İngiliz sömürgesi olduğunu, daha sonra da İngiltere'deki ne kadar hapishane kaçkını varsa yollandığı bir sürgün yeri olduğunu görürüz. Aynı zamanda da, yurdumuzun Kurtuluş Savaşı sırasında en trajik konuma düşen toplumudur Avustralya.

Avustralya bir karma toplum olduğundan, Amerika Birleşik Devletleriyle benzerlik sağlamaktadır, yani bu iki toplumda toplama yani devşirme bir ırktır.

Türkiye yüzyıllarca konumu ve yapısı itibariyle gözönünde olmuştur, bu dünyanın son gelişmeleriyle daha da önem kazanmış pozisyonda.

Dünya üzerinde, insanlar hızla çoğalıyor, kaynaklarsa hızla azalıyor sonuç; her toplumun kendine göre çözümleri var, bazılarıysa bunu başka bölge ve toplumlara saldırarak yapıyor. Örnegin U.S.A dünya polisi görevini gönüllü üstlenerek, tüm dünyada cirit atıyor, Vietnam, Kore, Afganistan, Güney Amerika, Orta Doğu, daha bilinmeyen pek çok bölge.

İnsanın yapısında kin vardır, unutmaz acılarını, ne kadar gömsede içine derinliklere, güçlü olduğu bir anada çıkarır tekrar ortaya. Tüm ırkların, toplumların yüzyıllar içerisinde birbirleriyle, sıkıntıları olmuş, kendilerine düşman belledikleri toplumlar oluşmuştur. Almanlar neden Yahudileri yok etmeye çalıştılar? Bugünkü Amerika neden Amerikan yerlilerini sindirdi? Avustralya Aborjinleri nerde?

Bu sorular sürer gider, toplumlar her daim, tetikte olacaklar, barış evrensel barış bence hayal, insan insan olduğu müddetçe, fikir üretebildiği, düşünebildiği, ihtiyaçlarını karşılamayı istediği müddetçe, savaşlar olacak, ne yazıkki, birileri birilerinin değerlerine saldıracak ama en kötüsü, toplumların bu saldırıları körülediği ve alevlendirdiği.

Çocuklarımıza bir cennet bırakalım derken, başkalrının cennetini cehenneme çevirmeyelim, değerlere saldırı toplumları kışkırtır, ipleri gerer, ki saldırılan insan "Yurtta sulh,cihanda sulh "diyebilecek kadar çağdaş ve ileri görüşlü bir liderse, sözlerinize, çizdiklerinize dikkat etmeniz gerekir, sanatla hoşgörü eleledir ama hoşgörüde bile saygı vardır.

Bizler burada, savaş için gelmiş dedelerinize bile saygı duyuyorsak, ki saygı karşılıklı olduğunda daha medenidir, medeniyet sınırlarını aşmamak gerekir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçerden ve dışardan öyle yoğun faaliyetleri var ki Atatürk düşmanlarının aklım ermiyor. Dış güçlerin amaçları belli: karışıklık çıkarıp,geçmişin intikamını almak, Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmek.Peki ya içimizdekiler? Önderlik ettiği Kurtuluş Mücadelesi, bağımsızlığını kazanma yolunda savaşan ülkelere örnek olmuş, zorluklar, fedakarlıklarla, hep birlikte kazanılan bir özgürlüğün eseri olan Cumhuriyet rejimini kurarak:''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' diyen, ''Kendini savunma zorunluluğu dışında savas cinayettir'' ve '' yurtta barış, dünyada barış'' sözleriyle dünyaya barış mesajları veren ve buna her zaman sadık kalan Mustafa Kemal Atatürk'ü neden sevmez, unutturmaya, asılsız yalanlarla lekelemeye çalışırlar. Fırsat vermemek için mücadele etmek gerekir düşüncesindeyim içerdekiler ve dışardakilere....Gr.üz.

Tuğba 
 01.10.2006 20:40
Cevap :
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum,durumun hassasiyetinin farkına varıp gerekli tedbirleri almamız gerek,,,teşekkürler,  29.10.2006 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1260
Kayıt tarihi
: 26.08.06
 
 

İstanbul doğumluyum, ilk ve orta okulu Adanada okudum, liseyi yine İstanbulda tamamladım, daha sonra..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster