Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2226
 

Garip Şiirler Antolojisi

Garip Şiirler Antolojisi
 

Garip Şiirler Antolojisi/1958


Kitaplar Arasında:

GARİP ŞİİRLER ANTOLOJİSİ

Garip Şiirler Antolojisi 1958 yılında Ümit Yaşar Oğuzcan tarafından hazırlanmış ve Bilgi Kitabevi yayınlamıştır.Alışılmışın dışında rahat söylemlerle gün ışığına çıkan bu şiirler o yıllarda okuyucular tarafından garip karşılanmıştır. Bu şiirleri ilk söyleyenler başta Orhan Veli olmak üzere, Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday’ın şiirlerini düşünerek bunların söyledikleri şiirleri “Garip” adı altında yayınlamalarından dolayı; Garip Şiirler olarak algılanmaya başlanmıştır. 1950 ve bu antolojinin yayınlandığı 1958’den bu yana köprülerin altından çok sular geçti. Geçti geçmesine de, o yıllarda bu gibi şiirler hakkında yazar ve şairlerimiz neler düşünmüşler bakalım.

“…Bugünkü modern şiir, eski şiirden çok daha derinliklere inmiş, büyük zekâ pırıltıları içinde hem insanın, hem de toplumun şimdiye kadar üstünde durulmayan taraflarını, teker t eker cımbızla yakalayıp gün ışığına çıkarmaya başlamıştır. Bunu da öyle şatafatlı teşbih, istiare ve mecazlarla değil basit kelimelerle; hani insana “Peki ne olmuş yani” dedirtecek şekilde yapma yolunu tutmuştur…” (Çetin Altan)

… Şairin asıl garipliği, garip şiirler yazmasında değildir. Kendi kendini aşamadığı zaman, herkesten çok kendisinin duyduğu acıyla gariplikler yapmasındandır…” (Aziz Nesin)

“… İşte size bir sepet yumurta…İçlerinde cılk olanı da var, taze olanı da. Garip olanı da var, olmayanı da….” “… Aman…Kim ne derse desin: garip şiirler Antolojisi,şairlerin şu her şeyiyle garip dünyayı nasıl inceden inceye alaya aldıklarını ortaya koyacak ya…Bu da yeter bana…” (Ümit Yaşar Oğuzcan)

Bu akımı izleyenler, bu gibi şiirleri beğenmemekte devam edenler, azıcık da “ben de yaparım” cıların inatçılığı yüzünden şiirlerin güzel örneklerine gölge düşürenler de oldu. Şimdilerde bile bu şiirlerin en güzel örneklerini gösterenler var. Şiirleri okunuyor, el üstünde tutuluyor. Arada güzel örneklerini okuyoruz. En güzeli bu kitabı okuyun diyeceğim ama, 1958 yılında basılan kitabı bulmak hayli zor. Burada adı geçen şairlerin kitaplarının son baskılarını bulup karşılaştırarak okumak en güzeli. Kim güzel örneklerini vermekte, kim verememekte. Bu kitapta: S. Aldanır,Atilla İlhan, Cumhur Alp, Cahit Irgat, Sabri Altınel, Fehmi Karadayı, M. Cevdet Anday, Orhan veli Kanık,Orhan M. Arıburnu, Mehmet Kemal, M. Sunullah Arısoy, H.Ali Kocabekir, Özdemir Asaf, Ahmet Köksal, Ercan Belen, Mahmut Kuru, İlhan Berk, Cahit Külebi, Şinasi Nahit Berker, Ercüment Behzat Lav, Salâh Birsel, Behçet Necatigil, Edip Cansever, Ümit Yaşar, Necati Cumalı, Rüştü Onur, Asaf Halet Çelebi, Celal Sılay, F.H. Dağlarca,Cemâl Süreya, İlhan Demiraslan, Cahit Sıtkı Tarancı, Şahinkaya Dil, Suat Taşer, Turhan Dökmeci, M. Zeki Taşkın, Metin Eloğlu, E. Tokmakçıoğlu, Bedri Rahmi, M. Tayip Uslu, Fethi Giray, Turgut Uyar, Yılmaz Gruda, Nevzat Üstün, Nedret Gürcan, Celal Vardar, Fevzi Halıcı, Halim yağcıoğlu, Oktay Rıfat Horozcu ve Can Yücel, o zaman garip karşılanan örnek şiirleriyle yer almışlardır. Kimler denemiş bu şiirleri gördünüz mü? Bakalım seçtiğim altı şairin altı garip şiirini garipseyecek misiniz?

POLİKLİNİK

Baş hekim

Doktor

Hemşire

Ölü –yıkayıcı

İmam

Pazartesi-Perşembe.

S. Aldanır

TELEFON

Ha?

Ha!

Ha, ha, ha…

Cumhur Alp

TABUTÇU DÜKKÂNI

Yeni tabutlarımız geldi

Bayanlar için baylar için

Çocuklar için büyükler için

Kısalar, uzunlar, şişmanlar için

Boy boy, biçim biçim

Yaldızlı, kakmalı, hâreli

Tabutlarımız geldi

1952 modeli.

Melih Cevdet Anday

SU TESTİSİ

Malım mülküm göz önünde

Penbe fistanın dizinde

Birgün Kadillak’tasın

Birgün Buyikte

A hoppa kız

A şımarık

A testisi kırık

Orhon Murat Arıburnu

JÜRİ

Bütün renkler kirleniyordu,

Birinciliği beyaza verdiler.

Özdemir Asaf

RA

Kaşın kara

Gözün kara

Sen kara

Kömürlükte mi geldin dünyaya

Baban kömürcü müydü,

zalim

Anlatsana..

Mahmut Kuru

Başka şiir kitaplarında buluşmak üzere, saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3301
Toplam yorum
: 3096
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster